اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
حمايت ازكالاي ايراني
تلگرام سازمان محیط زیست
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
نشست هاي رسانه اي
بازتاب نشست رسانه اي مورخ 21 آبان 1393 در فضاي مجازي
مديركل حفاظت محيط زيست اصفهان: بيابان‌زايي در شرق اصفهان تشديد شده است
پنج شنبه, 22 آبان 1393
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان گفت: حيات رودخانه زاينده‌رود و اكوسيستم گاوخوني مورد توجه قرار گيرد زيرا سبب تشديد بيابان‌زائي در شرق اصفهان شده كه نيازمند يك برنامه‌ دقيق و مديريت كافي است.
كانون خبر : حميد ظهرابي ديروز در نشست خبري خود با اصحاب رسانه با اشاره به مقوله فرهنگ در محيط زيست اظهار كرد: حفاظت محيط زيست يك وظيفه عمومي بوده و سازمان محيط زيست به تنهائي نمي‌تواند در حفظ محيط زيست و اجراي صحيح برنامه‌ها اثرگذار باشد و اين سازمان بر عملكرد متوليان توسعه نظارت مي‌كتد و اثرگذاران اصلي متوليان هستند كه بايد با مسائل زيست محيطي آشنا باشند كه اين مسئله نيازمند فرهنگ‌سازي در جامعه است.
وي با بيان اينكه رسانه‌ها در حفظ محيط زيست، فرهنگ‌سازي و ايجاد زيرساخت‌هاي فرهنگي در اين حوزه اثرگذار هستند، افزود: در بحث آموزش و فرهنگ سازي، سيستمي سازمان‌دهي شده و با آموزش و پرورش پيرامون اجراي طرح محيط ياز تفاهم‌نامه‌اي منعقد شده كه650 مدرسه در سطح استان تحت پوشش اين طرح قرار گرفتند و قرار است در يك مدرسه كه تمام استاندارهاي محيط زيست در آن رعايت مي‌شود به عنوان الگوي حفظ محيط زيست معرفي شود.
تعداد روزهاي سالم اصفهان 15 درصد رشد داشته است
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به چالش‌هاي جدي در بحث آلودگي هوا در اصفهان تصريح كرد: با وجود 10 هزار واحد صنعتي، اصفهان جز آلوده‌ترين شهرهاي كشور است و از نظر روزهاي پاك با تهران فاصله داريم و نشان مي‌دهد كه حداقل آلودگي‌هائي كه در اصفهان توليد مي‌شود از ساز شهرهاي كشور بيشتر است.
وي با بيان اينكه اقدامات لازم براي تصويب و اجراي برنامه جامعه كنترل كيفي هواي اصفهان صورت گرفته، گفت: اكنون تعداد روزهاي ناسالم اصفهان در 50 روز اخير يك روز بوده، در حالي كه در سال 92، تعداد اين روزها به 14 روز مي‌رسيد و هم‌چنين تعداد روزهاي سالم از 36 روز به 44 روز افزايش يافته و از 236 روز تعداد روزهاي پاك در سال 92، 196 روز بوده و در سال 93 به 226 روز رسيده است و تعداد روزهاي ناسالم نسبت به سال 92، 10 روز تقليل يافته و 73 درصد كاهش داشته است.
ظهرابي با بيان اينكه روزهاي بسيار ناسالم در سال 92 دو روز بوده و اما امسال روز بسيار ناسالم نداشتيم، افزود: وضعيت نسبت به سال گذشته بهتر شده زيرا مصرف مازوت در نيروگاه‌ها كه شبانه‌روز 400 تن مازوت را وارد هواي اصفهان مي‌كرد، متوقف شده كه تاثير به‌سزائي در افزايش كيفيت هواي اصفهان داشته و هم‌چنين در بحث توزيع 2.5 ميليون تن بنزين يورو 4 در اصفهان بايد گفت كه امنون 24 جايگاه در سطح شهر اصفهان اين بنزين را توزيع مي‌كنند و نظارت بر كيفيت آن بر عهده سازمان حفاظت محيط زيست بوده كه هر 3 ماه يكبار كيفيت آن سنجش مي‌شود و در حال حاضر بنزين در حال توزيع داراي استانداردهاي بنزين يورو 4 است.
راه‌اندازي قطار شهري، فشار را از ناوگان حمل و نقل شهري بر مي‌دارد
وي با اشاره به بخش گازوئيل گفت: گوگرد‌زدائي در بخش گازوئيل انجام شده و در حال حاضر گازوئيل 7 هزار ppn به زير 50 ppn رسيده و در كيفيت هواي اصفهان اثر مثبتي را داشته و هم‌چنين در بحث حمل و نقل شهري نيز كه از مهمترين اولويت‌هاي سازمان محيط زيست است،اقدامات خوبي در زمينه كنترل ناوگان حمل و نقل شهري، تاكسي‌هاي فرسوده و نصب دوربين‌هاي نظارت تصويري و پايش خودروها در روزهاي آلوده در دستور كار قرار گرفته است.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با بيان اينكه در سال جديد قرار است كه 200 دستگاه اتوبوس فرسوده از رده خارج واتوبوس جديد جايگزين شود، اظهار كرد: تا كنون 30 دستگاه اتوبوس وارد سيستم حمل و نقل شهري شده كه اميد داريم با راه‌اندازي قطار شهري، فشار از ناوگان حمل و نقل شهري برداشته شود و در بحث تاكسي‌هاي فرسوده نيز عمليات ثبت‌نام براي تعويض تاكسي‌هاي فرسوده فعال شده كه با توجه به شرايط دولت در چهارسال اخير براي تجهيز ناوگان حمل و نقل عمومي و مشكلات اين حوزه، اميد داريم امسال شرايط بهتر شود.
ضرورت چاره‌انديشي براي احياي تالاب بين‌المللي گاوخوني
وي با اشاره به تالاب گاو‌خوني تصريح كرد: در استان اصفهان يك ميليون هكتار كانون‌هاي فرسايش بادي وجود دارد كه يك پنجم اين كانون‌ها در شرق اصفهان بوده و سبب تشديد بيابان‌زائي در استان شده و خشك شدن رودخانه زاينده‌رود و تالاب گاوخوني و هم‌چنين زير كشت نرفتن زمين‌هاي كشاورزي سبب توسعه بيابان در شرق اصفهان و كانون بحران فرسايش بادي در تالاب گاوخوني شده است.
ظهرابي با بيان اينكه اگر براي احياي تالاب گاوخوني چاره‌انديشي نشود اين بحران تمدن ايران را در فلات مركزي تحت تاثير قرار مي‌دهد، افزود: شرايط افت آب‌هاي زير زميني سبب شده كه شاهد فرونشست سفره‌هاي زيرزميني باشيم كه براي مقابله با بحث گرد و غبار در برنامه جامع كنترل كيفيت هواي اصفهان كميته‌اي تشكيل شده كه بحث‌هائي نظير جلوگيري از بيابان‌زائي، احياي بيابان‌ها و واجد پوشش كردن اين بيابان‌ها در مرحله پيگيري است.
وي با اشاره به مديريت واحد در حوزه آبريز زاينده‌رود گفت: با مشاركت دستگاه‌هاي مرتبط با حوزه زاينده‌رود جلساتي پيرامون مديريت مصرف و كاهش مصرف تشكيل شده البته در حوزه آبريز با شدت كمبود آب مواجه هستيم و تا زماني‌كه بازندگي صورت بگيرد، سفرهاي زير زميني بي‌بهره مي‌ماند و آب به باتلاب گاوخوني نمي‌رسد اما معتقد هستيم كه بايد حيات رودخانه زاينده‌رود و اكوسيستم گاوخوني مورد توجه قرار گيرد كه نيازمند يك برنامه‌ دقيق و مديريت كافي است.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان تصريح كرد: با همكاري سازمان محيط زيست قرار است ميزان حق‌‌آبه‌هاي زاينده روز از سراب تا باتلاب گاوخوني تعسنن شود و علارقم اينكه كمبودهائي در سطح اكوسيستم زاينده‌رود وجود دارد، وزارت نيرو در حال پذيرش حق آب تالاب بين‌المللي گاوخوني است.
وي با اشاره به برخورد سازمان محيط زيست با واحدهاي آلاينده افزود: يكي از اقدامات سازمان محيط زيست برخورد با واحدهاي صنعتي آلاينده است كه در سال جاري 1193 مورد پايش را در واحدهاي صنعتي و توليدي داشتيم كه 229 مورد اخطار زيست محيطي گرفتند و 100 مورد نيز به مراجع قضائي معرفي شدند.
با برگزاري سيرك در اصفهان مخالف هستيم
ظهرابي با اشاره زيست محيط طبيعي اصفهان خاطرنشان كرد: در بخش حفاظت از عرصه‌هاي طبيعي محيط زيست، 70 درصد از مابع انساني سازمان صرف حفاظت از تنوع زيستي در اصفهان مي‌شوند و به دنبال آن هستيم كه به دنبال ارتقا ظرفيت اكوتوريست در اصفهان، مناطقي را هدف گردشگري طبيعي قرار دهيم كه برنامه‌ جامعه و تفضيلي مديريت منطقه پارك ملي و پناهگاه حيات وحش قميشلو، كلاه قاضي و موتد در دست تدوين بوده كه با مشاركت مردم اين منطقه اين ظرفيت فعال مي‌شود.
وي با اشاره به مخالفت سازمان محيط زيست با برگزاري سيرك در اصفهان به دليل موارد بهداشتي، انساني و آموزشي گفت: ما با برگزاري سيرك در اصفهان مخالف هستيم اما از سيركي كه بتواند بدون تكيه بر نمايش حيوانان و بدون آسيب به محيط زيست و حيات وحش صورت بگيرد، حمايت مي‌كنيم.
شناسه‌ي خبر: 2419957 تاريخ مخابره: چهارشنبه 21 آبان 1393 - 15:54

استانها > اصفهان
ظهرابي مطرح كرد؛
مساعدت هاي وزارت نيرو در زمينه تامين حقابه گاوخوني/ روزهاي پاك اصفهان از تهران نيز كمتر است
اصفهان – خبرگزاري مهر: مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با بيان اينكه اگر براي احياي گاوخوني چاره‌انديشي نشود اين بحران تمدن ايران در فلات مركزي را تحت تاثير قرار مي‌دهد، گفت: قرار است ميزان حقابه‌هاي زاينده روز از سراب تا تالاب گاوخوني تعين شود و وزارت نيرو در حال پذيرش حق آب تالاب بين‌المللي گاوخوني است.
به گزارش خبرنگار مهر، حميد ظهرابي پيش ظهر امروز در نشست خبري با اصحاب رسانه اظهار داشت: سازمان محيط زيست به تنهايي نمي‌تواند در راستاي حفظ و اجراي برنامه هايي حفاظتي از طبيعت پيرامون، زيستگاه ها و به طور كلي محيط زيست تاثيرگذار باشد چرا كه يك سازمان نظارتي محسوب مي شود.
وي افزود: اين سازمان براي انجام صحيح وظايف خود نيازمند آشنايي صحيح متوليان مربوطه با امور زيست محيطي و همياري بيشتر آنهاست ضمن اينكه فرنگ سازي جامعه نيز در راستاي كمك هاي مردمي به حفظ محيط زيست ضروري است.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به خشكي تالاب گاو‌خوني بيان داشت: در استان اصفهان يك ميليون هكتار كانون‌هاي فرسايش بادي وجود دارد كه يك پنجم اين كانون‌ها در شرق اصفهان است.
وي با بيان اينكه اين موضوع سبب تشديد بيابان‌زائي در استان شده است، ادامه داد: خشك شدن رودخانه زاينده‌رود و تالاب گاوخوني و همچنين زير كشت نرفتن زمين‌هاي كشاورزي سبب توسعه بيابان در شرق اصفهان و كانون بحران فرسايش بادي در تالاب گاوخوني شده است.
ظهرابي با تاكيد بر توجه و همكاري مسئولان به احياي گاوخوني يه عنوان يكي از مهم تري تالاب هاي ايران ابراز داشت: اگر براي احياي تالاب گاوخوني چاره‌انديشي نشود اين بحران تمدن ايران را در فلات مركزي تحت تاثير قرار مي‌دهد.
تاثير فرونشست سفره هاي آب زيرزميني در بيابان زايي
وي با اشاره به فرونشست سفره‌هاي آب زيرزميني و تاثير ان در بيابان زايي تاكيد كرد: در برنامه جامع كنترل كيفيت هواي اصفهان تشكيل كميته‌اي براي مقابله با بحث گرد و غبار تشكيل شده است كه پيشگيري از بيابان‌زائي، احياي بيابان‌ها و واجد پوشش كردن اين بيابان‌ها را مدنظر دارد.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان در ادامه با اشاره به بحران كم ابي در اصفهان گفت: با مشاركت دستگاه‌هاي مرتبط با حوزه زاينده ‌رود جلساتي پيرامون مديريت مصرف و كاهش مصرف تشكيل شده است و مديريت واحد در حوضه آبريز زاينده ‌رود موضوعي است كه بارها توسط نمايندگان اصفهان و مسئولان ذي ربط استان به عنوان چاره اساسي رفع اين مشكل مورد تاكيد قرار گرفته است.
احياي كوسيستم گاوخوني نيازمند يك برنامه‌ دقيق و مديريت كافي است
وي با تاكيد بر لزوم احياي تالاب گاوخوني تصريح كرد: احياي كوسيستم گاوخوني نيازمند يك برنامه‌ دقيق و مديريت كافي است و بر اين اساس قرار است ميزان حق‌‌آبه‌هاي زاينده روز از سراب تا تالاب گاوخوني تعين شود و وزارت نيرو در حال پذيرش حق آب تالاب بين‌المللي گاوخوني است.
ظهرابي در ادامه با اشاره به مسئله آلودگي هواي اصفهان به ويژه در ماه هاي اوليه سرد سال ابراز داشت: 10 هزار واحد صنعتي در اصفهان فعاليت مي كنند و اين موضوع باعث شده اصفهان از جمله آلوده ترين شهرهاي كشور قرار بگيرد.
وي ادامه داد: تعداد روزهاي پاك اصفهان از تهران كمتر است و اين مطلب نشان مي دهد كه حداقل آلودگي‌هايي كه در اصفهان توليد مي‌شود از ساير شهرهاي كشور بيشتر است.
اين مقام مسئول ابراز داشت: البته برنامه جامع كنترل كيفي هواي اصفهان تاثير بسيار خوبي در كنترل آلودگي داشته است به گونه اي كه تعداد روزهاي ناسالم اصفهان در 50 روز گذشته تنها يك روز بوده است در حالي كه در سال 92، تعداد اين روزها به 14 روز مي‌رسيد.
وي اضافه كرد: تعداد روزهاي ناسالم نسبت به سال گذشته، 10 روز تقليل يافته و 73 درصد كاهش داشته است.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان تاكيد كرد: همچنين تعداد روزهاي سالم امسال نسبت به سال گذشته از از 36 روز به 44 روز افزايش يافته و تعداد روزهاي پاك نيز در همين مدت از 196 به 226 روز رسيده است.
وي با بيان اينكه روزهاي بسيار ناسالم در سال 92 دو روز بوده است اما امسال روز بسيار ناسالم نداشتيم، افزود: پلمب دستگاه هاي مازوت سوز نيروگاه و توزيع 2.5 ميليون تن بنزين يورو 4 در اصفهان در بهبود كيفيت هواي اصفهان بسيار تاثيرگذر بوده است.
229 واحد صنعتي و توليدي آلاينده اخطار گرفتند
ظهرابي با اشاره به اينكه 24 جايگاه توزيع بنزين يورور 4 در اصفهان وجود دارد، ابراز داشت: نظارت بر كيفيت اين بنزين بر عهده سازمان حفاظت محيط زيست بوده كه هر 3 ماه يكبار كيفيت آن سنجش مي شود.
وي با اشاره به برخورد سازمان محيط زيست با واحدهاي آلاينده افزود: يكي از اقدامات سازمان محيط زيست برخورد با واحدهاي صنعتي آلاينده است كه در سال جاري يك هزار و 193 واحدهاي صنعتي و توليدي مورد پايش قرار گرفتند كه از اين ميان 229 مورد اخطار زيست محيطي گرفته و 100 مورد نيز به مراجع قضائي معرفي شدند.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به ديگر اقدامات در راستاي كاهش آلودگي هواي اصفهان ابراز داشت: گوگرد‌زدائي در بخش گازوئيل انجام شده كه در كيفيت هواي اصفهان اثر مثبتي خواهد داشت.
وي اضافه كرد: در بحث حمل و نقل شهري نيز اقدامات خوبي در زمينه كنترل ناوگان حمل و نقل شهري، تاكسي‌هاي فرسوده و نصب دوربين‌هاي نظارت تصويري انجام و پايش خودروها در روزهاي آلوده در دستور كار قرار گرفته است.
200 اتوبوس فرسوده از رده خارج شده است
ظهرابي با توجه به آلودگي ناوگان اتوبوسراني اصفهان نيز گفت: بخش زيادي از اين آلود گي به دليل فرسوده بودن اتوبوس هاست و بر اين اساس در سال جديد 200 دستگاه اتوبوس فرسوده از رده خارج و اتوبوس جديد جايگزين شود.
وي افزود: اكنون 30 دستگاه اتوبوس جديد وارد سيستم حمل و نقل شهري شده است و بدين ترتيب با راه‌اندازي قطار شهري، فشار از ناوگان حمل و نقل شهري برداشته مي شود.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان بيان داشت: عمليات ثبت‌نام براي تعويض تاكسي‌هاي فرسوده در حال انجام است كه با توجه به شرايط دولت در چهارسال اخير براي تجهيز ناوگان حمل و نقل عمومي و مشكلات اين حوزه، اميد داريم امسال شرايط بهتر شود.
ظهرابي با اشاره به اينكه در بخش حفاظت از عرصه‌هاي طبيعي محيط زيست، 70 درصد از منابع انساني سازمان صرف حفاظت از تنوع زيستي در اصفهان مي‌شوند، گفت: به دنبال ارتقاي ظرفيت اكوتوريست در اصفهان هستيم و برنامه‌ جامع و تفضيلي مديريت منطقه پارك ملي و پناهگاه حيات وحش قميشلو، كلاه قاضي و موته در دست تدوين است.
22 آبان  1393
كاهش آلودگي ها و مقابله با تخريب محيط زيست تنها اثرگذار نيست
در اين نشست مهندس حميد ظهرابي ضمن تأكيد بر لزوم تعامل دو سويه با رسانه ها اظهار داشت؛ رسانه ها بخش مهم و سهم عظيمي از عملكرد محيط زيست را مي توانند تحت تأثير قرار دهند.
به گزارش خيرگزاري موج به نقل از روابط عمومي مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان، حفظ محيط زيست يك وظيفه عمومي و نيازمند فرهنگ سازي دانست و افزود: حفظ محيط زيست فعاليتي بين بخشي است و اجراي برنامه ها درجهت كاهش آلودگي ها و تخريب محيط زيست به تنهايي توسط سازمان حفاظت محيط زيست اثرگذار نبوده و وظيفه اين سازمان نظارت بر عملكرد متوليان توسعه است.
مهندس ظهرابي گفت؛ ايجاد حساسيت نسبت به موضوع محيط زيست با فرهنگ سازي و اطلاع رساني در جامعه ايجاد مي شود و اصحاب رسانه در ايجاد زيرساخت هاي فرهنگي در جامعه نقشي بسيار مهم دارند.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان ادامه داد؛ در خصوص وضعيت هواي شهر اصفهان با چالش هاي جدي مواجه هستيم. مهندس ظهرابي بيان داشت؛ درحدود 10 هزار واحد صنعتي در استان داريم و اصفهان جزو كلان شهرهاي آلوده كشور است. ايشان گفت؛ با تصويب و اجراي برنامه جامع كنترل كيفي هواي اصفهان اقدامات ويژه اي آغاز شد و جلسات متعددي در جهت مديريت كيفيت هواي اصفهان تشكيل شده است.
مدير كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان در اين نشست به ارائه آماري درخصوص كيفيت هواي اصفهان پرداخت و گفت؛ در 50 روز گذشته از نيمه دوم سال فقط يك روز ناسالم از نظر كيفيت هوا در شهر اصفهان داشته ايم در صورتي كه در سال گذشته در همين مدت تعداد روزهاي ناسالم 14 روز بوده است. وي ادامه داد؛ در 236 روز گذشته از ابتداي سال، 226 روز هواي پاك و سالم در شهر اصفهان داشته ايم در صورتي كه در سال 92 در همين مدت تعداد روزهاي پاك و سالم 196 روز بوده است كه اين ارقام 5.15 درصد رشد را نسبت به سال گذشته نشان مي دهد.
مهندس ظهرابي افزود؛ تعداد روزهاي ناسالم از ابتداي سال جاري تاكنون 10 روز بوده در حالي كه در سال گذشته در همين مدت زمان 38 روز، و روزهاي بسيار ناسالم در سال جاري نداشته ايم؛ در حالي كه در سال گذشته 2 روز به عنوان روز بسيار ناسالم بوده است. مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان اظهارداشت؛ آمار ارائه شده نشان دهنده اثربخش بودن اقدامات انجام يافته در راستاي مديريت و كنترل كيفيت هواي اصفهان بوده است. ايشان ادامه داد؛ در سال گذشته تا 10 ماه در سال مصرف مازوت در نيروگاه هاي اصفهان صورت مي گرفته كه در سال جاري با جلوگيري از مصرف اين نوع سوخت در نيروگاه ها از ورود حدود 120 تا 130 ميليون تن گوگرد در محيط زيست جلوگيري شده است.
مهندس ظهرابي درخصوص توزيع بنزين با كيفيت در اصفهان عنوان نمود؛ با پي گيري هاي انجام يافته درحال حاضر در 23 جايگاه سوخت، بنزين يورو 4 توزيع مي شود كه در كاهش آلودگي هواي شهر نقش مهمي دارد. وي افزود؛ نظارت و نمونه گيري از بنزين هاي توزيع شده توسط اداره كل حفاظت محيط زيست استان صورت مي گيرد و كيفيت آن به طور مرتب تحت مراقبت قرار دارد. مهندس ظهرابي اضافه كرد؛ با پي گيري هاي انجام يافته بخشي از گازوئيل مصرفي اصفهان با گوگرد زير 50 قسمت در ميليون توليد شده و در اختيار شركت پخش فرآورده هاي نفتي قرار مي گيرد درحالي كه گازوئيل مصرفي قبلاً با ميزان گوگرد 7000 قسمت در ميليون بوده است.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان درخصوص محيط زيست طبيعي استان اظهار داشت؛ بيش از 1 ميليون هكتار كانون هاي بحراني فرسايش بادي در استان داريم و كمبود آب و خشكي زاينده رود و تالاب گاوخوني اين كانون ها را گسترش داده و منابع آب هاي زيرزميني را نيز كاهش مي دهد و ريزگردهاي حاصل از بيابان هاي ايجاد شده كه حاوي انواع مواد آلاينده نيز هستند، فلات مركزي كشور را تحت تأثير خود قرار مي دهد. مهندس ظهرابي ادامه داد؛ در زمينه موضوع ريزگردها و مقابله با آنها كميته اي در قالب برنامه جامع كنترل كيفي هواي اصفهان فعال شده كه در راستاي جلوگيري از بيابان زايي و احياي بيابان ها فعاليت مي كند.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان درخصوص حوزه آبريز زاينده رود گفت؛ 600 ميليون متر مكعب كمبود آب در اين حوزه داريم در حالي كه تأمين آب شرب مورد نياز و معيشت مردم در اولويت قرار داشته و حفظ حيات رودخانه و اكوسيستم هاي مرتبط با آن نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. مهندس ظهرابي ادامه داد؛ درخصوص وضعيت آب نياز به برنامه دقيق و مديريت صحيح است و در اين راستا در طرحي ميزان دقيق حق آبه ها مشخص خواهد شد.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان همچنين به ارائه آماري درخصوص واحدهاي آلوده كننده پرداخت و گفت؛ در طي 6 ماه اول سال جاري 1193 مورد پايش زيست محيطي واحدهاي توليدي و صنعتي توسط حفاظت محيط زيست استان انجام يافته كه منجر به صدور 229 مورد اخطاريه زيست محيطي گرديده و 100 واحد نيز كه پس از دريافت اخطار نسبت به رفع آلودگي اقدام ننموده بودند به مراجع قضايي معرفي شدند. مهندس ظهرابي از برخورد با واحدهاي آلاينده در سال جاري به عنوان يكي از عوامل كاهش دهنده آلودگي هوا ياد كرد.
مدير كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان در خصوص محيط زيست طبيعي استان اظهار داشت؛ حفاظت از 10 درصد از عرصه هاي طبيعي استان در مناطق چهارگانه تحت مديريت و حفاظت درحال انجام است و در حدود 50 تا 60 درصد منابع و نيروي انساني اين اداره كل در راستاي حفظ تنوع زيستي استان فعاليت مي كنند. مهندس ظهرابي ادامه داد؛ در 6 ماه اول سال جاري 120 نفر متخلف شكار و صيد توسط محيط بانان استان دستگير و به مراجع قضايي معرفي شدند. وي در همين زمينه افزود؛ 62 قبضه سلاح مجوزدار، 14 قبضه سلاح غيرمجاز و 2 قبضه سلاح جنگي از اين تعداد متخلف كشف و ضبط شده است.
مهندس ظهرابي درخصوص تنوع زيستي استان بيان داشت؛ استان اصفهان از نظر جمعيت حيات وحش در رتبه اول در بين استانهاي كشور قرار دارد. مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان از اكوتوريسم نيز به عنوان يك ظرفيت در مناطق تحت حفاظت و مديريت استان ياد كرد. ايشان افزود؛ با افزايش سطح حفاظتي چند منطقه شكار ممنوع، وسعت مناطق چهارگانه استان از 10درصد به 16 درصد خواهد رسيد.
در اين نشست دكتر يوسف پور، معاون نظارت و پايش حفاظت محيط زيست استان به موضوع فعاليت سيرك ها اشاره نمود و گفت: از حضور و فعاليت سيرك هايي كه از حيوانات در نمايش هاي خود استفاده مي كنند در استان جلوگيري شده است و استان اصفهان از استان هاي پيشرو در اين زمينه است
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان: اقدامات صورت گرفته براي پارك وحش صفه و باغ پرندگان مورد تاييد محيط زيست بوده است/ مجوز صادر مي‌شود
تنها، يك روز ناسالم در 50 روز سپري شده از پاييز امسال به ثبت رسيد
21 آبان 1393 ساعت 13:22
خبرگزاري ايمنا:‌ مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان در خصوص وضعيت كنوني پارك وحش صفه و باغ پرندگان اصفهان تاكيد كرد: خوشبختانه اقدامات خوبي از سوي مسوولان اين دو محيط صورت گرفته كه از نظر حفاظت محيط زيست، مطلوب بوده و انشاالله پيگير هستيم تا مجوز آنها صادر شود؛ البته پس از آن نيز نظارت‌ها ادامه خواهد داشت.
به گزارش ايمنا،‌ حميد ظهرابي روز چهارشنبه در نشست خبري خود با اصحاب رسانه گفت: تاثير فرهنگ در محيط زيست، بسيار حائز اهميت است چراكه محيط زيست يك مسئله عمومي مي‌باشد و فعاليت‌هاي آن، بين‌بخشي است.
وي با بيان اينكه سازمان محيط زيست بر عملكرد ساير بخش‌هايي كه متولي توسعه هستند نظارت مي‌كند، افزود: سازمان محيط زيست زماني مي‌تواند به نتايج مطلوب خود دست يابد كه اطلاع‌رساني خوبي صورت گرفته باشد لذا اصحاب رسانه در مسئله محيط زيست بسيار اثرگذار هستند.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به وجود چالش‌هاي جدي در حوزه آلودگي هوا تصريح كرد:‌ استان اصفهان با داشتن حدود 10 هزار واحد صنعتي جزء كلانشهرهاي آلوده كشور و در مواردي آلوده‌ترين است.
وي با بيان اينكه حداقل توليد آلودگي اصفهان، بيشتر از بسياري شهرهاي كشور است، خاطرنشان كرد:‌ در اين راستا با اجراي برنامه جامع كنترل كيفي هواي اصفهان، گام‌هاي موثري برداشته مي‌شود و در 6 ماهه امسال، بيش از 20 جلسه در خارج از سازمان حفاظت از محيط زيست تشكيل شده است.
تنها، يك روز ناسالم در 50 روز سپري شده از پاييز امسال به ثبت رسيد
ظهرابي با اشاره به سپري شدن 50 روز از وضعيت وارونگي دما و اينورژن و سكون هوا در اصفهان، گفت: امروز اعلام مي‌كنيم كه تعداد روزهاي ناسالم در 50 روز گذشته پاييز امسال، تنها يك روز بود درحالي‌كه در مدت مشابه سال گذشته، 14 روز ناسالم در اصفهان داشتيم.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان اظهار كرد: تاكنون 236 روز از سال، سپري شده است و در اين مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل، تعداد روزهاي سالم از 36 به 49 روز و روزهاي پاك و سالم از 196 به 226 روز افزايش يافت، همچنين تعداد روزهاي ناسالم از 38 به 10 روز و بسيار ناسالم از 2 روز به يك روز كاهش يافته است.
وي با اشاره به مصرف سوخت مازوت در سال گذشته و عدم اجازه استفاده از اين سوخت در سال جاري، افزود: در مدت ممانعت از استفاده سوخت مازوت در اصفهان، از تحميل 130 ميليون تن گوگرد در هوا پيشگيري شد.
ظهرابي با اشاره به توانايي پالايشگاه اصفهان در توليد 2.5 ميليون ليتر بنزين يورو 4، تصريح كرد: در حال حاضر بنزين يورو 4 در حدود 23 جايگاه سوخت شهر اصفهان توزيع مي‌شود و انشاالله به زودي توزيع اين بنزين از يك ميليون و 600 هزار ليتر به 2.5 ميليون ليتر افزايش مي‌يابد تا شهرهاي حاشيه‌اي اصفهان را هم پوشش دهيم.
امسال 200 دستگاه اتوبوس جديد، جايگزين اتوبوس‌هاي فرسوده مي‌شود
وي در خصوص آلودگي ذوب آهن نيز گفت: 3 ماه پيش، جلسه‌اي را با رييس ذوب آهن داشتيم كه در آن جلسه براي آنها يك فرصت 3 ماهه مشخص كرديم تا در اين مدت نشان دهند كه محيط زيست، اولويت اول آنها است و اگر پس از سپري شدن مهلت مذكور به تعهدات خود عمل نكنند، رويه قضايي و برخورد قانوني با آنها را پي خواهيم گرفت. البته تاكنون اقداماتي را انجام داده‌اند اما هنوز رضايت ما را تامين نكرده است.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با بيان اينكه حمل و نقل، يكي از پارامترهاي اثرگذار در آلودگي هوا است، گفت: در همين راستا، بحث جايگزيني اتوبوس‌ها، راه‌اندازي قطار شهري، نوسازي ناوگان حمل و نقل تاكسيراني و افزايش سهم حمل و نقل عمومي را در دستور كار داريم.
وي افزود:‌ در سال جاري قرار بود تعداد 200 دستگاه اتوبوس جديد جايگزين اتوبوس‌هاي فرسوده شود كه تاكنون 30 دستگاه اتوبوس وارد شده و مابقي تا پايان امسال جايگزين مي‌شود.
ظهرابي با اشاره به اينكه عمليات ثبت نام براي تعويض تاكسي‌هاي فرسوده در حال انجام است، تصريح كرد: متاسفانه در 4-3 سال گذشته، سرمايه‌گذاري دولت و كمك به شهرداري‌ها در زمينه ناوگان حمل و نقل دچار مشكل شده بود كه انشاالله امسال در حال برطرف شدن است.
پرداخت يك درصد از درآمد واحدهاي آلاينده به عنوان عوارض آلودگي
وي اظهار كرد: بر اساس قانون، واحدهاي آلاينده بايد يك درصد از درآمد خود را به عنوان عوارض آلودگي به شهرداري‌ها و دهياري‌ها پرداخت كنند تا صرف به‌سازي محيط زيست شود.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان در خصوص انتقال كوره‌هاي آجرپزي نيز خاطرنشان كرد: شوراي برنامه‌ريزي استانداري اصفهان، 5 سال پيش، مصوبه‌اي را براي انتقال كوره‌ها به خارج از شعاع 50 كيلومتري اصفهان تصويب كرد و به سازمان صنعت و معدن اعلام كرديم كه از اين پس، فعاليت اين كوره ها از سوي ما قابل تاييد نيست اما متاسفانه در مدت 5 سال گذشته هيچ اقدامي در جهت زيرساخت انتقال آنها صورت نگرفت و اين كار به تاخير افتاد.
ظهرابي يادآور شد: در استان اصفهان بيش از يك ميليون هكتار، كانون بحراني فرسايش بادي داريم كه بيش از 240 هزار هكتار آن در شرق اصفهان و در نزديكي كلانشهر اصفهان واقع شده است.
وي با بيان اينكه كمبود آب در حوزه آبخيز زاينده‌رود و خشكي باتلاق گاوخوني از عوامل موثر در تشديد بيابان زايي در اصفهان است، خاطرنشان كرد: امسال، كميته‌اي در منابع طبيعي استان تشكيل شد تا مباحثي چون جلوگيري از بيابان‌زايي، احياي بيابان‌ها و واجد پوشش كردن بيابان‌ها را پيگيري كند.
كمبود 600 ميليون مترمكعب آب در حوزه آبخيز زاينده رود
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان تاكيد كرد:‌ در زمان سفر معاون اول رييس جمهور به اصفهان، كميته‌اي متشكل از سازمان آب منطقه‌اي، جهاد كشاورزي، شركت آبفاي استان، شركت آبفاي شهري و روستايي و ذي نفعان حوزه آبخيز زاينده رود شكل گرفت تا نسبت به تدوين برنامه جامعي براي مديريت مصرف در حوزه آبخيز زاينده رود و كاهش مصرف در ساير بخش‌ها اقدام كند كه انشاالله زاينده رود و باتلاق گاوخوني احيا شود.
وي با اشاره به 600 ميليون مترمكعب كمبود آب در حوزه آبخيز زاينده رود، گفت: متاسفانه در دوراني كه سال‌هاي پربارشي را داشتيم، توسعه‌گران، اين روند را يك فرايند دائمي پنداشتند و اكنون با خشك‌سالي و كمبود آب در حوزه زاينده رود مواجه هستيم.
ظهرابي تصريح كرد: در زمينه افزايش كيفيت هوا در 6 ماه ابتداي امسال، يك هزار و 193 مورد پايش واحدهاي صنعتي و توليدي را داشتيم كه به 229 مورد اخطاريه زيست محيطي منجر شد و بيش از يك‌صد واحد، پس از دريافت اخطاريه، موفق به رفع آلايندگي خود نشدند لذا آنها را به مراجع قضايي معرفي كرديم.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان ادامه داد: در نيمه نخست امسال، حدود 120 نفر متخلف شكار و صيد را دستگير و به مراجع قضايي معرفي كرديم كه همراه اينها، 62 قبضه سلاح مجوزدار، 14 سلاح غيرمجاز و 2 قبضه سلاح جنگي كشف شد؛ البته بخش زيادي از شكارچيان دستگير شده در استان اصفهان از ساير استان‌ها هستند كه اين امر نشان مي‌دهد، مردم اصفهان از فرهنگ بالاتري در قانون‌مندي و حفظ محيط زيست برخوردارند.
مخالفت با برگزاري سيرك حيات وحش در استان اصفهان
وي با بيان اينكه حدود 60 الي 70 درصد از منابع نيروي انساني ما، صرف تنوع زيستي در استان اصفهان مي‌شود، تصريح كرد: در استان اصفهان به دنبال توسعه اكوتوريسم كه ظرفيتي مغفول است، هستيم كه متاسفانه اين ظرفيت، تاكنون مغفول مانده است.
ظهرابي خاطرنشان كرد:‌ در زمينه كنترل منابع ثابت آلاينده هوا، تفاهم‌نامه‌اي بين 22 دستگاه استان امضا شد تا انشاالله ضوابط جديدي در ساخت و سازهاي جديد با كمترين هدررفت انرژي اِعمال شود.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان مخالفت با برگزاري سيرك حيات وحش در اين استان را اتفاقي خوب دانست و اظهار كرد: حيوان‌ها در سيرك حيات وحش، تحت تاثير يك سري محدوديت‌ها و شرايط سخت تربيت شده و شرطي مي‌شوند و باعث مي‌شود كه رفتار آنها از حالت طبيعي خارج شود كه اين اتفاق، رفتاري خلاف انسانيت و مسائل شرعي است به طوريكه حتي برخي از مراجع، آزار و اذيت حيوانات را حرام اعلام كرده‌اند.
وي تصريح كرد: سيرك مي‌تواند بدون تكيه بر نمايش حيوانات و بدون آسيب به حيات وحش و محيط زيست، كار خود را ادامه دهد و ما از چنين سيرك‌هايي استقبال مي‌كنيم.
ظهرابي در خصوص وضعيت كنوني پارك وحش صفه و باغ پرندگان اصفهان تاكيد كرد: خوشبختانه اقدامات خوبي از سوي مسوولان اين دو محيط صورت گرفته كه از نظر حفاظت محيط زيست، مطلوب بوده و انشاالله پيگير هستيم تا مجوز آنها صادر شود و البته پس از آن نيز نظارت‌ها ادامه خواهد داشت.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان: توجه به شاخص هاي زيست محيطي در مسير توسعه ضروري است
قدس آنلاين: مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان گفت: براي توسعه بايد شاخص هاي محيط زيست را مدنظر قرار دهيم و به گونه اي مسير توسعه و رونق اقتصادي را طي كنيم كه كمترين آسيب و تخريب به محيط زيست وارد شود.
به گزارش قدس آنلاين از اصفهان ، حميد ظهرابي در نشست خبري با خبرنگاران بيان داشت: استان اصفهان به لحاظ توليدات صنعتي، نيروي انساني و ابعاد فرهنگي جزء استان هاي سرآمد كشور است اما به لحاظ زيست محيطي با چالش هاي فراواني مواجه است.
وي با اشاره به اينكه محيط زيست، مهم ترين چالش استان اصفهان است، افزود: به همين دليل، استاندار اصفهان مهم ترين اولويت فعاليت هاي خود را بهبود وضعيت زيست محيطي اعلام كردند.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به اينكه خشكي تالاب گاوخوني، خطري بالقوه براي محيط زيست استان است، گفت: به همين دليل نيازمند اعمال مديريتي جامع بر حوضه آبريز زاينده رود و توجه جدي به حق آبه هاي تالاب گاوخوني هستيم.
وي با اشاره به اينكه وظيفه اداره كل حفاظت محيط زيست، اعمال نظارت زيست محيطي بر ديگر بخش ها است، ابراز داشت: حفاظت از محيط زيست مقوله اي فرابخشي و نيازمند همكاري و مشاركت تمامي دستگاه هاي اجرايي و قشرهاي مختلف مردم است.
ظهرابي با بيان اينكه متأسفانه انتظار اين است كه اداره كل حفاظت محيط زيست به تنهايي مسوول حفاظت از محيط زيست باشد، افزود: نزول رتبه ايران در بين كشورهاي جهان و افت شاخص هاي زيست محيطي در كشور و استان اصفهان محصول اين بخشي نگري نسبت به محيط زيست است.
مديركل حفاظت محيط زيست استان با اشاره به اينكه در سال 92 فقط تعداد 2 روز پاك در شهر اصفهان گزارش شد، يادآور شد: در سال گذشته 269 روز سالم (قابل تنفس)، 69 روز ناسالم، 18 روز بسيار ناسالم و 7 روز هم خطرناك بود.
وي با اشاره به اينكه در سال گذشته برنامه جامع كنترل كيفي هواي اصفهان در 8 محور و 38 اقدام اساسي و با مشاركت 30 دستگاه اجرايي تدوين شد، افزود: افق اين برنامه تا سال است و بايد در 8 شهرستان و 40 نقطه شهري اجرا شود.
ظهرابي گفت: با نشست هاي برگزار شده با مسوولان دستگاه هاي مشاركت كننده در اين برنامه، شاخص هاي ارزيابي درحال تعريف است تا در بازه زماني 6 ماهه به بررسي عملكرد دستگاه ها در اين حوزه بپردازيم.
مديركل حفاظت محيط زيست استان با اشاره به اينكه دستيابي به هواي سالم نيازمند چشم پوشي از برخي منافع اقتصادي است، تصريح كرد: بايد به سمت خارج كردن صنايع از محدوده شهرها و حتي تعطيل كردن برخي از آن ها برويم.
وي ابراز داشت: ساماندهي حمل و نقل عمومي و ارتقاي آن و همچنين آموزش و فرهنگسازي از اولويت هاي مديريت جديد حفاظت محيط زيست استان است.
ظهرابي با اشاره به اينكه خشكي زاينده رود و تالاب گاوخوني به يك تهديد جدي براي محيط زيست استان تبديل شده، گفت: وزش باد از شرق و جنوب شرقي اصفهان استعداد توليد ريزگرد و آلودگي هوا را بيشتر مي كند.
مديركل حفاظت محيط زيست استان با اشاره به اينكه خشكي تالاب گاوخوني، خطري بالقوه براي محيط زيست استان است، تأكيد كرد: به همين دليل نيازمند اعمال مديريتي جامع بر حوضه آبريز زاينده رود و توجه جدي به حق آبه هاي تالاب گاوخوني هستيم.
وي با اشاره به اينكه 50 درصد حيات وحش كشور در استان اصفهان حضور دارند، گفت: زيستگاه 62 گونه پستاندار، 296 گونه پرنده، 40 گونه خزندگان، 8 گونه دوزيست و 41 گونه ماهي در استان اصفهان است و 2 هزار گونه گياهي هم در استان شناسايي شده است.
ظهرابي بيان داشت: 970 هزار هكتار از مناطق استان اصفهان تحت پوشش حفاظت محيط زيست و در زمره مناطق حفاظت شده چهارگانه است و يك ميليون هكتار از عرصه هاي استان هم شكار ممنوع است.
مديركل حفاظت محيط زيست استان يادآور شد: يوزپلنگ آسيايي يكي از گونه هاي حائز اهميت و در معرض خطر كشور است كه بخشي از زيستگاه هاي آن در مناطق عباس آباد نايين و مناطق دشتي و بياباني اطراف كاشان است.
وي افزود: درصدديم با مشاركت دو مجموعه تحقيقاتي در استان و خريد تعدادي دوربين تله اي مطالعات دقيق تري درمورد وضعيت يوزپلنگ در استان اصفهان داشته باشيم.
ظهرابي يادآور شد: در استان اصفهان تعداد 6 گونه پستاندار و 4 گونه پرنده در معرض خطر انقراض، 7 گونه پرنده، 2 گونه خزنده و يك گونه ماهي آسيب پذير شناسايي شده است.
مديركل حفاظت محيط زيست استان با اشاره به اينكه 13 تشكل مردم نهاد زيست محيطي در استان اصفهان فعال است، گفت: ارتباط نزديك با تشكل ها و افزايش كمي و كيفي آن ها در دستور كار است.
وي با اشاره به اينكه هرچه توسعه شهري افزايش مي يابد، مردم براي فرار از ماشين زدگي به طبيعت ميل بيشتري پيدا مي كنند، تصريح كرد: طبيعت گردي سال ها است كه مغفول مانده است.
ظهرابي گفت: استان اصفهان باتوجه به به جاذبه هاي طبيعت گردي فراواني كه دارد، ظرفيت بالقوه اي براي ايجاد و توسعه مشاغل پاكي همچون طبيعت گردي دارد.
مديركل حفاظت محيط زيست استان با اشاره به اينكه مديريت پسماندهاي خانگي در كلانشهر اصفهان و تعداد ديگري از شهرهاي استان بهتر از ديگر نقاط كشور است، افزود: تمامي پسماندهاي عفوني بيمارستان ها و مراكز پزشكي استان بي خطر شده و به صورت بهداشتي دفن مي شود.
ظهرابي با بيان اينكه درخصوص پسماندهاي مطب ها، درمانگاه ها و داروخانه ها مديريتي وجود ندارد، ابراز داشت: در آينده اي نزديك يك واحد صنعتي ويژه بازيافت پسماندهاي صنعتي در استان به بهره برداري مي رسد.
مدير كل محيط زيست اصفهان در گفتگو با خبرنگاران تشريح كرد:چالشي به نام آلودگي هواي اصفهان
“با تصويب و اجراي برنامه جامع كنترل كيفي هواي اصفهـان و بـرگـزاري اقـدامـات ويـژه و بـرگـزاري 37 جلسه در شش ماه گذشته، نتايج خوبي كسب شد به گـونـه‌اي كـه در 50 روز گـذشته،‌روزهاي ناسالم در اصفهان يك روز بود در حالي كه روزهاي ناسالم طي همين مدت در سال 92، چهارده روز بود.”
مـديـر كـل مـحـيـط زيـسـت اسـتـان اصـفـهـان ديروز در دومـيـن نـشـسـت رسـانـه‌اي خـود در سال جاري اين مطلب را اعلام كرد و گفت: هم اكنون 236 روز از سال 93 گـذشـته كه در اين مدت اصفهان 226 روز هواي سالم داشت كه نسبت به سال 92 كه روزهاي سالم 196 روز بـود بـا 5/15 درصد رشد مواجه بوده و روزهاي ناسالم نيز در سال جاري به ده روز با 73 درصد كاهش نسبت به سال گذشته كه 38 روز بود رسيده است.
حـمـيــد ظـهــرابـي افـزود: روزهـاي بـسـيـار نـاسـالـم در اصفهان هم در سال 92، دو روز بود كه در سال جاري اصلاً روزهاي بسيار ناسالم نداشته‌ايم.
وي خاطر نشان كرد: در حوزه آلودگي هوا در اصفهان چالش‌هاي جدي داريم و شكي نيست كه با وجود حــــــدود ده هــــــزار واحــــــد صـــنــعــتـــــي،‌اصــفــهـــــان از كـــلانــشـهــرهــاي آلــوده كـشــور و در بــرخــي اوقــات آلوده‌ترين شهر كشور است. اين در حالي است كه ما از نظر روزهاي پاك كه تضمين‌كننده هواي پاك براي تنفس است با تهران فاصله داريم و اين نشان مي‌دهد آلودگي اصفهان از بسياري از شهرها،‌بيشتر است.
مدير كل محيط زيست استان اصفهان با تأكيد بر اينكه اجـراي بـرنـامـه جـامـع كـنترل كيفي هواي اصفهان با جديت در دستور كار بوده و پيگيري مي‌شود، اذعان داشت: درحال حاضر وضعيت هواي اصفهان نسبت بـه سـال گــذشــتــه بــه دلــيــل عــدم اجــازه اســتــفــاده از مـازوت در نيروگاه‌ها،‌بهتر شده است.
ظهرابي از توزيع بنزين يورو 4 در شهرهاي حاشيه‌اي اصفهان در آينده نزديك خبر داد و افزود: هم اكنون در 24 جايگاه پمپ بنزين اصفهان،‌بنزين يورو 4 توزيع مـــي‌شـــود و بـــر اســـاس بـــرنـــامـــه‌ريـــزي‌هــاي انـجــام شده،‌توزيع اين بنزين از 6/1 ميليون ليتر در حال حاضر بـه 5/2 ميليـون ليتـر در ‌آينده نزديك خواهد رسيد تا شـهــرهــاي حـاشيـه‌اي اصفهـان نيـز از بنـزيـن يـورو 4 استفاده كنند.
وي ادامـه داد: در حـال حـاضـر ميزان P.P.M گوگرد گازوئيل نيز از هفت هزار در گذشته به زيرP.P.M 50 رسيده است.
مــديــر كـل مـحـيـط زيـسـت اسـتـان اصـفـهـان در مـورد آلــودگــي مـحـيـط زيسـت در ذوب آهـن اصفهـان نيـز گفت: سه ماه پيش با مديرعامل ذوب آهن جلسه‌اي بــــــــرگــــــــزار و ســــــــه مـــــــاه فـــــــرصــــــت داده شــــــد تــــــا ذوب آهـن،‌بـرنـامـه‌هـاي زيست محيطي را در اولويت كار خــود قــرار دهـد كـه خـوشـبـخـتـانـه حـركـت‌هـايـي در راسـتــاي تــوجــه بــه مـســائـل زيـسـت مـحـيـطـي در ذوب آهن آغـاز شـده و اگـر مـا بـه نـتـيـجـه بـرسـيم كه اين تلاش استمرار دارد با آنان همكاري خواهيم كرد، اگر چــه تـــاكــنــون از عـمـلكـرد ايـن واحـد چنـدان راضـي نـيـسـتـيـم واگــر اقــدام بــراي رفــع آلايــنــدگـي زيـسـت محيطي در ذوب آهـن صـورت نگيرد با آن به عنوان يك واحد بزرگ آلاينده برخورد خواهيم كرد.
وي بـــا بــيـــان ايــنـكــه شـهــرداري اصـفـهــان نـيــز بــراي جـايـگـزيـنـي و نـوسـازي اتوبوس‌ها،‌راه‌اندازي قطار شهـري، افـزايـش مسيـر دوچـرخـه سـواري،‌نـوسازي تــاكـســي‌هــاي فــرســوده، نصـب دوربيـن‌هـاي پـايـش خودروها و ... فعاليت‌هاي خوبي را انجام داده و در دستور كار دارد، افزود: البته شهرداري اصفهان نسبت بـه بـرنـامه‌هاي تعيين شده در زمينه‌هاي فوق‌،‌عقب اسـت. ايـن در حـالـي اسـت كـه يـك درصـد عوارض وصـولـي از مـحـل تـبصره يك ماده 38 قانون ماليات ارزش افـزوده بـايد صرف 11 برنامه مرتبط با كاهش آلـودگي محيط زيست شود كه در اختيار شهرداري قرار گرفت.
مدير كل محيط زيست استان اصفهان با اظهار تأسف از ايـنـكــه در پـنــج سـال گـذشـتـه اقـدامـي بـراي ايـجـاد زيـرسـاخـت‌انتقـال واحـدهـاي كـوره‌هاي گچ و آجر انجـام نشـده اسـت، تصـريـح كـرد: بـر اسـاس مصـوبـه شـوراي برنامه‌ريزي استان،‌قرار بود مدت پنج سال كوره‌هاي آجرپزي و ... به شعاع 50 كيلومتري خارج شهر انتقال يابند كه متأسفانه به تأخير افتاد و انجام نشد ولي هم اكنون كميته‌اي در اين راستا ايجاد شده تا در اين زمينه برنامه‌ريزي واقدام شود.
ظهرابي در مورد تالاب گاوخوني هم گفت: در استان اصفهان بيش از يك ميليون هكتار كانون‌هاي بحراني و فرسايشي بادي داريم كه از اين ميزان 240 هكتار آن در شرق اصفهان است و متأسفانه كمبود آب و خشك شــــــدن زايـــنــــــده‌رود و گـــــاوخـــــونـــــي در تــشـــــديـــــد بـيـابـان زايـي، نـقـش ايـفـا مـي‌كـنـد. الـبـتـه پـهـنـه تـالاب گـاوخـونـي، كـانـون‌هـاي بحـرانـي فـرسـايش بادي كه مولد ريزگردها مي شود و بيابان زايي و ... رابه دنبال دارد كـــه اگـــر چـــاره‌انــديـشــي نـشــود بــراي حــوضــه زاينده‌رود، تمدن ايران اسلامي و شهر اصفهان و ... تأثيرگذار بوده و افت آب‌هاي زيرزميني نيز به نحوي است كه شاهد فرو نشست زمين و اتفاقات زيرزمين است.
وي در ادامه اظهار داشت: خوشبختانه براي مقابله با پديده بيابان زايي در قالب كنترل جامع هوا، كميته‌اي فـعال تشكيل و جلساتي برگزار شده و براي احياي بـيــابـان‌هـا،‌جـلـوگـيـري از بـيـابـان زايـي و ... در شـرق اصفهان با جديت پيگيري مي شود.
مــديــر كــل مـحـيــط زيـســت اسـتــان اصفهـان،‌مصـوبـه 9مـاده‌اي آب را اتـفـاق خـوبـي بـراي حـوضـه زايـنـده رود دانست و گفت: معتقدم با توجه به كمبود 600 ميليون متر مكعبي آب در حوضه زاينده‌رود‌،بايد حيات اين اكوسيستم به عنوان بالندگي جامعه مدنظر باشد و ما در ايـن راستـا،‌نيـازمنـد بـرنـامـه‌ريـزي و تعيين برنامه براي هر بخش بوده تا موضوع ساماندهي شود.
وي برخورد با واحدهاي صنعتي براي بهبود كيفيت محيـط زيسـت را از اقـدامـات انجـام شـده برشمرد و افـزود: در شش ماه گذشته، هزار و 193 مورد پايش واحدهاي صنعتي استان صورت گرفت كه منجر به 229 مورد اخطار زيست محيطي شد كه از اين ميزان يكصد واحد در پايش واحدهاي صنعتي خود موفق نبودند كه در نتيجه به مراجع قضائي معرفي شدند و اين در حقيقت يكي از عواملي بود كه به بهبود نسبي هوا كمك كرد.
ظـهـرابـي خـاطـر نشان كرد: در شش ماه گذشته،‌120 مـتـخـلـف شـكـار و صيد دستگير و به مراجع قضائي مـعـرفـي شـدند كه داراي 62 قبضه سلاح مجاز و 14 قبضه اسلحه غيرمجاز بودند. اين در حالي است كه ما حـفـاظـت از ده درصـد عـرصـه‌هـاي اسـتـان بـه عنوان مـنـاطـق چـهـارگـانـه كـشـور را در حال انجام داشته و نزديك 60 تا 70 درصد منابع انساني ما صرف تنوع زيستي استان مي شود.
وي با بيان اينكه استان اصفهان از نظر جمعيت حيات وحـــــش در كــشــــور اول اســــت گــفــــت: ظــــرفــيــــتطبيعت گردي به عنوان گردشگري در استان اصفهان مهياست ودر سه منطقه، پارك ملي و حيات وحش قميشلو، كلاه قاضي و موته، برنامه جامع و تفصيلي مـديـريـت مـنـطـقـه تـنـظـيـم و آمـاده اسـت و در منطقه كركس هم 80 درصد مطالعات انجام شده تا از اين ظرفيت مغفول مانده طبيعت گردي استفاده شود.
مـديـر كـل مـحـيـط زيـسـت اسـتـان اصـفهان از امضاي تفاهمنامه با آموزش و پرورش استان اصفهان براي اجراي طرح محيط يار در مدارس خبر داد و افزود: طـرح مـحـيـط يـار قـرار اسـت بـا هـمـكـاري و جـديت آمـوزش و پـرورش و محيط زيست در 650 مدرسه اسـتـان به عنوان مدارس محيط زيستي “اكواسكول” اجرا شود و به گونه‌اي است كه مدارس در مصرف انرژي، تفكيك زباله، استفاده از پساب تصفيه شده، اسـتـفـاده از انـرژي نـو و ... بـه عـنـوان الـگو در محيط زيست شناخته خواهند شد و سعي داريم تا پايان سال جاري يك مدرسه محيط زيستي در استان كه شرايط را دارا باشد انتخاب كنيم.
ظهرابي بيان داشت: با موافقت وزارت صنعت، ‌معدن و تـجـارت،‌براي ارتقاي قانون شكار ممنوع، مناطق خارو، كوه بزرگي،‌و يخ آب به مناطق حفاظت شده تـبــديــل خـواهـد شـد و شـبـكـه حـفـاظـت شـده ايـجـاد مي‌شود كه داراي اهميت مي‌باشد.
مدير كل محيط زيست استان اصفهان از مخالفت با بــرگــزاري سـيـرك حيـات وحـش در استـان اصفهـان خـبــرداد و اذعـان داشـت: بـا تـوجـه بـه ايـنـكـه فـرآيـنـد استقرار سيرك حيات وحش در شهر درازمدت نبوده و ابزاري كه براي نگهداري حيات وحش به كارگرفته مي شود موقت بوده و حيوانات آزار و اذيت مي‌شوند مــا بــا بــرگــزاري آن مخـالـف هستيـم.امـا ازبـرگـزاري سـيـرك كـه بـدون تـكـيـه بـر نـمـايـش حـيـوانـات بـاشـد استقبال مي‌كنيم.
وي با تأكيد بر اينكه همه بخش‌ها بايد در آموزش و فرهنگسازي محيط زيست مداخله كنند افزود: كميته آمــوزش، فــرهـنـگـسـازي و مـديـريـت سبـز در محيـط زيست استان اصفهان تشكيل شده و فعاليت خود را آغاز كرده است و حتي در نظر داريم تيتر سبز را در هفته‌هاي هواي پاك و محيط زيست،‌بين رسانه‌ها به مسابقه بگذاريم و سه تيتر سبز را انتخاب كرده و از دست اندركاران آنها قدرداني كنيم.
Update history: 1394/11/06
number of visits: 306
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Copy right 2014 www.isfahan-doe.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal