اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
حمايت ازكالاي ايراني
تلگرام سازمان محیط زیست
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
موزه تنوع زيستي
قوچ اصفهان گونه جانوري شاخص استان

موزه تنوع زيستي به مكاني اطلاق مي شود كه نمونه ها، جلوه ها و ذخاير متنوع جانوري و گياهي و شواهدي از طبيعت در آن جمع آوري، ثبت، ضبط، شناسايي، طبقه بندي و نگهداري شده و به نمايش گذاشته مي شوند.
اين نوع موزه با هدف حفظ ذخاير غير زنده ژنها، در ارائه خدمات علمي، آموزشي و پژوهشي در زمينه علوم طبيعي و حيات وحش، ارتقاي سطح آگاهي، دانش و فرهنگ زيست محيطي مردم، شناساندن هر چه بيشتر محيط طبيعي به جامعه، شناخت ارتباط انسان با طبيعت و ميزان دخالت او در آن و در نهايت بررسي و بيان روند تكامل حيات تأثير بسزايي داشته و در پُر كردن اوقات فراغت و جلب گردشگر نقش مهمي دارد.
موزه تنوع زيستي اين امكان را به وجود مي آورد كه بسياري از انسانها كه قادر به مشاهده جانوران و حيات وحش در طبيعت نيستند، آنها را از نزديك ديده و با نام و ويژگيهاي ظاهري و زيستي آنها آشنا شوند و محققان نيز بتوانند بر روي گونه هاي مختلف جانوري و گياهي موجود در آن مطالعه كنند.
اين موزه ها در هر كشور به عنوان خزانه ملي براي حفظ سرمايه هاي زيستي به شمار مي آيند. در كشور ما وظيفه ايجاد اين موزه ها به سازمان حفاظت محيط زيست واگذار شده است و اين سازمان و واحدهاي استاني آن براي حفظ اين امانتها براي نسل هاي آينده تلاش مي كنند.
موزه تنوع زيستي اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با مساحت 300 متر مربع و فضاي نمايشگاهي 60 متر مربع در سه طبقه از سال 1367 تأسيس شده و در سال 1387 بازسازي و تكميل گرديد. در اين موزه 730 نمونه از انواع ماهي‌ها، دوزيستان، خزندگان، پرندگان، پستانداران، صدفهاي‌ دريايي، مرجانها، سنگها، كاني ها و گياهان به همراه 38 قاب حشره نگهداري مي شوند. نمونه‌ها همگي واقعي بوده و به شكل غير زنده هستند. جانوران موزه نيز پوست آرايي و يا تاكسيدرمي شده اند.
فعاليت اين موزه در خصوص نگهداري، بازسازي و نمايش است و هر ساله تعداد بسياري از بازديد كنندگان شامل دانش آموزان، دانشجويان، خانواده ها و دوستداران محيط زيست به صورت رايگان از آن ديدن مي كنند. در اين بازديدها موضوع‌هايي همچون محيط زيست و لزوم حفاظت از آن، حيات وحش ايران و تنوع گونه هاي جانوري و گياهي استان اصفهان، ويژگيهاي زيستي گونه هاي موجود در موزه، روش تأمين نمونه ها، روشهاي پوست آرايي جانوران و موارد ديگر توضيحاتي براي بازديد كنندگان ارائه مي گردد. از ديگر امكانات موجود در موزه كيوسك اطلاع رساني است. اين دستگاه مجهز به نرم افزارهايي بوده كه اطلاعات جامع و مفيدي در خصوص تنوع زيستي، دنياي حيات وحش و نمونه هاي موزه به بازديد كنندگان ارائه مي نمايد.

 نام مسؤول موزه: سعيد ورپشتي
نشاني: اصفهان- ميدان لاله- اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان
علاقمندان به بازديد از موزه مي‌توانند با هماهنگي قبلي از طريق شماره‌ تلفن 3-35602421 روزهاي زوج در ساعات اداري به اين اداره كل مراجعه نمايند.
Update history: 1394/11/07
number of visits: 912
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Copy right 2014 www.isfahan-doe.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal