اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
                                                                                                              تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین
کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
پیشینه طرح ملی محیط یار

-----------------------------------------------

پیشینه طرح ملی محیط یار در استان اصفهان

 ( گسترش دانش و مهارت زیست محیطی در بین دانش آموزان و خانواده های آنان)

 

طرح ملی محیط یار در استان اصفهان با  حضور معاون محترم استاندار و مدیرکل محترم حفاظت  محیط زیست استان و برخی مقامات آموزش وپرورش استان در تاریخ 25 / دی / 1389 همزمان با آغاز هفته هوای پاک در دبستان مدرس2 افتتاح گردید . 

دراین مراسم محیط یاران پس از قرائت پیمان نامه محیط یار نشان محیط یاری را از مسؤولین استانی در یافت کردند.همچنین محیط یاران در خصوص وظیفه ای که جهت حفظ محیط زیست  بر عهده آنان گذارده شده با مسؤولین پیمان بستند که دربرابرایجاد آلودگیهای زیست محیطی توسط هر شخص حقوقی یا حقیقی خود را مسؤول دانسته وبه عنوان یک شهروند هم خود به قوانین زیست محیطی عمل کنند و هم همسالان و دیگر شهروندان رابه رعایت اصول زیست محیطی تشویق نمایند.

در فاز اجرایی این طرح پس از عضویت داوطلبانه مدارس علاقمند و معرفی رابطین محیط زیست کارگاههای آموزشی توجیهی ویژه مدیران و رابطین محیط زیست مدارس مشمول طرح برگزار گردید.رابطین محیط زیست ملزم به ارائه آموزشهای محیط زیستی مطابق با سرفصلهای ارائه شده در کارگاههای آموزشی یاد شده می باشند. انتخاب محیط یاران از بین دانش آموزان علاقمند و ارائه آموزشهای زیست محیطی متناسب با سطح مقطع تحصیلی آنها از دیگر فعالیتهایی است که به عهده  رابطین محیط زیست گذارده شده است.

جهت افزایش بهره وری طرح و هدایت صحیح و همسان سازی آموزشها نظارت برعملکرد مدارس توسط گروهی از متخصصین محیط زیست صورت گرفته و در پایان توسط متخصصین دانشگاهی ارزشیابی علمی از عملکرد طرح صورت می گیرد.این طرح در استان اصفهان متعاقب طرح استانی "آموزشهای زیست محیطی در مدارس پایلوت" به اجرا در آمد و در سال تحصیلی 1390-1389 تعداد 188 مدرسه در شهر اصفهان و در سال تحصیلی 1391-1390 تعداد 340 مدرسه در شهر اصفهان و شهرستانهای نائین،اردستان،آران و بید گل،کاشان،نطنز و برخوار تحت پوشش خود قرار داد.

 در حال حضر نیز بالغ بر 300 مدرسه در استان تحت پوشش طرح قرار دارند.

گفتنی است به علت آنکه آموزش امری بطئی و زمان بر می باشد، استمرار اجرای این طرح در سنوات آتی نه تنها سبب رفع نواقص احتمالی و افزایش بازدهی طرح می شود، بلکه با گذر زمان موجب افزایش سطح آگاهی های زیست محیطی عمومی جامعه نیز خواهد شد.

 

اداره آموزش و مشارکت های مردمی حفاظت محیط زیست استان اصفهان

مهرماه 1393

Update history: 1394/12/26
number of visits: 871
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal