اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
                                                                                                              تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین
کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
درباره طرح زاگرس

طرح حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی در سطحی بالغ بر دو میلیون و پانصد هزار هکتار از طریق تلفیق ملاحظات مربوط به حفظ و بهره‌برداری پایدار از منابع زیست محیطی در بخشهای تولیدی عمده (کشاورزی، منابع طبیعی، آب و طبیعت‌گردی) در حال اجراست. کمک به توانمندسازی نظام مناطق حفاظت شده و ارتقاء آگاهی عمومی در زمینه محیط زیست از فعالیتهای طرح می­باشد. این طرح شیوه‌های توانمندسازی جامعه­محلی برای مشارکت فعال در برنامه‌‌ریزی و مدیریت پایدار منابع زیست محیطی را در محدوده های پایلوت به اجرا گذاشته و ارائه می‌نماید. سند فاز مطالعاتی طرح در تاریخ  14 اکتبر 2002 و سند فاز اجرایی طرح  توسط معاونت وقت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده مقیم وقت سازمان ملل متحد در تهران در تاریخ 7 تیر 1384 به امضاء رسید. بر این مبنا عملیات فاز اجرایی در تاریخ 22 اردیبهشت 1385 آغاز و چهار استان اصفهان، چهارمحال‌وبختیاری، فارس وکهگیلویه‌و‌بویراحمد به عنوان استانهای هدف طرح برگزیده شدند.  ذینفعان اصلی طرح شامل: تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF)، برنامه عمران ملل متحد (UNDP)،  وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شوراهای برنامه ریزی استان های تحت پوشش، شوراهای اسلامی روستاهای پایلوت، جوامع محلی، تشکل های مردم نهاد، دانشگاهیان، بخش خصوصی و مجری طرح سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشد.

در فاز اول دو روستا با داشتن شاخص های خاص به عنوان روستاهای پایلوت در هر یک از چهار استان تحت پوشش طرح انتخاب شد. در فاز دوم  که از سال 1390 پس از انجام ارزیابی بین المللی میان دوره ای آغاز شد  محدوده هایی  برخوردار از تنوع اکوسیستمی (جنگل، مرتع، کوهستان، رودخانه، سکونتگاه های انسانی و....) به عنوان محدوده های پایلوت جدید انتخاب شدند.

هدف کلان پروژه

  • تسهیل در جهت ایجاد یک نظام مدیریتی کارآمد جهت حفاظت از زاگرس( منطقه، اکوسیستم ها، فرهنگ و چشم انداز آتی)
  • یکپارچه سازی حفاظت از تنوع زیستی از طریق ارتباط هماهنگ فی مابین ارگان های مختلف (ملی، استانی و محلی)
  • حفاظت و استفاده پایدار از محیط زیست طبیعی، منابع تنوع زیستی
  • مدیریت مشارکتی از طریق ظرفیت سازی و افزایش آگاهی عمومی

هدف تسهیلات محیط زیست جهانی 

حفاظت از تنوع زیستی و سیمای طبیعی در منطقه زاگرس مرکزی

محدوه طرح زاگرس در استان اصفهان (محدوده مدیریت تنوع زیستی دنا- ونک)

این محدوده با مساحت تقریبی 103 هزارهکتار در استان اصفهان قرار گرفته است که  از نظر تقسیمات سیاسی در شهرستان‌ سمیرم و در مجاورت استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری واقع شده است. دنا-ونک دربرگیرنده قسمت هائی از بخش های پادنا و مرکزی سمیرم و دهستان‌های پادنای علیا، پادنای سفلا و پادنای وسطی، ونک و حنا است. از لحاظ توپوگرافی محدوده مدیریت تنوع‌زیستی دنا - ونک در دامنه ارتفاعی 1685 تا 4384 متر از سطح دریا قرار گرفته و دارای میانگین ارتفاع 2643 متر از سطح دریا است.


ویژگی­های اقتصادی -  اجتماعی   

در  مجموع درمحدوده این پایلوت تعداد 34 آبادی وجود دارد که تعداد 19 آبادی در بخش مرکزی سمیرم و تعداد 15 روستا در بخش پادنا وجود دارد. بر اساس نتایج سرشماری سال 1390 مجموع جمعیت شهرستان سمیرم برابر 65047 بوده که از این میان تعداد 34599 نفر در مناطق شهری و تعداد 30367 نفر در مناطق روستایی سکونت دارند. همچنین بر طبق نتایج سرشماری فوق تعداد شاغلین منطقه برابر 20998 نفر و تعداد افراد بیکار برابر 2424 نفر می باشد. در این محدوده بیش از 120 سامانه عرفی برای عشایر وجود دارد که شامل سه ایل بختیاری، قشقایی، جرقویه می‌باشند. بر اساس  نتایج سر شماری سال 1387 جمعیت کل آنها برابر  25568 نفر است که در این میان  ایل قشقایی با25321  نفر،  بیشترین جمعیت را در منطقه دارا  می باشد.

تنوع زیستی محدوده

در محدوده مدیریت تنوع‌زیستی دنا – ونک فون متنوع و ارزشمندی از انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و آبزیان وجود دارد. تاکنون 23 گونه پستاندار، 85 گونه پرنده، 13 گونه خزنده و دوزیست و 9 گونه ماهی بومی و اندمیک در این محدوده شناسایی شده  و خرس قهوه ای و سنجاب ایرانی از گونه های شاخص پستانداران محدوده به شمار می آید. انواع کشیم، حواصیل، اردک، سارگپه و عقاب طلایی، کبک و تیهو از جمله پرندگان شناسایی شده در این محدوده هستند. از خزندگان و دوزیستان موجود در محدوده می توان به آگاماها، لاسرتاها و انواع مارها،لاک پشت، وزغ و قورباغه اشاره نمود. گونه های گربه ماهی آرتشی، گل چراغ، زرده پر سیاه ماهی، سگ ماهی، نازک، سارده سیاه‌ماهی، بلیزم، برزم سس ماهی و شاه‌کولی از مهم ترین ماهیان این محدوده هستند.

 

مهم‌ترین عوامل تهدید در محدوده پایلوت

مهم ترین چالش‌ها و عوامل تهدیدکننده تنوع زیستی مرتبط با محدوده های زاگرس مرکزی را می توان به طورخلاصه و در قالب محورهای زیر معرفی نمود:

  1. کشاورزی ناپایدار: مصرف بی رویه سم و کود شیمیایی و علف کش‌ها (عامل اصلی کاهش کمیت و کیفیت منابع آب های سطحی و زیرزمینی)، اجرای شخم در جهت شیب، عدم اجرای الگوی کشت متناسب با امکانات و محدودیت های موجود، روند رو به رشد تک محصولی در بخش باغداری
  2. دامداری و بهره برداری ناپایدار از مراتع:  تخریب مراتع به دلیل چرای بی رویه و غیر متعادل ناشی از فزونی تعداد دام بر ظرفیت تحمل مراتع، برداشت ناپایدار از گیاهان مرتعی به عنوان گیاهان دارویی و خوراکی
  3. توسعه ناپایدار: توسعه شهری و روستایی بدون رعایت ملاحظات زیست محیطی
  4. ناکارآمدی در مدیریت صحیح عرصه‌های طبیعی: مشکلات مربوط به مدیریت تنوع زیستی در مناطق حفاظت شده، عدم مدیریت صحیح پسماندهای جامد و پراکنش آنها در طبیعت، شکار و صید غیر قانونی
  5. سایر موارد: توسعه ناپایدار گردشگری، عدم وجود دستورالعمل های مرتبط با بهره برداری پایداراز منابع، نبود مطالعات آمایش در منطقه


Update history: 1398/12/01
number of visits: 994
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal