اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
پناهگاه حيات وحش عباس آباد

تاريخچه

اين منطقه ابتدا در سال 1384 به عنوان منطقه شكار ممنوع و سپس در سال 1388 به عنوان پناهگاه حيات وحش ارتقاء سطح يافت و آگهي آن در روزنامه رسمي كشور درج گرديد.

مشخصات منطقه

   اين منطقه با وسعت حدود 305 هزار هكتار در 100 كيلومتري شمال شرق شهر نايين واقع شده است. رشته كوه عظيم و بلند اين منطقه با چشم اندازهاي بديع و زيبا ، شامل 48 درصد كوهستان هاي صخره اي و صعب العبور با قلل مرتفع و با شكوه و تپه ماهورهاي وسيع، 43 درصد دشتها، 6 درصد زيستگاههاي ماسه اي و تاغزارها و 3 درصد اراضي سيلابي و آبي در پهنه فلات مركزي ايران چشم انداز متفاوتي و شرايط زيست محيطي متغيري را باعث گرديده و به تبع آن متنوع ترين زيستگاهها را به لحاظ ميكروكليماهاي محلي فراهم آورده است. بنابراين انواع شكل حيات از گونه هاي كوه زي، دشتزي و در زيستگاههاي آبي آن ، گونه هاي آبزي را مي توان ديد..

   حيات وحش آن شامل 43 گونه پستاندار، 89 گونه پرنده دائمي، 179 گونه پرنده مهاجر و فصلي، 24 گونه خزنده، برخي دوزيستان و طيف وسيعي از بندپايان بوده كه به عنوان ذخاير ارزشمند  و متنوع ژنتيكي محسوب مي گردند.

   اين پناهگاه، داراي جمعيت هاي قابل توجهي از گونه هاي مهم، كمياب و يا در خطر انقراض در سطح ملي، مانند هوبره، يوز پلنگ، پلنگ، شاه روباه، جبير، گربه شني، كاراكال، زاغ بور، شاهين، بحري، بالابان، عقاب طلايي، دليجه، بوف، روباه شني، وارانوس، خانواده افعي ها و... كه مورد توجه ويژه سازمان هاي بين المللي و ضميمه فهرست سرخ نيز هستند، بوده و مطلوبترين زيستگاههاي توليد مثل و زاد آوري آنها در كشور مي باشند.

   پناهگاه حيات وحش عباس آباد با موقعيت منحصر به فرد در مركز زيستگاههاي يوز پلنگ كشور و در مركز ثقل شبكه مناطق حفاظت شده چهارگانه نقش حساس ارتباطي داشته و علاوه بر اهميت هاي سرشار ذاتي و بومي، به لحاظ اين ويژگي " كريدور حيات" محسوب مي شود.

   اين منطقه با بهره مندي از شرايط و تنوع زيستگاهي و جغرافيايي خاص و ويژگي هاي كم نظير و بعضا منحصر به فرد طبيعي به عنوان ذخيره گاه مادر براي انواع زيستمندان ايفاي نقش نموده و داراي حداكثر توان خودنگهداري، تحمل پذيري و حداكثر قابليت ترميم، احياء و بازسازي مي باشد.

    همچنين اين منطقه با ويژگي هاي خاص و برخورداري از ظرفيتها و استعدادهاي طبيعي مي تواند در راستاي اعتلاي بهره برداري اصولي از منابع و ارتقاي شاخص هاي اجتماعي و اقتصادي، محلي و منطقه اي تحول آفرين باشد. در حال حاضر نيز معرف و نمونه برجسته از همكاري ها و تعامل پويا و موثر جوامع محلي و مشاركتهاي مردمي و عمومي در حفاظت اصولي را در آن مي توان ديد كه  به عنوان سرمايه اي سترگ و بي پايان براي توسعه توريسم و تحول در شاخص هاي اقتصادي-اجتماعي و زيرساختي اساسي در راستاي توسعه پايدار و تحقق اهداف شبكه جهاني ذخيره گاه زيستكره،  تلقي ميشود.

   ضمنا اين منطقه با كوهستان عظيم خود در تعديل آب و هواي كوير مركزي ايران بسيار موثر بوده و پشتوانه اصلي منابع آبي و استمرار حيات و زندگي براي جوامع پيراموني است و به عنوان دژي مستحكم از پيشروي كوير جلوگيري كرده و دغدغه هاي فرا منطقه اي در اين زمينه را كاهش مي دهد.

Update history: 1394/11/04
number of visits: 1011
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Copy right 2014 www.isfahan-doe.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal