اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
منطقه حفاظت شده دالانكوه

تاريخچه:  اين منطقه با مساحتي بالغ بر 33731 هزار هكتار و در ضلع شرقي چادگان، طي آگهي شماره 89914-53 مورخ 89.9.14 مندرج در روزنامه رسمي شماره 19167 مورخ 89.9.29 كشور به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام گرديد.

مشخصات منطقه:

اين منطقه شامل زيستگاههاي كوهستاني و آبي، شامل رشته كوههاي متعدد در غرب استان اصفهان و درياچه سد زاينده رود است. از جمله كوههاي آن مي توان به دالانكوه با ارتفاع 3519 متر، كوه بيدك با ارتفاع 2939 متر و سفيدكوه با ارتفاع 3213 متر اشاره نمود. آب و هواي منطقه نيمه مرطوب و معتدل با زمستانهاي سرد مي باشد. به طور كلي دماي هوا در اين ناحيه از استان نسبت به مناطق مركزي، به تبعيت از كوهستاني بودن، كاهش داشته به طوري كه ميانگين درجه حرارت ساليانه هوا بين 4 تا 10 درجه سانتي گراد متغير است.

از عوامل مهم و موثر در پراكنش گياهان هر منطقه، شرايط آب و هوايي، ميزان ارتفاع محل رويش، وضعيت زمين شناسي و خاكهاي منطقه مي باشد كه نحوه گسترش گياهان را نسبت به هر خانواده و جنس با تراكم و تنوع تقريبا مشخصي نشان مي دهد.  به طور كلي خاكهاي مناطق غربي اصفهان در حوزه زاينده رود عمدتا از نوع رسوبي تشكيل يافته كه توسط رودخانه زاينده رود با سيلابهايي كه از ارتفاعات سرازير شده، سنگهاي ريز و درشت، شن و ماسه و سيليت توام با مواد رسي را بر جايي گذاشته است.

 به دليل تغييرات اقليمي در مناطق غربي اصفهان و حوزه سد زاينده رود و براساس وضعيت اراضي و نوع خاك ها ، ميزان تنوع و تراكم پوشش گياهي، با وجود آب و هواي سرد و نسبتا" مرطوب،  افزايش يافته و زيستگاه مناسبي جهت رشد و پرورش انواع گونه ها فراهم آورده است .

به طور كلي رستني هاي مناطق كوهستاني اين محدوده شامل انواع Astaragalus، Anabasis، Artemisia، Convolvulus، Euphorbia،  Ficus، Ammygdulus و Juniperus و.. است. همچنين كما يا جاشير كه از جمله خوشخوراك ترين گياهان مراتع اين ناحيه محسوب شده كه در سالهاي اخير در اثر فشار چرا، نسل آن رو به انقراض است. همچنين گياهان خشكي پسند بوته اي با ساقه كوتاه خاص مناطق مديترانه اي كه در ارتفاعات 1500 تا 4500 متر و در زمينهاي سنگي نيز رويش دارند، در ارتفاعات مختلف اين ناحيه مشاهده مي شوند.

حيات وحش و گونه هاي جانوري اين منطقه شامل دو دسته زيستمندان درياچه و زيستمندان خشكي بوده كه   مي توان به  چهارگونه از خانواده كپورماهيان، يك گونه از خانواده آزادماهيان ( قزل آلاي رنگين كمان) ، انواع فيتو پلانكتون ها و زئوپلانكتون ها، پستانداران و همچنين پرندگان درياچه را نام برد.

پرندگان در كليه زيستگاههاي كره زمين پراكندگي دارند. درياچه سد زاينده رود يكي از زيستگاههاي آبي مهم در سطح استان اصفهان است كه هر ساله تعداد زيادي پرنده مهاجر آبزي و كنارآبزي براي زمستان گذراني به اين ناحيه مراجعت مي كنند. تعدادي نيز در ساير فصول سال به صورت مهاجر عبوري در اين درياچه مشاهده مي شوند. پرندگان باارزشي چون انواع كشيم و اردك، حواصيل ها، فلامينگو، انواع كاكايي، پرستوي دريايي، انواع پرندگان شكاري و تعداد بسيار زيادي از گونه هاي آبچليك در اين زيستگاه مشاهده و ثبت شده است. تعدادي از گونه هاي در معرض خطر انقراض از جمله اردك سرسفيد، اردك مرمري، اردك بلوطي، اردك تاجدار و.. در اين درياچه ديده شده اند كه موضوع اخير بيانگر ارزش و اهميت اين منطقه است.  

پستانداراني نظير خرس قهوه اي، گراز، كل و بز، قوچ و ميش وحشي، پلنگ، گرگ، كفتار، روباه، شغال و... در اين منطقه زيست مي كنند و طبق گزارش مامورين اجرايي  استان  در گذشته جمعيتي ازقوچ وميش از پارك ملي و پناهگاه حيات وحش قميشلو در تابستان به اين منطقه مهاجرت مي كردند.

Update history: 1394/11/04
number of visits: 1996
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal