اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
مهار تورم، رشد تولید
کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
منطقه حفاظت شده قمصر و برزک

تاریخچه

    از ابتدای تأسیس کانون شکار در سال 1335 شعبه ای از این نهاد در شهرستان کاشان جهت حفاظت از مناطق اطراف پایه گذاری شد که بعدها به شکاربانی و سپس اداره حفاظت محیط زیست تغییر نام پیدا کرد. در طول این مدت با وجود اینکه منطقه قمصر کاشان جزء هیچکدام از مناطق چهارگانه نبوده است لیکن پرسنل زحمت کش این اداره به دلیل اهمیت فوق العاده منطقه مزبور به عنوان کریدور زیستی بین پناهگاه حیات وحش موته و منطقه شکار ممنوع کرکس برنامه های حفاظت نظیر: گشت. کنترل منطقه، برخورد با شکارچیان متخلف و ... را در حد توان اجرا نموده اند. پس از پیگیری در تاریخ 87.2.1 این منطقه به عنوان شکار ممنوع معرفی و آگهی آن در روزنامه رسمی کشور درج شد و نهایتاً در تاریخ 89.9.14 طی مصوبه شماره 328 شورایعالی حفاظت محیط زیست، به عنوان منطقه حفاظت شده ثبت گردید.

 

     مشخصات منطقه

   این منطقه با وسعت 60 هزار هکتار در حاشیه شهر توریستی قمصر در جنوب غربی شهرستان کاشان و در داخل گستره جغرافیای سه شهر مهم شامل برزک ، قمصر، کامو و جوشقان قالی واقع شده است. نزدیکترین شهرهای شناخته شده اطراف منطقه عبارتند از: شهر کاشان در شمال شرقی منطقه، شهربرزک در غرب، شهر قمصر در شرق منطقه و جوشقان قالی در جنوب منطقه واقع شده است. روستاهای حاشیه منطقه نابر، ویدوج، ویدجا، ازوار، آزران، کامو، چوگان، قزاآن، مسلم آباد، الزگ.

   اغلب بخشهای این منطقه کوهستانی و بخش محدودی دشتی است به طوری که 13.4 درصد منطقه دارای ارتفاع زیر 1400 متر، 54.95 درصد منطقه ارتفاعی بین 1400 تا 2500 متر، 28 درصد وسعت منطقه ارتفاع بین 2500 تا 3000 و 65.3 در صد ارتفاع بالای 3000 دارد.

   منطقه مورد نظر دارای اقلیم خشک و نیمه خشک با متوسط سالیانه بارندگی بیش از 200 میلیمتر و میانگین سالیانه دما 11 درجه سانتیگراد می باشد. جهت وزش بادهای قالب در منطقه شمالی - جنوبی و شمال شرقی – جنوب غربی است.

   پوشش گیاهی متنوعی در این ناحیه رویش دارد که عمدتا از نوع بوته ای- علوفه ای است. منطقه کوهستانی با اقلیم سرد باعث شده تا پوشش گیاهی مستقر در آن از نوع پوشش گیاهی ناحیه ایران و توران کوهستانی باشد. در این منطقه گونه ای از ناحیه رویشی خلیج عمانی وارد شده که در محل های صخره سنگی و رو به آفتاب شدید که ارتفاع از سطح دریا در آن زیاد نیست مشاهده گردیده است. این گونه Ebenus stellate است که با گلهای زرد و قرمز  رنگ خود جلب توجه می نماید. پوشش گیاهی غالب منطقه در ارتفاعات فلات قاره ایران زیاد بوده و از تغییرات محلی برخوردار است. تعداد عناصر درختی و درختچه ای به علت محدودیت درجه حرارت، میزان بارندگی و فصل بارندگی کوتاه، به چند گونه محدود می گردد. تنوع گونه های گیاهی منطقه قابل توجه می باشد و غالب منطقه را پوشش گیاهی درمنه، انواع آستاراگالوس، چوبک، کلاه میرحسن و گیاهانی از خانواده گندمیان می باشد.

    گونه‌های جانوری شاخص این منطقه نیز کل و بز و قوچ و میش می باشند. گونه های جانوری دیگر موجود در این منطقه عبارتند از : پلنگ، گربه وحشی، گربه پالاس، کفتار، گرگ، روباه، پایکا، انواع جوندگان و خزندگان، انواع پرندگان ازجمله کبک، تیهو، بلدرچین، کوکر شکم سیاه، عقاب صحرائی، پیغو و ... .

Update history: 1394/11/04
number of visits: 4293
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal