اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
منطقه حفاظت شده كركس

تاريخچه

اين منطقه براي اولين بار طي آگهي شماره 2614-1 مورخ 71.6.10 مندرج در روزنامه رسمي شماره 3841 مورخ 71.6.25 شكار ممنوع اعلام گرديد. مساحت اوليه آگهي شده حدود 70 هزار هكتار بود كه  ارتفاعات واقع در جنوب ابيانه شامل كوههاي ريزنده و همچنين ارتفاعات مشرف به نيازمرغ و نچفت نيز به مساحت تقريبي 24 هزار واقع در ضلع غربي محدوده اعلام شده طي آگهي رسمي شماره 5947-1 مورخ 74.7.17 به آن اضافه گرديد. سپس طي آگهي شماره 961-14 مورخ 76.7.13 ممنوعيت شكار در كل منطقه به مدت 5 سال اعلام گرديد. و سپس با درج آگهي مجدد آن در روزنامه رسمي شماره 16798 مورخ 81.8.7 ممنوعيت شكار در اين منطقه به مدت 5 سال ديگر تمديد شد. نهايتا در سال 1386 با مساحتي بالغ بر 114 هزار هكتار به عنوان منطقه حفاظت شده ارتقاء سطح  و معرفي يافت.

 

     مشخصات منطقه

  منطقه حفاظت شده كركس با وسعت 114 هزار هكتار بخشي از جنوبي ترين منطقه كركس است كه شهر نطنز در دامنه شرقي آن قرار داشته و راه ارتباطي اين شهر به كاشان و اصفهان به ترتيب از شرق و جنوب آن مي گذرد.

منطقه كركس از سمت جنوب شرقي به كوير بزرگ اردستان و از سمت غرب و جنوب غربي به بيابان هاي حد فاصل شهرهاي اصفهان و ميمه مشرف است. اين منطقه در منتهي اليه شمال شرقي استان اصفهان و همجوار با اكوسيستم بياباني و نزديك به پارك ملي كوير قرار گرفته است. وجودكوههاي بلند نظير رشته كوه و قله كركس موجب تغييرات پر دامنه آب و هوايي در اين منطقه گرديده  به طوريكه كاملاً آنرا از مناطق همجوار خود متمايز ساخته است.

اين منطقه يكي از بهترين زيستگاههاي طبيعي فلات مركزي ايران محسوب مي‌شود و شامل مجموعه ارتفاعات سنگلاخي و بسيار مرتفع و همچنين تپه ماهورها بوده كه اين ارتفاعات در قسمتهاي مختلف، دشتهاي جلگه‌اي كوچكي را احاطه نموده اند. اين منطقه شامل كوه كركس با ارتفاع 3895 متر و ارتفاعات پيرامون است كه مهمترين آنها عبارتند از : كوههاي زير پل، هشاش، ريزنده، لاليوان، كمر سياه، غلبه شاه، ارشد، كش قبله، دو ميلان، توك برار، سفيد، قلعه و شاق، لاحرص، دو گلجيون و پاي ميل .

پراكنش بارندگي نامنظم و بيشترين مقدار ريزش در زمستان بصورت برف و تابستان فاقد بارندگي مي باشند. بارندگي اصولاً از آبان ماه شروع شده و تا فروردين ادامه دارد و بيشترين مقدار بارندگي در سه ماهه دي و بهمن و اسفند مي باشد. متوسط بارندگي ساليانه 183 ميليمتر و در ماههاي تير و مرداد و شهريور فاقد بارندگي است. اين موضوع نشانگر اين است كه فصل رويش گياه بدون بارندگي و آب حاصل از بارندگي زمستانه به صورت هرز آب از دسترس خارج و غير قابل استفاده مي باشد. حداكثر درجه حرارت مطلق 39.5 درجه سانتيگراد و حداقل درجه حرارت مطلق 17.5- مي باشد. سردترين ماه سال فوريه و خشك ترين ماه سال جولاي است كه گرمترين ماه سال هم مي باشد. پربارانترين ماه سال مارس كه مرطوبترين ماه سال هم است. تعداد روزهاي يخبندان در اين ايستگاه 103 روز كه از آذر شروع و تا نيمه هاي اسفند ادامه دارد. حداكثر ميزان رطوبت 60 درصد و حداقل متوسط رطوبت 34% مي باشد. فصل خشك در اين منطقه نسبتاً طولاني و از ارديبهشت ماه شروع و تا اواخر مهر ماه ادامه دارد.

 روستاهاي حاشيه منطقه عبارتند از ابيانه، يحيي آباد، طرق و برز. روستاهاي داخل منطقه نيز عبارتند از طره، آبكشه، باغستان بالا، كشه، طار، مزده، طامه، اوره، صالح آباد، هنجن، ولوجرد، چيمه، تكيه، بيدهند، فريزهند، يارند، كوجان و طره.

گونه‌هاي گياهي متنوعي در اين منطقه رويش دارند. بر اساس مطالعات انجام يافته تعداد290 گونه گياهي متعلق به 206 جنس و 52 خانواده گياهي در منطقه كركس وجود دارد.

همچنين تعداد 13 گونه پستاندار، 62 گونه پرنده، 12 گونه خزنده و يك گونه دوزيست در اين منطقه شناسايي و ثبت گرديده است. " كل و بز"  و " گراز"  از گونه هاي شاخص اين منطقه مي باشند. از گونه هاي جانوري ديگر اين منطقه مي توان پلنگ، گربه پالاس، گربه وحشي، گرگ، كفتار، شغال، روباه، كل و بز، قوچ و ميش، انواع جوندگان و خزندگان، انواع پرندگان بخصوص كبك، تيهو، بلدرچين، انواع چكچك و چكاوك، شاهين، عقاب طلائي، انواع سارگپه، قرقي، هما، پيغو، و بحري را نام برد.

Update history: 1394/11/04
number of visits: 2489
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal