اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
ايمنا/سربازان طبيعت خود به كجا پناه برند؟!
محيط بان

هر روز صبح پيش از طلوع خورشيد براي حفاظت و دفاع از حيات وحش و طبيعت اين مرز و بوم، پاسگاه‌هاي محيط‌باني را ترك مي‌كنند؛ مساحتي ۵۰ هزار هكتاري را مي‌پيمايند، بخشي از مسير را با موتورسيكلت و بخشي را پياده مي روند؛ هميشه نگران هستند كه مبادا خاري به پاي گونه‌اي از حيات وحش كلاه قاضي برود.

به گزارش خبرنگار ايمنا،  داريوش جعفري محيط‌باني است كه از ۲۰ سال گذشته تا كنون براي حفظ حيات وحش و طبيعت خدمت مي‌كند و مانند هر محيط‌بان ديگري، سختي‌هاي آن را به جان مي‌خرد و شب و روز، در  سرما و گرما از حيات وحش ايران پاسداري مي‌كند. او طي اين سال‌ها در راه دفاع از طبيعت و حيات وحش بي‌پناه، بارها و بارها با متخلفان و شكارچيان غيرمجاز درگير شده است و آخرين بار همين چند روز پيش بود كه شكارچيان با پرتاب سنگ او را از ناحيه سر مجروح كردند.

جعفري در اين باره مي‌گويد: مدتي بود كه شكارچيان و باج‌گيران در دشت‌هاي سميرم براي پرندگان شكاري آن منطقه، دام پهن مي‌كردند، روز ۱۱ مهرماه وقتي كه به همراه فرمانده يگان حفاظت محيط زيست براي شناسايي شكارچيان به اين منطقه رفتيم با آنها درگير شديم، شكارچيان موتورسوار هر دوي ما را مجروح كردند و با پرتاب سنگ سر مرا شكستند كه پس از انتقال به بيمارستان بخيه شد. در حال حاضر مشكلي نيست و البته متخلفان را هم دستگير كرديم.

در حقيقت محيط‌بان‌ها براي حفظ حيات وحش و طبيعت نمي‌توانند از خود در برابر متخلفان دفاع كنند. محيط‌بان جعفري از پرونده‌اي ياد مي‌كند كه به دليل دفاع از خود در برابر  شكارچي غيرمجاز مجبور به تيراندازي شده و فرد متخلف از ناحيه بازو مجروح مي‌شود اما هشت سال روند قضايي آن پرونده طول مي‌كشد. او مي‌گويد: اگر براي دفاع از خود تيراندازي كنيم و اتفاقي رخ دهد، محكوم مي‌شويم و اگر تيراندازي نكنيم مورد ضرب و شتم قرار مي‌گيريم.

 در حالي مجلس شوراي اسلامي براي تصويب  لايحه حمايت از محيط‌بانان و جنگلبانان تعلل مي‌كند كه تنها طي ۱۳ روز اخير پنج محيط‌بان به علت درگيري با شكارچيان غيرمجاز به‌شدت مجروح شدند و يك محيط‌بان به شهادت رسيده است.

محيط‌بانان حمايت قضايي ندارند

يكي از مشكلات اساسي محيط‌بانان درگيري با متخلفان و شكارچيان غيرمجاز است، محيط‌بان‌ها از حمايت‌هاي قضايي برخوردار نيستند، آن‌گونه كه محيط‌بان جعفري بيان مي‌كند وقتي متخلفان را دستگير و به مراجع قضايي تحويل مي‌دهند، آن‌گونه كه بايد با فرد متخلف برخورد قضايي نمي‌شود.

 اين در حالي است كه در تبصره يك ماده واحده لايحه حمايت از محيط‌بانان و جنگلبانان؛ دادگاه‌ها و دادسراها مكلف مي‌شوند پرونده محيط‌باناني كه حين انجام وظيفه و هنگام كشف و تعقيب جرائم زيست‌محيطي در درگيري با مجرمان، متخلفان و مهاجمان، به ضرب‌وجرح و قتل تهديد يا مجروح و كشته مي‌شوند را خارج از نوبت رسيدگي كنند.

بر اساس اين لايحه، محيط‌بانان مشمول قانون بيمه عمر و حوادث بازنشستگان و وظيفه‌بگيران وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح مي‌شوند. پرداخت ديه به اشخاص ثالث و همچنين جبران خسارت در قبال صدمات جاني و  ضرر و زيان مالي كه محيط‌بانان در حين انجام وظيفه متحمل مي‌شوند و همچنين كمك مالي به آنها و خانواده‌هايشان در دوران تعقيب و بازداشت و بعد از آن، در صورت استفاده قانوني از سلاح حين درگيري با متخلفان در اين لايحه عنوان شده است.

در صورت تصويب و تبديل اين لايحه به قانون همه حمايت‌هاي مربوط به نيروي انتظامي به محيط‌بانان و جنگلبانان تعلق مي‌گيرد.

دولت تدوين لايحه حمايت از محيط‌بانان و جنگلبانان را در پي شهادت سه محيط‌بان در تيرماه ۹۵ آغاز كرد و در هشتم اسفندماه همان سال اين لايحه در جلسه هيئت دولت به تصويب رسيد و در نهايت ارديبهشت سال ۹۶ از سوي دولت به مجلس ارائه شد. در آن زمان مسئولان وقت سازمان حفاظت محيط زيست، رييس و بسياري از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي بررسي فوري اين لايحه اعلام آمادگي كردند و رايزني‌هايي بين سازمان حفاظت محيط زيست و مجلس براي تعيين تكليف اين لايحه انجام شد اما همچنان با گذشت حدود ۱۷ ماه از ارسال اين لايحه به مجلس، هنوز به سرانجام نرسيده است.

با اين وجود سوم مهر سال جاري لايحه حمايت از محيط‌بان‌ها در كميسيون قضايي و حقوقي مجلس تصويب و براي ارائه به صحن علني مجلس آماده شد. هر چه اين خبر با آغار ماه مهر براي محيط زيست ايران اميدواركننده بود اما اين دلخوشي ديري نپاييد. طي دو هفته اخير سه محيط‌بان در پناه گاه‌هاي كلاه قاضي و قميشلو اصفهان حين درگيري با شكارچيان غيرمجاز به شدت مجروح شدند. اين روزها خبرهاي ناگوار و غم‌انگيزي از محيط زيست ايران به گوش مي‌رسد چهار روز پس از مجروح شدن محيط‌بان‌هاي پناهگاه حيات وحش قمشلو،  در پارك ملي گلستان هم دو محيط‌بان ديگر زخمي و يك محيط‌بان براثر اصابت گلوله به قلبش شهيد شدند.

با شهادت تاج محمد باشقره، آمار شهداي محيط‌بان به ۱۲۳ نفر رسيد. در پي اتفاقات ناگوار اخير براي محيط زيست باري ديگر نگاه‌ها براي تصويب هرچه سريع‌تر لايحه حمايت از محيط‌بان متوجه مجلس شده است.

لايحه حمايت از محيط‌بانان سريع‌تر به صحن علني مجلس برود

عيسي كلانتري، رييس سازمان حفاظت محيط زيست اظهار مي‌كند: لايحه حمايت از محيط‌بانان هرچه زودتر بايد به صحن علني مجلس برود تا در قالب قانون محيط‌بانان مورد حمايت قرار گيرند.

او تصريح مي‌كند: در راستاي تجهيز محيط‌بانان يك سري تجهيزات مانند جليقه از وزارت دفاع خريداري كرديم، جليقه‌هاي ضدگلوله تأمين شده و در حال حاضر تمام محيط‌بانان به جليقه مجهز هستند اما مسئله اصلي همان تصويب لايحه حمايت از محيط‌بانان است؛ تا زماني كه تصويب نشود مشكل خواهيم داشت چون محيط‌بانان خيلي وقت‌ها درگير مي‌شوند اما نمي‌توانند حقانيت خود را ثابت كنند و به قصاص محكوم مي‌شوند، از اين رو به دليل ترس از قصاص از خودشان هم نمي‌توانند دفاع كنند كه زخمي يا كشته مي‌شوند.

رييس سازمان حفاظت محيط زيست ابراز اميدواري مي‌كند اين لايحه قبل از بررسي لايحه بودجه ۹۸ در صحن علني مجلس به تصويب برسد.

در همين حال فاطمه ذوالقدر، نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس نيز مي‌گويد: ضرورت فوريت دادن و تصويب لايحه حمايت از محيط‌بانان با توجه به اتفاقات تلخ روزهاي اخير كه موجب درگيري و آسيب به محيط و محيط‌بان شده است بيش از پيش احساس مي‌شود تصويب و اجرايي شدن اين لايحه مانع بروز اتفاقات ناگواري چون شهادت محيط‌بانان مي‌شود تا بيش از اين محيط‌باناني دلسوز و متعهد كشورمان در معرض تهديد و آسيب‌هاي جسمي و روحي قرار نگيرند.

تجهيز شدن محيط‌بان‌ها به جليقه ضدگلوله و پابند چندي پيش مطرح شده بود اما حوادث اخير نشان داد كه صرفاً مجهز بودن به اين تجهيزات امنيت جان محيط‌بانان را تأمين نمي‌كند؛ از طرفي هم جليقه‌هاي ضدگلوله به‌قدري سنگين است كه اگر يك محيط‌بان اين جليقه را با تجهيزات انفرادي و كوله‌پشتي و اسلحه همراه كند ديگر قادر به حركت كردن نيست.  

تصويب لايحه محيط‌بان اهميت بسياري دارد گرچه شايد دربرگيرنده و پاسخگوي همه دغدغه‌هاي سربازان طبيعت نباشد، مشكلات معيشتي محيط‌بانان را نبايد فراموش كرد، محيط‌بان داريوش جعفري در اين باره بيان مي‌كند: محيط‌بانان از نظر معيشتي بسيار آسيب‌پذير شده‌اند.

او مي‌گويد: ما با جان و دل از طبيعت و حيات وحش دفاع مي‌كنيم ، به شغل خود علاقه داريم و آن را پذيرفتيم، اما در برابر شكارچيان متخلف نياز به حمايت‌هاي قضايي داريم اينكه يك محيط‌بان وظيفه‌اش را انجام دهد و به دليل انجام وظيفه زنداني و قصاص و يا به پرداخت جريمه محكوم شود، انصاف نيست.ندا سپاهي/ خبرنگار سرويس جامعه ايمنا

تاریخ به روزرسانی: 1397/08/01
تعداد بازدید: 119
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Copy right 2014 www.isfahan-doe.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal