اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
ايرنا: ضايعات نفتي زنگ خطري براي محيط زيست اصفهان است

ضايعات نفتي زنگ خطري براي محيط زيست اصفهان است

اصفهان- ايرنا- مديركل حفاظت محيط زيست اصفهان گفت: از آن جايي كه در شاهراه هستيم از ضايعات نفتي براي تامين برخي از خوراك استفاده مي شود كه اين زنگ خطر را در كارگروه آمايش سرزمين مطرح كرديم.

به گزارش ايرنا، سيد رحمان دانيالي روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با بيان اينكه 2 رخداد ناگوار در استان در حال شكل گيري است، افزود: تجمع واحدهايي با منشا نفتي مي تواند مشكل ساز شود، متاسفانه اين رخدادها طبق ضوابط و استانداردهاي مصوب همخواني دارد اما اين ظرفيت و گنجايش از منظر ما وجود ندارد و اين اتفاق در شهرك رازي و علويجه در حال رخداد است.
وي بدون ذكر آمار تجمع واحدهايي با منشا نفتي را تكان دهنده دانست و بيان كرد: به نظر مي رسد بايد جلوي اين اقدام به صورت منطقي گرفته شود.
وي با اشاره به ضايعات پالايشگاهي از زمان جنگ در اين استان يادآور شد : با انجام طرح پژوهشي به كمك دانشگاه اصفهان و يكي از كارخانه هاي سيمان نسبت به امحا آن اقدام شد.
وي با اشاره به مشكل پسماندهاي ويژه گفت: سازمان مديريت پسماند از سال 87 مطالعاتي داشت كه اين مطالعات مورد تاييد برخي نهادها قرار نگرفت و كارگروه آمايش حدود سه نقطه را براي ساماندهي پسماندهاي ويژه استان مورد تاييد قرار داده است.
به گفته دانيالي متاسفانه تخليه برخي از پسماندها در بسياري از نقاط حساس استان مشكل آفرين است كه شايد به دور از چشم محيط زيست در نقاط حساس پسماند دفن مي شوند به همين منظور محيط زيست دفن پسماندهاي ويژه را نظارت و مديريت مي كند.
وي اضافه كرد: يك واحد صنعتي امحا كننده در استان وجود دارد كه برخي از خوراك ها به سمت آن شركت براي امحا سوق داده مي شود.
مديركل حفاظت محيط زيست اصفهان، نظارت بر روي واحدهاي صنعتي مشخص و انتقال پسماندها را از مشكلات موجود دانست و افزود: متاسفانه بسياري از انتقالها از استان هاي ديگر صورت مي گيرد به همين دليل مكاتباتي با اداره كل مديريت بحران و سازمان حمل و نقل صورت گرفت و معتقديم بايد نقل و انتقالات ساماندهي شده و توسط شركت هاي شناسايي شده صورت بگيرد.
وي اظهارداشت: برنامه اي براي محل دفن جداگانه پسماندهاي پزشكي در محل گردنه زينل وجود دارد كه مديريت آن در اختيار سازمان پسماند است و به تازگي هم در كارگروه مديريت پسماند، سازمان پسماند اعلام كرده اين پسماندها را مي تواند به روش پلاسما دفن كند.
دانيالي كمبود اعتبارات را از مشكلات اين نهاد برشمرد و گفت : پايش واحدهاي مختلف صنعتي، جايگاه هاي بنزين و مراكز معاينه فني ضروري است و بايد ادامه داشته باشد كه حداقل اعتبارات جز الزامات اين اداره كل است.
وي تصريح كرد: آمار حيات وحش استان از سال گذشته كه 33 هزار راس در مناطق تحت مديريت برآورد شد كه اين رقم در سال جاري به حدود 40 هزار راس رسيده است كه علي رغم خشكسالي هاي اخير نشان دهنده فعاليت محيط بانان در اين زمينه است.

** نايين، بهشت گربه سانان ايران
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با بيان اينكه از عباس آباد نايين به عنوان آفريقاي شرق اصفهان و بهشت گربه سانان ايران نام برده مي شود، گفت: سال گذشته فيلمي از 2 قلاده پلنگ گرفته شد و از آن جايي كه دوربين هاي تله اي بسياري به كار بردند و سرگين خوني پلنگ مشاهده شد براساس اعلام كارشناسان احتمال باردار بودن اين پلنگ را دادند.
به گفته وي در منطقه اي يك پلنگ ماده، 2 توله، يك پلنگ نر و يك پلنگ ماده پير را فيلمبرداري كردند.
دانيالي با بيان اينكه خوشبختانه تلفات جاني محيط بانان نداشتيم، اظهارداشت: در برخي از موارد آسيب جدي به محيط بانان وارد شد كه نمونه آن به تازگي در حيات وحش قميشلو و اصابت تير به پاي محيط بان بوده است اين در حالي است كه كمتر از 2 سال گذشته 2 شكارچي كشته شدند.
وي با اشاره به سفر رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجه مجلس شوراي اسلامي به اصفهان گفت: اگر از ابتدا به تالاب گاوخوني توجه مي شد كشاورزان با مشكلات كنوني مواجه نمي شدند از اين رو در اين سفر اطلاعات تكان دهنده اي از پژوهش هاي بدست آمده ارائه داديم.
مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان اضافه كرد: بعد از آشاميدين، حق آبه تالاب گاوخوني اولويت دوم استان است كه بايد تخصيص لازم در اين زمينه صورت گيرد، معتقديم چون مطالعات و گزارش هاي ما تكان دهنده بود بايد با جديت بيشتري پيگيري ها صورت بگيرد.
به گفته وي سال گذشته حدود 30 ميليارد ريال اعتبارات تالاب به استان تخصيص يافت كه رشد خوبي را در اين زمينه شاهد هستيم.
به گزارش ايرنا، در سال جاري 1400 پروانه پرنده صادر شده است.
از ابتداي سال جاري تا 23 دي ماه تعداد روزهاي هواي پاك 37 روز، روزهاي سالم 216 روز، روزهاي ناسالم براي گروه هاي حساس 41 روز، روزهاي ناسلام براي عموم 5 روز و روزهاي بسيار ناسالم صفر بوده است.
در سال جاري 38 قبضه سلاح غيرمجاز و 68 قبضه سلاح مجاز در قالب شكار كشف شده است همچنين 231 متخلف شكارچي دستگير و به مراجع قضايي تحويل داده شدند.
در پايان اين نشست از پوستر نخستين فراخوان خبرنگاران هميار محيط زيست كه با همكاري فرهنگسراي رسانه وابسته به سازمان فرهنگي، اجتماعي ورزشي شهرداري اصفهان و با مشاركت اداره روابط عمومي حفاظت محيط زيست استان اصفهان صورت گرفت، رونمايي شد.
تاریخ به روزرسانی: 1397/10/26
تعداد بازدید: 41
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal