اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
پروانه‌هاي رنگي مهمان ناخوانده اصفهان؛ رنگارنگ‌هايي كه خطرآفرين نيستند

پروانه‌هاي رنگي مهمان ناخوانده اصفهان؛ رنگارنگ‌هايي كه خطرآفرين نيستند

چند روزي است پروانه‌هاي زيبا و رنگي ميهمان شهرمان شده‌اند هر چند به زيبايي شهرمان افزوده‌اند ولي در اين بين تعدادي از مردم تعجب و حتي كمي نگران شده‌اند، به گفته سرپرست معاونت نظارت و پايش حفاظت محيط زيست استان اين پروانه‌ها آفت خاصي محسوب نمي‌شوند.

پروانه‌هاي رنگي مهمان ناخوانده اصفهان؛ رنگارنگ‌هايي كه خطرآفرين نيستند

به گزارش خبرگزاري تسنيم از اصفهان، تجمع انبوه پروانه‌ها در شهر و روي گل‌ها و درختان، توجه همه را به خود جلب كرده است. كودكان به دنبال آنها مي‌دوند تا آنها را بگيرند. يكي از آنها موفق شد و پروانه زيبايي را در دستانش قايم كرد و به زور از مادرش مي‌خواست كه چيزي به او بدهد تا پروانه‌اش را در آن بگذارد كه با مخالفت مادر روبه‌رو شد. مادر مي‌گفت: «اين پروانه گناه دارد، بگذار پرواز كند». ولي وقتي مقاومت پسرش را ديد، مجدداً گفت: «ممكن است سمي باشد و مريض شوي». در اين هنگام پسرك سريع پروانه را به سمت آسمان پرواز داد.

به راستي به دنبال تغييرات اقليمي و همچنين بارش‌هاي امسال كه سبب افزايش جمعيت گونه‌اي از پروانه‌ها در بعضي از استان‌ها شده خطري مردم يا محيط زيست را تهديد مي‌كند؟ اين سوالي است كه مسئولان محيط زيست به آن پاسخ مي‌دهند.

 پروانه‌ها آفت خاصي نيستند و جاي نگراني وجود ندارد

سرپرست معاونت نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به مشاهده جمعيت فوق‌العاده‌اي از پروانه‌هاي روز پرواز در سطح عرصه‌هاي زيست محيطي استان اصفهان اظهار داشت: ورود ميليون‌ها پروانه به شهرها و روستاها صحنه‌هاي فوق‌العاده زيبايي را ايجاد كرده كه همراه با زيبايي‌هاي بهاري بر شكوه طبيعت و طراوت اماكن افزوده است.

حسين اكبري افزود: اين پروانه‌ها آفت خاصي محسوب نمي‌شوند و جاي نگراني ندارد و علت مشاهده انبوه  پروانه‌ها به  دليل اين است كه امسال پس از سال‌ها خشكسالي بارندگي‌هاي خيلي خوبي در عرصه‌هاي استان و جاي جاي كشور رخ داد.


وي با بيان اينكه رطوبت خاك، سرسبز شدن عرصه‌هاي طبيعي و مراتع سبب شده كه شرايط زيستي خوبي براي پروانه‌ها ايجاد شود، گفت: تغذيه پروانه‌ها از پوشش گياهي مراتع انجام مي‌شود و فوايد بسيار زيادي دارد و همچنين پروانه‌ها مظهر زيبايي هستند و در طبيعت براي انسان‌ها و گردشگران نشاط آور است.

پروانه‌ها در گرده‌افشاني گل‌ها موثرند

سرپرست معاونت نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان تصريح كرد: پروانه‌ها در گرده‌افشاني گياهان بسيار موثر هستند و به پايداري مراتع كمك زيادي مي‌كنند و همچنين آنها به عنوان غذاي مطلوبي براي طيف زيادي از پرندگان، خزندگان و حشرات ديگر هستند و عنصر ارزشمند زيستي محسوب مي‌شوند.

وي ادامه داد: اين نوع پروانه‌ها بيشتر به صورت روز پرواز بوده و مهاجر محسوب نمي‌شوند ولي پروانه‌هاي مهاجر شب پرواز هستند.

اكبري با اشاره به  فوايد اقتصادي و بوم شناختي اين پروانه‌ها اظهار داشت: اين فوايد قابل توجه هستند كه علاوه بر فوايد و نقش‌هاي پروانه‌ها كه بيان شد لازم است اشاره كرد كه در جهان هزاران گونه و در ايران صدها گونه مختلف پروانه وجود دارند كه هر يك نسبت به ديگري نقش و نگار كاملاً متفاوت داشته كه به لحاظ زيباشناختي بسيار حايز اهميت است.

وي خاطرنشان كرد: از طرفي پروانه‌ها به عنوان يكي از متنوع ترين ابعاد حيات از نظر ايجاد بسترهاي پژوهشي و موضوعات ژنتيك و تكامل حايز اهميت هستند.

سرپرست معاونت نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان افزود: ضمن آنكه مشاهده ميليون‌ها پروانه به يك باره از زمين و خاكي تفتيده پس از سال‌ها بحران خشكسالي خود نشان و جلوه‌اي ويژه از الطاف، شكوه و عظمت آفريننده يكتاست.

به گزارش تسنيم بسياري از شهروندان اصفهاني از اين بابت احساس نگراني دارند كه شايد اين پروانه‌ها سمي و يا آفتي براي گياهان محسوب مي‌شوند اما پاسخ مسئولان محيط زيست به اين سوال منفي است. اين پروانه‌ها نه مهاجرند و نه آفت. فقط ميهماناني بهاري شهر و استان ما هستند.

تاریخ به روزرسانی: 1398/02/28
تعداد بازدید: 23
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal