اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
زمين سبز و آسمان آبي آرزو مي ماند اگر...

زمين سبز و آسمان آبي آرزو مي ماند اگر...

يادداشت از: دكتر ايرج حشمتي، مدير كل حفاظت محيط  زيست استان اصفهان به مناسبت روز جهاني محيط زيست

تفاوت ميان مديران واقع بين و مديران روياپرداز در امكانات و بودجه نيست، در نوع نگاه آنها به مشكلات پيراموني و تلاش براي گذار از آن است. در عدم توسل به پنهانكاري و رفتار مبتني بر توجيه گري و رويارويي با تلخي واقعيت هاست.

در كنار مشكلات اقتصادي كشور و تحريم هاي ظالمانه دشمن، نمي توان اين حقيقت را از نظر دور نگه داشت كه عليرغم همه تلاش هاي گاه مجاهدانه محيط بانان، كارشناسان و مديران، حال محيط زيست و طبيعت آنچنان كه شايسته ايران و ايراني باشد، خوب نيست. در اين امر بين نخبگان، مديران دولتي، تشكل هاي مردم نهاد فعال در حوزه محيط زيست و مردم عادي تفاوت نگاهي وجود ندارد. همه درد را مي دانند اما به درمان كه مي رسيم تلاش مي كنيم به جاي پذيرفتن نقش خود و نقد درست، ديگري را عامل اين شرايط معرفي كنيم و از زير بار مسئوليت حقيقي و حقوقي شانه خالي كنيم. موضوعي كه جز زيان؛ هيچ دستاورد ديگري ندارد.

«آسمان آبي و زمين سبز» حالا نه يك روياپردازي كه يك خواسته به حق و مطالبه عمومي است. يك حق مسلم كه هر روز از سوي مردم؛ نياز آن بيشتر احساس مي شود. اينكه همه ما تمايل داريم حتي اگر از خودمان گذشته، فرزندان مان در دنياي بهتر و سالم تري زندگي كنند. هواي بهتري را به ريه هايشان بفرستند و محيط زندگي شان اين همه آلوده به زشتي زباله ها نباشد. 

اما نكته در مسير تحقق اين آرزوست. آيا تنها مي توان با نوشتن اين شعار بر روي ديوار مدارس اميدوار به تحقق آن بود؟ آيا دستورالعمل هاي شديد و لحن و برخورد سلبي راهگشاست؟ آيا تعويض پياپي مديران و مسيرها راه حل عملي و نهايي است؟ آيا انجام اين امر مهم تنها در حيطه وظايف «سازمان حفاطت محيط زيست» است؟ يعني با توجه به شرح وظايف، بدون پذيرفتن هيچ مسئوليتي تنها در گوشه اي بايستيم و مثلاً از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بخواهيم با عصاي جادويي اين دو معجزه را خلق كند؟

به عنوان شهروندي كه سالهاست در زندگي ام افتخار پوشيدن لباس حفاظت از محيط زيست را داشته ام و بسياري از اين راهها را با اميدواري رفته ام امروز معتقدم كه راهي جز پذيرش مسئوليت وجود ندارد. اين مسئوليت هم بايد از سوي نهادهاي حاكميتي و دولتي پذيرفته شود و هم عموم مردم آن را به عنوان يك چاره براي برون رفت از اين شرايط نامناسب پيگيري كنند.

مطالبه گري از نهاد دولت البته كه حق مردم است اما در كنار «انتقاد» بايد «ارائه پيشنهاد» و «مشاركت در راه حل» هم وجود داشته باشد وگرنه در چرخه باطل انتقاد گرفتار خواهيم شد و شكاف ها گسترده تر، مشكلات عميق تر و حال زمين و آسمان بدتر از امروز مي شود. هر روز عدم پذيرش مسئوليت اجتماعي در قبال محيط زيست ما را از رسيدن به اين هدف دورتر مي كند. انسان هاي واقع بين، تلخي روبرو شدن با واقعيت را بيش از خيال بافي مي پسندند. براي حل مشكلات محيط زيست، به يك واقع بيني ملي همراه با عمل گرايي محتاجيم.
تاریخ به روزرسانی: 1398/03/20
تعداد بازدید: 4
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal