اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
نگران فعال شدن كانون ريزگردهاي سمي تالاب گاوخوني هستيم
احياي تالاب گاوخوني

سرپرست معاونت نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با بيان اينكه وجود چند عامل سبب خيزش ريزگردهاي اخير در استان شد، گفت: بخشي از ريزگردها نيز مربوط به گاوخوني و به ويژه اراضي پيرامون آن بوده است اما نمي‌توان تالاب را منشا اصلي ريزگردهاي اخير دانست.

حسين اكبري در گفت و گو با خبرنگار ايمنا با بيان اينكه بر اساس تصاوير ماهواره اي علت خيزش ريزگردهاي اخير در استان اصفهان، ناپايداري هاي جوي در جنوب سمنان و وزش باد شديد از سمت شمال و شمال شرق به سوي نيمه غربي و جنوبي بوده است، اظهار كرد: گردوغبار و ريزگرد به دليل مدت زمان كوتاه شكل گيري و شدت وزش باد در جنوب سمنان به سمت اصفهان نيز كشيده شد، وجود چند منشا گرد و غبار در مسير، چنين حالتي را ايجاد كرد و باعث شد اين بار ريزگرد بيشتر مناطق استان اصفهان را فرا بگيرد.

وي افزود: منشا بخشي از ريزگردها مربوط به كوير ريگ جن در انارك نايين است و بخشي نيز مي تواند  از اراضي كوير اردستان و ريگ بلند مرنجاب در آران و بيدگل باشد.

سرپرست معاونت نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان در پاسخ  به اين سوال كه آيا يكي از منشاهاي ريزگرد در اصفهان تالاب گاوخوني است؟ تصريح كرد: بخشي از ريزگردها نيز مربوط به گاوخوني و به ويژه اراضي پيرامون آن است زيرا با توجه به اقليم  گرم و خشك و بياباني تالاب وقتي كه جهت باد از شرق به غرب مي وزد پتانسيل خيزش گرد و غبار و ريزگرد به سمت اصفهان نيز وجود دارد با اين حال عامل اصلي گرد و غبار روزهاي اخير گاوخوني نبوده است.

اكبري تاكيد كرد: بخش كمي از ريزگردها مربوط به تالاب بوده است زيرا هنوز لايه هاي تالاب كمي رطوبت دارد كه به كانون گرد و غبار به معناي واقعي تبديل نشود.

وي افزود: براي گرفتن حقابه تالاب در حال رايزني هستيم زيرا با توجه به شروع فصل تابستان و گرماي شديدي كه در پيش است اگر حقابه تامين نشود رطوبت تالاب بيش از پيش از دست مي رود، نگراني و دغدغه ما فعال شدن كانون گرد و غبار و ريزگردهاي سمي تالاب گاوخوني است.

سرپرست معاونت نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان در ادامه با بيان اينكه كانون‌هاي گرد و غبار استان به طور ناگهاني فعال نشده است، تصريح كرد: بهار امسال شاهد ناپايداري هاي موقت و شديد آب و هوايي در سطح كشور و استان بوديم كه از جمله مي توان به  بارش هاي رگباري و سيل آسا، وزش باد، خيزش طوفان هاي محلي و وقوع گرد و غبارها اشاره كرد.

اكبري ادامه داد: ناپايداري هوا مي تواند به جاي بارندگي، انرژي خود را به صورت وزش باد شديد و طوفان تخليه كند كه بر اين اساس سبب خيزش گرد و غبار و ريزگردها در سطح گسترده تر و شعاع بيشتري مي شود.  

رسوبات خشك شده سيلاب ها مستعد ايجاد گرد و غبار است

وي در خصوص احتمال وقوع ريزگرد طي روزها و هفته هاي آينده در اصفهان گفت: هواشناسي وقوع چنين پديده اي را بر اساس بررسي ديتاهاي ماهواره اي پيش بيني مي كند اما با توجه به اينكه ناپايداري هاي جوي در بهار بيشتر از تابستان است، انتظار داريم به مرور از شدت ناپايداري ها، غلظت و مدت زمان ماندگاري ريزگردها در جو كاسته شود.

سرپرست معاونت نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با بيان اينكه هر منطقه اي نسبت به منطقه ديگر از نظر شاخص هاي آب و خاك، عرصه هاي متاثر و مستعد ايجاد گرد و غبار محلي و فرا منطقه اي متفاوت است، اظهار كرد: اقليم گستره بسيار وسيعي از استان اصفهان بياباني است، پوشش گياهي كم  و آب و هواي گرم و خشك و طولاني مدت آن سبب مي شود كه با تغييرات آب و هوايي و وزش بادهاي شديد مستعد گرد و غبار باشد ضمن اينكه بارندگي هاي امسال به رغم تاثيرات مثبتي كه داشت اما اكنون رسوبات خشك شده سيلاب‌ها مستعد ايجاد گرد و غبار محلي شده است كه با خيزش طوفان لحظه اي شرايط براي ايجاد گرد و خاك محلي فراهم است. 

تاریخ به روزرسانی: 1398/04/04
تعداد بازدید: 15
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal