اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
يادداشت ايرج حشمتي ؛ نگاه سبز، چراغ راهگشاي همه ما در شهرها و روستاها
به گزارش ايمنا، ايرج حشمتي، مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان به مناسبت گرامي داشت روز و هفته "شهرداري و دهياري" يادداشتي را در اختيار خبرگزاري ايمنا قرار داده است كه متن آن را در ادامه مي‌خوانيد.

تجربه موفق جوامع انساني در سطوح مختلف اعم از: كشور، شهر، روستا، شهرك، آپارتمان و ... نشان مي‌دهد يكي از تفاوت هاي آشكار آنها «مديريت اشتراكي» است و در اين ميان مجموعه‌اي موفق است كه زمينه مشاركت، همراهي و اظهارنظر و نقد براي ساكنان آن مهيا شده باشد چرا كه ديگر؛ روزگار ارائه راهكارهاي آمرانه و نگاه از بالا به پائين (Up to down) گذشته است و اين گونه بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها عموماً با مقاومت شهروندان روبرو مي‌شوند.

گرچه نامگذاري روز «شهرداري و دهياري» در ايران پيشينه‌اي كمتر از شش سال دارد اما شهرداري‌ها و دهياري‌ها با توجه به وظائفي كه مطابق قانون براي سازماندهي امور مختلف شهرها و روستاها برعهده دارند؛ داراي جايگاه وي‍‍ژه‌اي در سطح مديريت شهري و روستائي، عموم شهروندان، افكار عمومي، نخبگان و صاحب نظران و رسانه‌ها داشته و دارند و مجموعه فعاليت‌ها و تشكيلات شهرداري‌ها و دهياري‌ها به دليل ارتباط با زندگي روزمره تمامي شهروندان به طور منحصر به فردي در سطح جامعه مطرح است و شايد از اين حيث؛ دستگاهي نظير آنها وجود نداشته باشد.با توجه به شرايط حساسي كه كشور در آن قرار دارد و مشكلات بودجه‌اي قابل درك و البته مطالبه‌گري روزافزون شهروندان كه خواستار زيستن در محل شايسته‌تري هستند، درك اين نكته كه فشار بسيار زيادي روي مديران و كاركنان شهرداري‌ها و دهياري‌ها قرار دارد؛ دشوار نيست و بايد به آنها به ويژه در مراكز پرجمعيت استان‌هاي بزرگ كشور از جمله كلان‌شهر اصفهان به خاطر ارائه خدمات متنوع؛ متعدد و گسترده، صادقانه و صميمانه خدا قوت گفت و قدرداني كرد.امكانات شهري و روستايي قابل قياس نيست اما به مدد رسانه‌هاي جمعي امروز روستانشينان هم توقعات به حقي دارند كه هر روز دهياران را وادار مي‌كند براي ارتقاي كيفيت زيست در روستاها تلاش كنند.

خوشبختانه ما در شرايطي به سر مي‌بريم كه از دوران آزمون و خطا در مديريت هاي شهري و روستايي فاصله گرفته‌ايم و در بسياري از نقاط كشور به ويژه در كلانشهر اصفهان؛ دوران دانايي محوري در اين زمينه آغاز شده است. اصفهان از سوي شرق شناسان به عنوان يكي از پايتخت‌هاي فضل و خرد معرفي شده است و شهري است كه به مدد حضور و ظهور نخبگان علمي، چهره‌هاي هنري شاخص، مردمي زيرك و فرهيخته و هوشمندي مديريت اقتصادي در آن همواره به عنوان يك الگو از سوي ديگران مورد قضاوت قرار گرفته و همين نكات برجسته باعث شده است در طول تاريخ ديرينه آن شاهد نشانه‌هايي از فرهنگ شهري و مديريت زيستي باشيم كه شايد نتوان نمونه آن را حتي در كهن شهرهاي قاره كهن مثال زد. در چنين شرايطي بجاست كه با مقايسه وضعيت موجود و مطلوب به ارزيابي عملكردهاي كيفي مديريت‌هاي شهري و روستايي بپردازيم تا بتوانيم ضمن شناسايي كاستي‌ها و مشكلات موجود؛ با بهره‌گيري از دانش و تجربيات بومي و جهاني به رهيافت‌هاي مديريتي در اين زمينه دست يابيم و امكان زيستني سزوارانه براي مردم در تمام شهرها و روستاهاي استانمان فراهم آوريم.

با توجه به شناختي كه از مديران شهرداري ها و دهياري هاي استان اصفهان دارم و به مدد جلسات و انتقال تجربيات و همچنين مشاوره با همكاران ارزشمندم در اداره كل حفاظت محيط زيست استان به علاقمندي اين مديران براي بهبود شرايط محيط زيستي در شهرها و روستاها اشراف دارم و از برنامه‌هاي ايشان در توسعه حمل و نقل شهري، تلاش براي مديريت پسماند، كوشش در زمينه مديريت انرژي و گام برداشتن به سمت انرژي هاي نو و سازگار با محيط زيست و ... با تمام توان دفاع مي‌كنم.البته لازمه موفقيت در اين برنامه ها؛ ايجاد و تقويت تعلق‌خاطر و حس مسئوليت‌اجتماعي مردم و مسئولان نسبت به شهر و دياري است كه در آن نفس مي‌كشيم و هنگامي به توسعه پايدار و خلق سكونت‌گاه‌هاي زيست‌پذير و ارتقاي كيفيت زندگي مي توانيم اميدوار باشيم كه ارائه خدمات در شهرها و روستاهاي‌مان، محيط‌زيست محور باشد. به اين مفهوم كه خروجي مجموعه خدمات ما در جامعه؛ به سلامت منابع آب، هوا، خاك و همه زيستمندان بيانجامد و استفاده از انرژي‌هاي پاك و تجديدپذير به تدريج جايگزين سوخت‌هاي فسيلي گردد.

بدون ترديد تحقق چنين آرزويي محال نيست، زيرا تاريخ نشان مي‌دهد كه چطور مردم اصفهان در برخورد با موانع و مشكلات بزرگ؛ به جاي تسليم شدن هميشه يا راهي يافته‌اند يا راهي ساخته‌اند.

              

                                                                  ۱۴ تيرماه ۱۳۹۸

                                         ايرج حشمتي مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان


        

تاریخ به روزرسانی: 1398/04/17
تعداد بازدید: 4
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal