اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
نقش متقابل مديران و خبرنگاران
نقش متقابل مديران و خبرنگاران

نقش متقابل مديران و خبرنگاران
۱۵:۱۴
يادداشت ايرج حشمتي مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار.

به گزارش«پارما» اختصاص يك روز به نام خبرنگار، آن هم در روز شهادت يكي از خبرنگاران كشور در مزارشريف، يادآور اين نكته است كه كار خبرنگاري تا پاي جان نيز مي تواند هزينه بر باشد و اين رسالت بزرگ خبرنگاران را دو چندان مي كند. 

 

اگر خبررساني از رويدادهاي محيط زيستي را به عنوان يكي از روش هاي بسيار مهم درگسترش فرهنگ زيست محيطي، ايجاد حس مسئوليت اجتماعي و انگيزش در جامعه براي مشاركت همگاني در حفاظت از محيط زيست به شمار بياوريم، رسانه مداران اعم از خبرنگاران، عكاسان خبري و مديران رسانه هاي علاقه مند به فعاليت در اين حوزه مي توانند نقش آفريني بسيار گسترده اي را در بهبود وضعيت محيط زيست استان و كشور ايفا كنند.

 

بنده به واسطه تجربه سالها كار در سازمان حفاظت محيط زيست كشور، با چهره هاي خبري و فعالان رسانه اي اين حوزه آشنا هستم و همواره در جلسات و نشست ها شاهد بوده ام كه چطور با عشق و علاقه اظهار نظر مي كنند و با نگراني ، پيگير مطالبات زيست محيطي مردم هستند.

دشواري هاي كار خبرنگاران براي ما وقتي نمايان تر مي شود كه علاوه بر سختي كار اين گروه از مشكلات معيشتي خاص آنان نيز آگاه باشيم .

 

 متاسفانه در برخي از رسانه هاي ما مسأله حياتي محيط زيست كه به عنوان دومين موضوع مهم جهاني پس از امنيت به شمار مي رود، هنوز در اولويت نيست و بسياري از خبرنگاران، تنها به بازنمايي خطاها و كاستي هاي زيست محيطي مي پردازند. در چنين فضايي عملاً همه بار؛ بر دوش خبرنگاراني است كه در ميان تنگناهاي موجود و علاقه شخصي به محيط زيست؛ همچنان مشفقانه و مشتاقانه به توليدات رسانه اي خود در اين زمينه مي پردازند.

 

 برخي از فعالان رسانه اي، خبرنگاران و روزنامه نگاران درحوزه محيط زيست نيز خود، كنشگر و فعال محيط زيست بوده اند، يعني ابتدا به عنوان يك شهروند مطالبه گر و دغدغه مند، وارد اين عرصه شده اند و وقتي احساس كرده اند به ابزار قدرتمند تري نياز دارند، خود آستين بالا زده و وارد كار رسانه اي شده اند، امري كه در ديگر حوزه هاي خبري، كمتر مشاهده مي شود.

اين اتفاق باعث شده كه بسياري از خبرنگاران محيط زيست اشراف و تسلط بسيار خوبي بر جزئيات داشته باشند و اخبار خلاف واقع يا بزرگ نمايي شده را نپذيرند و با دقت بيشتري كار مديران را رصد كنند.

 با توجه به اهميت حوزه محيط زيست و اينكه برخي از اخبار مطرح شده بويژه در پايگاه هاي خبري و شبكه هاي اجتماعي پرمخاطب مي تواند باعث نگراني افكار عمومي شود، لازم است فعالان محيط زيست كه تحت عنوان تشكل هاي مردم نهاد تلاش مي كنند، به صورت ويژه در حوزه خبر رساني محيط زيست هم آموزش ببينند تا به نحوه توليد خبر، بازنشر، اثرگذاري و جريان سازي مثبت؛ آگاهي بيشتري بيابند و از انتشار خبرهايي كه به نگراني و ايجاد حساسيت در حوزه محيط زيست مي انجامد پيشگيري نموده و تلاش رسانه اي آنان آثار نامطلوبي برجاي نگذارد.

 

 مديران و مسئولان نيز با درك اين نكته كه خبرنگاران حرفه اي و اخلاق مدار مي توانند به عنوان ناظران اجتماعي و شتاب دهنده هاي اقدامات مثبت به كمك محيط زيست بيايند به جاي پنهانكاري يا عدم شفافيت، بهتر است ارتباط و تعامل محترمانه، دوسويه و مبتني بر رسالت هاي اخلاقي و حرفه اي را با اين قشر بسيار ارزشمند جامعه تقويت كنند ، امري كه بدون ترديد براي تلطيف فضاي ارتباطي و كمك به محيط زيست استان و كشور بسيار اثربخش خواهد بود. اين روز بزرگ، بر همه كوشندگان عرصه خبر مبارك.تاریخ به روزرسانی: 1398/05/19
تعداد بازدید: 11
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal