اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
خشكي ۹۷ درصد تالاب بين‌المللي گاوخوني با تامين حقابه رفع مي‌شود

خشكي ۹۷ درصد تالاب بين‌المللي گاوخوني با تامين حقابه رفع مي‌شود

خشكي ۹۷ درصد تالاب بين‌المللي گاوخوني با تامين حقابه رفع مي‌شود

اصفهان- ايرنا- معاون نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست اصفهان با بيان اين كه ۹۷ درصد از وسعت تالاب بين المللي گاوخوني خشك است،گفت: حفظ اين تالاب به تامين حقابه آن وابسته است كه تاكنون محقق نشده است.

حسين اكبري روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: حفظ تالاب بين المللي گاوخوني به تامين حقابه آن وابسته است كه بايد تدابيري اتخاذ تا نياز مهم اين اكوسيستم طبيعي كم نظير واقع در مركز ايران تامين شود. 

وي اظهارداشت: اين اداره كل از همه ظرفيت‌هاي ملي و استاني براي تامين حقابه تالاب گاوخوني استفاده خواهد كرد و در اين راستا همه دستگاه‌ها و تشكلهاي مردم نهاد بايد كمك كنند زيرا چنانچه حقابه تالاب بين المللي گاوخوني داده نشود، ريزگردهاي سمي ناشي از اين تالاب سلامت ساكنان منطقه مركزي ايران تا شعاع ۵۰۰ كيلومتري را تهديد خواهد كرد. 

وي با بيان اينكه ۹۷ درصد از وسعت تالاب بين المللي گاوخوني خشك است،  اظهارداشت: بر اساس مطالعاتي كه توسط دانشگاه شهركرد و دانشگاه شهيد بهشتي تهران انجام شده، براي حفظ كاركردهاي اكولوژي و زيست محيطي زاينده رود حداقل ۱۳۷ ميليون متر مكعب در سال و براي تالاب بين المللي گاوخوني ۱۷۶ ميليون متر مكعب در سال آب نياز است. 

معاون نظارت و پايش محيط زيست اصفهان اضافه كرد: در مجموع براي حفظ اين كاركردها به ۳۱۳ ميليون متر مكعب آب نياز است. 

وي با اشاره به اينكه از ابتداي امسال تاكنون آبي به تالاب بين المللي گاوخوني نرسيده است، تصريح كرد: اداره كل محيط زيست استان اصفهان چندين بار درخواست كرده كه سهميه امسال تالاب بين المللي گاوخوني مشخص شود اما تاكنون جوابي دريافت نكرده است. 

اكبري با بيان اينكه آب رهاسازي شده براي كشت كشاورزان از سد زاينده رود تا سد رودشتين بوده و آبي به تالاب نرسيده است، تصريح كرد: پيش از اين تلاش شده بود تا از سد رودشتين كه در ۸۵ كيلومتري تالاب گاوخوني قرار دارد، از پساب زهكش‌هاي كشاورزي و پساب فاضلاب شهرهاي واقع در مسير آبي به ميزان ۳۰۰ ليتر در ثانيه به سمت تالاب گاوخوني رها شود كه اين ميزان آب نيز براي اين تالاب موثر نيست. 

معاون حفاظت و بهره‌برداري شركت آب منطقه‌اي اصفهان در گفت و گو با ايرنا از افزايش خروجي سد رودشتين خبر داد و گفت: خروجي اين سد از روز چهارشنبه هفته جاري افزايش يافت و به سمت تالاب بين المللي گاوخوني سرازير شد.

حسن ساساني با اشاره به اينكه ميزان خروجي اين سد بين سه تا پنج متر مكعب بر ثانيه متغير است، تصريح كرد: با توجه به اينكه فاصله سد رودشتين تا تالاب گاوخوني طولاني است نبايد انتظار داشت كه آب به اين تالاب برسد. 

وي درباره سهم تالاب گاوخوني از زاينده رود اظهار داشت: سهم رودخانه و تالاب با هم هستند كه در مجموع ۱۷۶ ميليون متر مكعب در سال عنوان شده است . 

معاون حفاظت و بهره‌برداري شركت آب منطقهاي اصفهان اضافه كرد: رهاسازي آب از سد رودشتين موجب مي‌شود تا خشكي اين مسير از بين برود و چنانچه آبي در آينده در اين بستر جاري شد، روان‌تر حركت كند و به تالاب برسد. 

وي در پاسخ به اينكه " آينده اي كه از آن نام مي بريد چه زماني است، گفت: وارد سال آبي جديد شده‌ايم و هرگونه تصميم گيري براي رهاسازي آب در زاينده‌رود به نظر شوراي هماهنگي حوضه آبريز زاينده رود بستگي دارد. 

ساساني افزود: سازمان آب منطقه‌اي اصفهان براي تشكيل جلسه شوراي هماهنگي حوضه آبريز زاينده‌رود درخواست داده اما تاكنون جوابي دريافت نكرده است. 

تالاب بين المللي گاوخوني كه منطقه ‌اي به وسعت ۴۷۶ كيلومتر مربع واقع در ۱۶۷ كيلومتري جنوب شرق اصفهان در كنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه ‌هاي شني واقع و ارتفاع آن از سطح دريا يكهزار و ۴۷۰ متر و بيشينه عمق آن ۱۵۰ سانتي متر است كه بيش از يك دهه به جز يك مورد آنهم كوتاه مدت در سال ۹۵، آب را به خود نديده است.
اين تالاب در سال ۱۳۵۴ در كنوانسيون رامسر به ثبت رسيد و نام آن در فهرست تالاب هاي بين المللي قرار گرفت كه همواره يكي از زيستگاههاي حيات وحش و پرندگان در فلات مركزي ايران بود كه اكنون خبري از موجودات زنده در آن نيست.
تالاب گاوخوني واقع در شرق اصفهان يكي از بزرگترين و مهم ترين تالاب هاي ايران است و درطول تاريخ علاوه بر ايجاد فضاي فرح بخش در شرق اصفهان، مامني براي پرندگان مهاجر و جانوران آبي و منبع درآمد و آسايش ساكنان اين منطقه بوده است.
كاهش تبعات تغييرات آب و هوايي، تصفيه پساب هاي جاري شده در زاينده رود، پركردن سفره هاي آب زيرزميني، جلوگيري از سيلاب، گردشگري و مباحث فرهنگي، تثبيت شن هاي روان و گنجينه متنوع زيستي و ژنتيكي از جمله ارزش ها و كاركردهاي تالاب گاوخوني است.

تاریخ به روزرسانی: 1398/07/13
تعداد بازدید: 15
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal