اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
مهرماه امسال ۴ ميليون ۲۹۵ هزار مترمكعب آب به گاوخوني رسيد
مهرماه امسال ۴ ميليون ۲۹۵ هزار مترمكعب آب به گاوخوني رسيد

معاون نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به روند كاهشي ورودي آب به بند شاخ كنار، گفت: از يكم تا ۲۸ مهرماه سال جاري چهار ميليون و ۲۹۵ هزار مترمكعب آب به همراه اندكي پساب و زهآب كشاورزي وارد تالاب بين المللي گاوخوني شده است.

به گزارش خبرنگار ايمنا، از روز چهارشنبه ۱۰ مهرماه سال جاري با توقف تامين و توزيع آب براي كشت تابستانه كشاورزان شرق اصفهان، خروجي سد رودشتين به ميزان چهرمتر مكعب بر ثانيه افزايش يافت و به سمت تالاب گاوخوني رهاسازي شد. در همان روزهاي نخست رهاسازي آب از رودشتين خروجي به ۱۴ مترمكعب بر ثانيه نيز افزايش يافت و در نهايت پس از يك هفته غروب هفدهم مهرماه آب به بند شاخ كنار ورودي تالاب گاوخوني رسيد.  

با گذشت ۲۴ روز از رهاسازي آب با هدف تامين بخشي از حقابه تالاب گاوخوني، هم اكنون آب با حجم بسيار كمتري نسبت به روزهاي نخست در بستر رودخانه به سمت تالاب جريان دارد كه به گفته مسئولان امر طولاني بودن مسير، نفوذ، تبخيروبرداشت هاي غيرمجاز بر اين كاهش حجم آب بي ثاثير نيست.  

بنابراعلام شركت آب منطقه اي استان اصفهان از ابتدا تا پايان مهرماه سال جاري حدود هفت و نيم ميليون مترمكعب آب از سد رودشتين رهاسازي شده و در اين بازه يك ماهه حدود ۷۰ درصد آبي كه از سد رودشتين تخليه شده به تالاب گاوخوني رسيده است.   

آب ورودي به ايستگاه شاخ كنار از ۱۹ مهرماه روند كاهشي دارد

در همين ارتباط حسين اكبري معاون نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به پايش هاي ميداني و آنلاين وضعيت تالاب گاوخوني به خبرنگار ايمنا گفت: " از يكم تا دهم مهرماه به طورميانگين حدود ۵۱۰ ليتردرثانيه پساب از ايستگاه شاخ كنار وارد تالاب شده كه اين روند تا ۱۶ مهرماه ادامه داشته است.

وي ادامه داد: آبي كه با هدف تامين بخشي از حقابه تالاب گاوخوني از سد رودشتين در دهم مهرماه رهاسازي شده بود ۱۷ مهرماه و پس از حدود يك هفته با دبي ۳.۳۷ مترمكعب در ثانيه از ايستگاه شاخ كنار گذر كرد و در ۱۸ مهرماه به حداكثر دبي با ميانگين ۵.۲۵ مترمكعب رسيد.   

اكبري با بيان اينكه حجم آب ورودي به ايستگاه شاخ كنار از ۱۹ مهرماه روند كاهشي داشته است، افزود: آب ورودي به تالاب گاوخوني در ۲۸ مهرماه به ۲.۶ مترمكعب در ثانيه رسيده است.   

ورود ۴ ميليون ۲۹۵ هزار مترمكعب آب و پساب به تالاب گاوخوني طي يك ماه

معاون نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان اظهار كرد: در مجموع از يكم تا ۲۸ مهرماه چهار ميليون ۲۹۵ هزار مترمكعب آب همراه با اندكي پساب و زهاب كشاورزي از ايستگاه شاخ كنار وارد تالاب گاوخوني شده است.  

وي با اشاره به تداوم جريان آب به سمت گاوخوني، گفت:  تلاش ها براي جريان حداقلي آب در بستر رودخانه به سمت تالاب ادامه دارد ضمن اينكه راهكار و نحوه تامين حقابه ۱۷۶ ميليون مترمكعبي تالاب به صورت كامل در طول سال از سوي دستگاه هاي اجرايي و نظارتي ذي ربط استان در حال بررسي است كه در بازه هايي از سال آب براي گاوخوني رهاسازي شود.    

اكبري با بيان اينكه هماهنگي و هم افزايي مطلوبي را با شركت آب منطقه اي شاهد هستيم، خاطرنشان كرد: شركت آب منطقه اي استان تلاش مي كند كه حقابه گاوخوني را به هر نحوي شده تامين كند.  

وي افزود: تلاش ها و پيگيري هاي اداره كل حفاظت محيط زيست، شركت آب منطقه اي و استانداري اصفهان با حمايت جوامع محلي، سمن ها و رسانه ها ادامه دارد تا بتوان آب ورودي به تالاب استمرار داشته باشد.  

اين مقام مسئول با بيان اينكه اداره كل محيط زيست استان اصفهان در راستاي وظايف نظارتي و حاكميتي خود همواره پيگير تامين حقابه هاي زيست محيطي است، تصريح كرد: پايش و كنترل مسير رودخانه در شرق و ميزان آب ورودي به تالاب به طور مستمرانجام مي شود تا آمار و ارقام دقيق در اختيار مردم و مسئولان قرار گيرد.  

پشتوانه رهاسازي از سد رودشتين كاهش يافته است

معاون نظارت و پايش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به تاثير بارندگي هاي پاييزه بر بهبود وضعيت تالاب نيز گفت: تاثير رهاسازي آب براي تالاب در اين فصل در راستاي نجات و احيا تالاب بيشتر از سيلاب فروردين ماه است زيرا پشتوانه بارشي پاييزي وهمچنين تبخير كمتري را نسبت به فروردين ماه خواهيم داشت. 

وي در پاسخ به اين سوال كه چرا باتوجه به مرطوب شدن بستر رودخانه پس از ۲۴ روز رهاسازي آب در اين مسير، كاهش دبي آب را شاهد هستيم و آيا اين كاهش به دليل برداشت هاي غيرمجاز است؟ اظهار كرد: پشتوانه رهاسازي از سد رودشتين به سمت گاوخوني كاهش يافته است و از سوي ديگر در فاصله بيش از ۸۵ كيلومتري سد تا تالاب همچنان اندكي نفوذ آب و تبخير را داريم.  


اكبري با بيان اينكه كنترل و حفاظت از رودخانه بر عهده شركت آب منطقه اي است، افزود: در راستاي جلوگيري از برداشت هاي غيرمجاز با اين شركت همكاري مي كنيم؛ اما نيرو و امكانات محيط زيست و اب منطقه اي شايد براي پايش شبانه روزي كافي نباشد بنابراين نجات تالاب گاوخوني و تامين حقابه آن به همكاري همه جانبه جوامع محلي، كشاورزان، دوستداران محيط زيست و مسئولان نيازمند است."

به گزارش خبرنگار ايمنا به رغم حفاظت ها و پايش هاي شبانه روزي براي حفاظت از حداقل آب رهاسازي شده براي تالاب گاوخوني مواردي از تخلف و دست اندازي در روزهاي گذشته گزارش شده است. اين در حالي است كه گفته مي شود هم اكنون كشاورزان نيز تا كشت پاييزه نيازي به برداشت آب ندارد. با اين وجود مشاهده اين قانون شكني ها باري ديگر بر نگراني ها درخصوص ضايع شدن حق تالاب گاوخوني دامن مي زند. 

جمع آوري بيش از ۱۰ موتور پمپ غيرمجاز در مسير رودشتين به گاوخوني
در همين ارتباط پيمان مختاري كارشناس دفتر حفاظت از رودخانه شركت آب منطقه اي استان اصفهان به خبرنگار ايمنا گفت: در مدت ۲۰ روزي كه آب از سد رودشتين براي تالاب گاوخوني رهاسازي شده است بيش از ۱۰ موتور پمپ در اين مسير جمع اوري و با متخلفان برخورد شده است.  

وي با بيان اينكه يگان حفاظت از رودخانه به صورت شبانه روزي و در سه شيفت كاري مسير سد آبشار تا تالاب گاوخوني را تحت كنترل دارد، ادامه داد: حدود ۲۰ نفر در حوزه حفاظت، مسائل حقوقي و قلع و قمع ادوات برداشت غيرمجاز و جمع اوري پمپ ها از رودخانه در اين تيم فعاليت دارند.  

مختاري افزود: در صورت مشاهده هرگونه تخلف وادوات برداشت غيرمجاز در اين مسير با دستور قضايي و هماهنگي كلانتري ضبط مي شود.

وي بيان اينكه كشاورزان نيز از برداشت غيرمجاز آب در اين مسير جلوگيري مي كنند، اظهار كرد: برخي ها مي گويند در حال حاضر برداشت آب از سوي كشاورزان وجود دارد؛ اين حرف غير منطقي است زيرا در حال حاضر كشاورزان نياز به آب ندارند .  
كارشناس دفتر حفاظت از رودخانه شركت آب منطقه اي استان اصفهان گفت: برخي ها كه آب برداشت مي كنند، حقابه دارند و براي برداشت مستفيم مجوز دارند با اين وجود اقدام خوبي صورت گرفته كه  آب به سمت تالاب مي رود.   

جمع آوري ۲۲۰ پمپ غيرمجاز و ۱۰ تونل زيرزميني از سال ۹۵

وي خاطرنشان كرد: در سه سال اخير نزديك به ۲۲۰ پمپ غيرمجاز دربازه بند آبشار تا تالاب گاوخوني جمع آوري شده  و ۱۰ تونل زيرزميني از سال ۹۵ شناسايي و تخريب شده كه تمامي اقدامات از اعتبارات جاري شركت آب منطقه اي بوده است.  

مختاري با اشاره به تكميل مطالعات حريم و بستر تالاب گاوخوني، افزود: در سال هاي گذشته رپرگذاري ۱۸۰ كيلومتر در اطراف و ورودي تالاب گاوخوني نيز انجام شده است.  

اين كارشناس با بيان اينكه از سال ۹۳ تاكنون از بند آبشار تا پل زيار ساماندهي شده است، اظهار كرد: جاده سازي به طول ۳۶ كيلومتر در اين مسير با هدف جلوگيري از برداشت هاي غيرمجاز صورت گرفته است.  

مختاري با اشاره به كمبود اعتبارات براي ساماندهي رودخانه، گفت: سال ۹۶ با كمك دوستداران محيط زيست و كشاورزان احداث جاده ساحلي تا تالاب گاوخوني ادامه يافت و سال گذشته اداره كل محيط زيست نيز با اعتباري حدود ۵۰۰ ميليون تومان  بخشي از رودخانه را لايروبي كرد.

 كارشناس دفتر حفاظت از رودخانه شركت آب منطقه اي استان اصفهان ادامه داد: از ۹۷ نيز طي قراردادي با شهرداري هاي سه شهر اژيه، ورزنه و زيار ساماندهي رودخانه به اين شهرداري ها واگذار شده است.  

مختاري با بيان اينكه رهاسازي آب براي تالاب گاوخوني را اقدامي شايسته دانست و گفت: با توجه به مانداب هايي كه در پايين دست محدوده تالاب وجود داشت و سبب افزايش بيماري هايي مانند سالك شده است وقتي جريان زياد باشد غلظت مواد آلاينده در آب كم شده و بر بهبود بهداشت محيط تاثيرگذار است. 

تاریخ به روزرسانی: 1398/08/04
تعداد بازدید: 24
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal