اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
ارزيابي زيست محيطي پروژه انتقال نفت قمشلو در حال پيگيري است
ارزيابي زيست محيطي پروژه انتقال نفت قمشلو در حال پيگيري است

مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان گفت: مطالعات ارزيابي زيست محيطي پروژه انتقال نفت قمشلو انجام شده است و سازمان حفاظت محيط زيست بعد از بررسي، تصميم نهايي را اعلام مي كند.

به گزارش خبرنگار ايمنا، ايرج حشمتي امروز _سه شنبه ۲۰ خردادماه_ در نشست خبري كه به صورت برخط برگزار شد، با اشاره به اهميت حفظ تنوع زيستي، اظهار كرد: تنوع زيستي سه سطح گونه، ژن و جنس را شامل مي‌شود وقتي انسان را به عنوان گونه در نظر بگيرم هر تغييري در عملكرد آن باعث آسيب به سطوح ديگر زيست كره مي‌شود، از اين رو وقتي فعاليت‌هاي انسان بر پايه توسعه پايدار و ارزش گذاري و توجيه اخلاقي نباشد، نمي‌توان از مناظر زيباي طبيعي و محيط زيست كشور استفاده كرد.

وي با با اشاره به شعار امسال هفته محيط زيست (تنوع زيستي و اقدام براي جلوگيري از انقراض فزآينده گونه‌هاي گياهي و جانوري و تخريب محيط زيست)، افزود: تغييرات اكوسيستمي يكي از مشكلات كشور به ويژه استان و شهر اصفهان است، خشك شدن زاينده رود، ايجاد كانون‌هاي ريزگرد در اطراف اصفهان و برداشت‌هاي غيرمجاز و نبود توسعه پايدار سبب شد كلانشهر اصفهان به يكي از آلوده‌ترين شهرهاي كشور تبديل شود.

حشمتي با اشاره به ثبت ۹۹ روز آلوده در سال ۹۸ در اصفهان، خاطرنشان كرد: اصفهان به رغم تمامي پيشرفتهاي اقتصادي در دهه‌هاي گذشته و داشتن بيش از ۱۰ هزار صنعت و دو هزار سنگبري و دارا بودن رتبه نخست خودروسازي و نساجي و توليد نيمي از فولاد كشور، اما در عرصه حفظ محيط زيست از صنعت عقب مانده است زيرا در زماني كه بايد صنايع را بر اساس توسعه پايدار و آمايش سرزمين بارگذاري مي‌كرد به اين امر توجه نشده است.

مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان همچنين در پاسخ به اين پرسش كه متهمان اصلي آلودگي هواي اصفهان كدام بخش و چه كساني هستند؟ گفت: همه كساني كه آگاهانه يا ناآگاه در توسعه ناپايدار اصفهان به نوعي نقش داشتند در اين زمينه مقصر هستند.

محيط زيست از صنعت عقب افتاده است

وي با بيان اينكه محيط زيست از صنعت عقب افتاده است، ادامه داد: افرادي كه در بررسي فعاليت‌هاي توسعه‌اي به اصول حفاظت محيط زيست توجه نداشتند متهم آلودگي امروز اصفهان به شمار مي‌روند و ما عصاي جادويي نداريم كه همه مشكلات را يك شبه رفع كنيم.

وي همچنين به فعاليت كارخانه خمير كاغذ اترك اشاره كرد و گفت: اين كارخانه نيز مشكلات عديده اي داشته است كه از طريق دستگاه قضا آن را پيگيري كرديم با وجود اين مديران اترك سال گذشته از طرح "مپسا" براي كاهش آلايندگي فاضلاب كارخانه استقبال كردند و طرح‌هاي مطالعاتي آن با دانشگاه شريف در حال انجام است؛ اين كارخانه همچنان در ليست صنايع آلاينده محيط زيست قرار دارد و همواره فعاليت آن را رصد مي‌كنيم.

نتيجه زيست محيطي عبور خط انتقال نفت از قمشلو را سازمان حفاظت محيط زيست اعلام مي‌كند

حشمتي در پاسخ به اين پرسش خبرنگار ايمنا مبني بر اينكه حيوانات پناهگاه حيات وحش قمشلو در صورت تأييد و اجراي پروژه خط انتقال نفت از اين مسير چه سرنوشتي خواهند داشت؟ اظهار كرد: اين خط انتقال نفت در استان چهارمحال و بختياري يك بار به دليل فرسودگي و شكنندگي اثرات زيست محيطي نامطلوبي را در زاينده رود ايجاد كرد از اين رو قصد انتقال اين خط را به شهر ديگري دارند كه اين خط انتقال از كنار شهر خميني شهر عبور مي‌كند، ارزيابي زيست محيطي اين پروژه در حال انجام است و تصميم نهايي در خصوص خط انتقال نفت قمشلو را سازمان محيط زيست بررسي و اعلام خواهد كرد.

وي ادامه داد: در پروژه‌هاي بزرگ مقياس كه مطالعات ارزيابي زيست محيطي تهيه مي‌شود وضعيت موجود، زون هاي امن و مناطق حساس، پوشش گياهي و جانوري و مسائل اجتماعي بررسي مي‌شود ضمن اينكه در حال حاضر در تمام مناطق حفاظت شده ما خطوط لوله انتقال و دكل‌هاي برق فشار قوي عبور كرده و براي حيات وحش اتفاقي رخ نداده است از اين رو بر اساس ارزيابي‌هاي زيست محيطي رعايت همه الزامات را در دستور كار داريم.

ارزيابي زيست محيطي ۱۸ پروژه كلان استان

حشمتي با اشاره به ارزيابي زيست محيطي ۱۸ پروژه كلان استان در سال گذشته، گفت: ۱۰۵ مورد پايش معادن در سال ۹۷ انجام شده كه با فعاليت ۴۴ معدن موافقت و با ۴۲ مورد به دليل تعارض با زيستگاه‌هاي حيات وحش مخالفت شده است.

وي با بيان اينكه يك هزار و ۹۹۴ مجوز شكار پرنده در سال ۹۸ صادر شد، افزود: ۲۱۳ شكارچي متخلف در سال گذشته به مراجع قضائي معرفي شده‌اند.

مديركل حفاظت محيط زيست اصفهان با بيان اينكه زاينده رود هويت، نشاط روح و روان اصفهان است، يادآور شد: رونق گردشگري اين شهر به دليل وجود زاينده رود است اما توسعه ناپايدار سبب شد در دهه‌هاي گذشته بسته شدن اين رودخانه را شاهد باشيم.

وي با بيان اين مطلب به اقدامات يك سال گذشته مجموعه محيط زيست استان اصفهان اشاره و اظهار كرد: سال ۱۳۹۸ حدود ۶ هزار و ۹۰۷ استعلام از كل استان اصفهان براي افزايش بار گذاري و صنايع جديد انجام شد كه با ۸۸ درصد آنها و همچنين ۸۵ درصد استعلامات بهره برداري موافقت شده است.

حشمتي همچنين با اشاره به اقدامات يك سال اخير در حوزه پايش محيط زيست گفت: در اين مدت ۱۰ هزار و ۷۷۶ مورد پايش انجام شده و براي سه هزار و ۲۳۰ مورد از واحدهاي صنعتي و توليدي آلاينده اخطاريه صادر شده است.

پلمب ۷۰ واحد صنعتي آلاينده طي سال ۹۸

مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به ۴۶۴ مورد پيگيري قضائي و صدور ۱۷۱ رأي واحدهاي آلاينده، گفت: سال گذشته ۷۰ واحد صنعتي به دليل رعايت نكردن الزامات زيست محيطي پلمب شدند.

حشمتي ادامه داد: ۶ سامانه بازيافت و توليد كود كمپوست ۸۰ درصد پسماند توليدي جمعيت استان اصفهان را پوشش مي‌دهد ضمن اينكه پنج سايت دفن پسماند صنعتي و يك سايت پسماند ويژه در اين استان وجود دارد.

مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان به تأمين اعتبار ۱۷ ميليارد تومان براي مهار كانون‌هاي ريزگرد از محل صندوق توسعه ملي در سال ۹۸ اشاره كرد و افزود: اين اعتبار در اختيار اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان قرار گرفت؛ همچنين چهار ميليارد تومان براي ساماندهي وضعيت و احياي تالاب گاوخوني تأمين شده است و اميدوارم با تصويب بودجه پيش بيني شده براي حفاظت محيط زيست اصفهان زيرساخت‌هاي مناسبي را بروزرساني كنيم.

وي با بيان اينكه با حضور فعال در كارگروه‌هاي سازگاري با كم آبي و احياي زاينده رود تلاش كرديم حقابه زيست محيطي رودخانه و تالاب گاوخوني را به ۳۱۳ ميليون مترمكعب رسانديم، اظهار كرد: اگر چه به دليل كم بارشي، آبي در رودخانه وجود ندارد اما اين موضوع دليلي براي كاهش سهم تالاب از حقابه سالانه نيست.

۴۱ ميليون متر مكعب آب به گاوخوني وارد شد

وي ورود ۴۱ ميليون مترمكعب آب به تالاب گاوخوني را اميدبخش ارزيابي كرد و گفت: در حال حاضر مرطوب شدن بخشي از تالاب از فرآيند تبديل شدن آن به كانون ريزگرد جلوگيري كرده است.

مديركل حفاظت محيط زيست اصفهان با بيان اينكه امسال ۳۵ درصد از عوارض آلايندگي همه شهرها به صندوق ملي محيط زيست و سازمان حفاظت محيط زيست پرداخت مي‌شود، خاطرنشان كرد: ادارات كل محيط زيست نيز با اعتبار موجود تسهيلاتي را براي كمك به صنايع آلاينده و تبديل شدن آنها به صنعت سبز در اختيارشان قرار خواهند داد.

وي همچنين به قانون اختصاص يك در هزار فروش توليدات و خدمات واحدهاي صنعتي به امور زيست محيطي اشاره كرد و افزود: اين موضوع به واحدهاي صنعتي اعلام شده و تاكنون چند شركت از اين طرح استقبال كرده‌اند.

مديركل حفاظت محيط زيست اصفهان با بيان اينكه در حوزه بهينه سازي سوخت اقدامات خوبي شده است، گفت: با وجود توليد بنزين با كيفيت يورو پنج اما خودروهاي مصرف كننده اين نوع بنزين بسيار اندك است.

وي ادامه داد: نزديك به ۶۰۰ هزار موتورسيكلت در اصفهان تردد مي‌كند كه بيشترين بار آلايندگي را براي اين شهر دارند اين در حالي است كه تاكنون هيچ مركز معاينه فني موتور در اين كلانشهر راه اندازي نشده است، اميدواريم شهرداري اصفهان تا پيش از آغاز فصل سرد و وارونگي هوا اين مراكز را راه اندازي كند.

اجراي طرح زوج و فرد در رينگ دو و سه اصفهان ضروري است

حشمتي با بيان اينكه اجراي طرح زوج و فرد در رينگ دو و سه اصفهان ضروري است، يادآور شد: بهينه سازي موتورخانه‌هاي ادارات، سازمان‌ها، واحدهاي تجاري و خانگي تاكنون مغفول مانده و كمتر دستگاه اجرايي اين مهم را در دستور كار قرار داده است از اين رو اميداوريم با فرهنگ سازي مصرف بهينه سوخت را در همه ارگان‌ها شاهد باشيم.

وي ادامه داد: بسياري از مشكلات مصرف گاز در زمستان است كه به طبع به استان‌هاي صنعتي فشار مي‌آورند براي تأمين گاز استان‌هاي ديگر از سوخت مازوت استفاده كنيد. زمستان سال گذشته با حمايت استاندار و دادگستري اصفهان به صنايع اين استان اجازه استفاده از سوخت مازوت داده نشد.

مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان افزود: بايد ۸۰ شركتي كه پرمصرف‌ترين صنايع هستند مصرف بهينه سوخت را در فصل‌هاي سرد سال در دستور كار قرار دهند.

حشمتي به ضرورت نوسازي و بهسازي اتوبوسراني كلانشهر اصفهان اشاره و خاطرنشان كرد: تأمين اعتبار مورد نياز براي اين امر بر عهده شهرداري و دولت است با وجود اين به دليل نبود زيرساخت‌ها هنوز نتوانستيم شمار زيادي از اتوبوس‌هاي فرسوده را بهسازي كنيم.

مديركل حفاظت محيط زيست اصفهان " مسئوليت اجتماعي" را سياست راهبردي اصلي و كلان اين اداره دانست و گفت: حفظ محيط زيست تنها وظيفه سازمان حفاظت محيط زيست نيست از اين رو اگر نتوانيم حمايت دستگاه‌هاي اجرايي، آحاد مردم و سمن‌ها را داشته باشيم براي گنجينه ارزشمند محيط زيست اصفهان كه به امانت در دست داريم، آينده خوبي متصور نيست.

تاریخ به روزرسانی: 1399/03/22
تعداد بازدید: 82
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal