اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
حمايت ازكالاي ايراني
کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
برگزاري كارگاه "مهاجرت پرندگان و پرندگان مهاجر ايران" و برنامه هاي آموزشي به مناسبت روز جهاني پرندگان مهاجر
1397/02/25 برگزاري كارگاه "مهاجرت پرندگان و پرندگان مهاجر ايران" و برنامه هاي آموزشي به مناسبت روز جهاني پرندگان مهاجر
10:39

برگزاري كارگاه "مهاجرت پرندگان و پرندگان مهاجر ايران" و برنامه هاي آموزشي به مناسبت روز جهاني پرندگان مهاجر

كارگاه "مهاجرت پرندگان و پرندگان مهاجر ايران"و برنامه هاي آموزشي به مناسبت روز جهاني پرندگان مهاجر برگزارشد.

به گزارش "پارما" از انجمن پرنده شناسان آواي بوم ، كارگاهي با عنوان "مهاجرت پرندگان و پرندگان مهاجر ايران" به مناسب روز جهاني پرندگان مهاجر توسط انجمن پرنده شناسان آواي بوم و در محل اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان برگزار گرديد.

 در اين كارگاه كه با حضور فعالان محيط زيست استان، دانشجويان و شهروندان علاقه مند برگزارشد، موضوعاتي چون چگونگي مهاجرت در پرندگان، دلايل مهاجرت پرندگان، روش هاي مهاجرت، ديگر مسائل مرتبط با مهاجرت پرندگان توضيح داده شد. در بخش دوم كارگاه، مهاجرت پرندگان در ايران مورد بررسي قرار گرفت و موقعيت ايران و استان اصفهان از لحاظ اهميت براي گذر پرندگان تشريح شد.

روز جهاني پرندگان مهاجر مهم ترين روزي است كه در ارتباط با پرندگان در دنيا وجود دارد. همه ساله با رسيدن اين روز، انجمن ها و گروه هاي مختلف در كشور هاي گوناگون، مراسم هايي را براي گراميداشت اين روز برگزار مي كنند. در ايران نيز اين روز چندين سال است كه گرامي داشته شده و در استان هاي مختلف برنامه هايي براي پاسداشت آن انجام مي شود.

** هم صحبتي با عشاير و روستاييان حاشيه ي تالاب حنا، سميرم

تالاب حنا كه آب تامين كننده ي آن حاصل سدي به همين نام است، يكي از مهم ترين زيستگاه هاي پرندگان مهاجر آبزي و كنار آبزي در اصفهان شمرده شده و يكي از 105 منطقه ي مهم زيستي پرندگان در ايران است. اين تالاب ميزبان پرندگاني كمياب و با ارزش چون اردك سرسفيد نيز بوده و ارزشمندي آن هم براي پرندگان مهاجر زمستان گذر و هم براي پرندگان مهاجر زادآور قابل توجه است. در جوار تالاب حنا كه در جنوب شهر سميرم و در يك كيلومتري شهر حنا قرار گرفته است، 2 روستا با نام هاي اسلام آباد و گل افشان نيز وجود دارد. مردم اين 2 روستا در كنار عشاير منطقه كه از قوم لر و ترك قشقايي هستند، از مهم ترين ساكنان اين تالاب محسوب مي شوند.

اعضاي انجمن پرنده شناسان آواي بوم با همراهي اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان، در تاريخ جمعه 21 ارديبهشت ماه برنامه اي آموزشي را در اين منطقه به مناسبت روز جهاني پرندگان مهاجر ترتيب دادند. در اين برنامه، كارشناسان آواي بوم پس از حضور در محل پاسگاه محيطباني حنا و انجام هماهنگي هاي لازم، راهي روستاي قلعه اسلام آباد گرديده و با ساكنان روستا به صورت چهره به چهره وارد صحبت شدند. در اين هم صحبتي، ابتدا تجربه ي روستاييان از زندگي در كنار پرندگان شنيده شده و پس از آن اعضاي آواي بوم اطلاعاتي در ارتباط با روز جهاني پرندگان مهاجر در اختيار افراد قرار ميدادند. پس از آن اعضاي آواي بوم با همراهي افراد بومي، خدماتي كه پرندگان مهاجر در طول ساليان به منطقه كرده بودند را يادآور مي شدند. از جمله اين خدمات كنترل آفات توسط پرندگان مهاجر، توليد كود طبيعي حاصل از حضور پرندگان مهاجر و بحث زيبايي شناسي را مي توان نام برد.

پس از روستاي اسلام آباد، اعضاي آواي بوم پس از طي چند كليومتر در جاده ي خاكي حاشيه ي غربي تالاب، خود را به عشايري كه در حاشيه ي تالاب سياه چادر برپا كرده رساندند و برنامه ي آموزشي مذكور در ميان مردم اجرا گرديد. پس از آن برنامه مشابه در روستاي گل افشان نيز برگزار شد.

در طي برنامه، افراد پس از آشنايي با روز جهاني پرندگان مهاجر، در صورت تمايل با شعار امسال اين روز همراه شده و پيمان اخلاقي با خويش مي بستند كه براي حفظ پرندگان مهاجر، قدمي هرچند كوچك بردارند. به رسم يادبود در صورت تمايل افراد، از آن ها تصويري با شعار امسال روز جهاني پرندگان مهاجر نيز گرفته مي شد. همچنين به هر خانوار هدايايي به مناسبت اين روز اهدا گرديد.

تعداد بازدید: 23
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Copy right 2014 www.isfahan-doe.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal