اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
حمايت ازكالاي ايراني
کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
نگاهي به جريمه شكار در ايران از گذشته تا به حال
1397/02/26 نگاهي به جريمه شكار در ايران از گذشته تا به حال
13:09
نگاهي به جريمه شكار در ايران از گذشته تا به حال
يكي از بهترين اقدامات در جلوگيري از ارتكاب جرم، پيش گيري از آن به وسيله فرهنگ سازي و آموزش است.

 • به گزارش"پارما"  اولين بار در سال 1391 مطالباتي به طور جدي و رسمي از سوي دولت در مورد موضوع افزايش جريمه شكار حيوانات پرداخته شد و اين درخواست افزايش نرخ جريمه  به سازمان حفاظت محيط زيست ارائه گشت، و پس از آن در قيمت هاي موجود بازنگري شده و در نهايت در سال 93 نرخ قيمت هاي جديدي در اين خصوص اعلام شد.

  در اين راستا، علي تيموري ، مديركل دفتر حفاظت و مديريت شكار و صيد سازمان محيط زيست گفت: با اينكه به طور كلي هيچ مجوزي براي شكار حيوانات نادر و ارزشمند مانند يوزپلنگ داده نمي شود، با اين حال متاسفانه، نرخ جريمه ها به اندازه كافي بالا نيست كه بتواند به صورت بازدارنده عمل كند. ( جريمه شكار يوزپلنگ در سال 1393  به ميزان 25 ميليون تومان بوده است) و مديركل دفتر حفاظت و مديريت شكار و صيد سازمان محيط زيست خواستار افزايش چشمگير و چند برابري نرخ جريمه ها بود به طوري كه اظهار داشت براي مثال جريمه شكار يوزپلنگ مي بايست حداقل به 100 ميليون تومان افزايش پيدا كند. وي همچنين معتقد بود جريمه به تنهايي كافي نيست و مي بايست محكوميت نيز براي متخلفان در نظر گرفته شود.

    پس از گذشت يك سال در تاريخ 27 خرداد1394 جرايم قابل پرداخت جهت شكار و صيد غير قانوني و غير مجاز، به دليل آسيب رساني به محيط زيست و نابودي گونه هاي نادر و  جانوران وحشي بر اساس بند (چ) ماده 3 قانون شكار و صيد به تصويب نهايي رسيد. اين جرايم از 20 ميليون ريال براي گونه هاي غير بومي تا هزار ميليون ريال جهت شكار يوزپلنگ، متغير بود.

  و بعد از گذشت مدت كوتاهي در تاريخ  2 مهر 1396 اين قانون به شكل جدي به اجرا در آمد، در حقيقت هدف اصلي اين افزايش نرخ و  جريمه هاي سنگين  16 برابري براي پلنگ و چند برابري براي ديگر جيوانات بدين جهت بود تا مانع و بازدارنده اي جدي به شمار بيايند و صيد و شكار صرفا جهت تفريح در كشور رنگ ببازد.

  بدين ترتيب پلنگ، يوزپلنگ، گوزن زرد و كگوي پلنگي و مرال و شوكا بيشترين تغيير را داشته‌اند. به طور مثال براي يوزپلنگ 100 ميليون تومان، براي پلنگ 80 ميليون تومان، گوزن زرد ايراني 60 ميليون تومان و گورخر ايراني، خرس قهوه‌اي و خرس سياه 50 ميليون تومان در نظر گرفته شده است.
  سيدمهدي حجتي، وكيل پايه يك دادگستري در در اين باره گفت: يكي از دلايل ارتكاب جرم آن است كه ميان منافع حاصل از آن ارتكاب آن و مجازات تعيين شده بر آن تناسب معنا داري وجود ندارد، يعني اگر مجرم ببيند كه مجازات به اندازه كافي متناسب و سخت نيست به انجام آن تمايل پيدا مي كند، بنابراين اين از وظايف قانون گذار است كه مجازاتي متناسب با جرم در نظر بگيرد و از اين رو بازدارندگي از انجام آن را ايجاد نمايد.

  البته يكي از بهترين اقدامات در جلوگيري از ارتكاب جرم، پيش گيري از آن به وسيله فرهنگ سازي و آموزش است، در واقع اين موضوع اولويت دارد كه كليه افراد در درجه اول بدانند كه جرمي كه مرتكب مي شوند و آن را بي اهميت مي پندارند مي تواند تا چه ميزان به محيط زيست آسيب رسان باشد و چه خطراتي را براي حيوانات به عنوان سرمايه هاي ملي، ايجاد كند.

  متاسفانه امروزه علاوه بر شكار غير مجاز حيوانات ارزشمند و نادر مانند يوزپلنگ ايراني كه محكوم به نابودي شده است، قوانين موجود در مقابل حيات وحش و ديگر حيوانات نيز به شكل جدي دنبال نمي شود. تا جايي كه حتي مي توان آزار و اذيت حيوانات را حتي در شبكه هاي اجتماعي نيز مشاهده نمود. از اين جهت نياز به قوانيني براي تعقيب و مجازات جدي صيادان و آزار دهندگان به حيات وحش محسوس و الزامي است.منبع: 
  زيست آنلاين 
  تعداد بازدید: 50
  امتیازدهی
  میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
  ارسال نظرات
  نام  
  آدرس پست الکترونیکی شما    
  شماره تلفن
  توضیحات  
  تغییر کد امنیتی  
  کد امنیت  
   
  Copy right 2014 www.isfahan-doe.ir . All rights reserved
  Powered by DorsaPortal