اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
سامانه آتش نشاني هوايي در اصفهان رونمايي شد
1397/07/07  سامانه آتش نشاني هوايي در اصفهان رونمايي شد
14:27
سامانه آتش نشاني هوايي در اصفهان رونمايي شد
سامانه آتش نشاني هوايي پيشرفته سنگين روز شنبه در شركت هواپيما سازي ايران در شاهين شهر اصفهان با حضور رييس سازمان محيط زيست، وزير دفاع و پشتيباني و معاون علمي رئيس رونمايي شد .
به گزارش "پارما" اولين سامانه آتش نشاني هوايي به منظور مقابله و مهار آتش سوزي هاي گسترده با استفاده از هواپيماهاي جت بوسيله كارشناسان داخلي طراحي و ساخته شده است.
اين سامانه به روش پاششي ، تحت فشار و با نصب و تلفيق روي هواپيماهاي جت طراحي و ساخته شده است. وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در آئين رونمايي از سامانه آتش نشاني هوايي گفت : اين سامانه در صنايع هوايي وزارت دفاع طراحي و ساخته شده و در انحصار جمهوري اسلامي است.
سرتيپ امير حاتمي افزود : در اين سامانه پيشرفته حجم انبوهي از آب به گونه اي در مخازن تحت فشار در جداره اي نازك نگهداري و حمل مي شود كه در طول پرواز و تخليه سريع آن هيچ تاثير ناخواسته اي از تلاطم سيال و تغيير وزن بر عمليات پرواز هواپيما نداشته و هنگام پاشش سريع و بعد از آن نيز پايداري كامل هواپيما حفظ مي شود.
وي گفت: اين سامانه قابليت نصب بر روي هواپيماهاي مختلف و سنگين را داراست مي توان با استفاده از آن در تمام موقعيت هاي جغرافيايي و آب و هوايي كشور ، از منابع طبيعي و محيط زيست كشور هنگام وقوع حريق حفاظت كرد.
وزير دفاع و پشتياني نيروهاي مسلح همچنين در باره ويژگي هاي سامانه آتش نشان هوايي گفت : با استفاده از اين سامانه مي توان افزون بر 18 تن آب را در مدت پنج ثانيه بر روي مساحت تعيين شده با فشار بالا تخليه و آتش هاي سهمگين را اطفاء كرد.
در مراسم رونمايي از سامانه آتش نشان هوايي پيشرفته سنگين معاون علمي رئيس جمهوري ، رئيس سازمان محيط زيست و رئيس ستاد بحران كشورحضور داشتند.
در اين مراسم عمليات پروازي و شبيه سازي جت آتش نشان و پاشش پرفشار آب بر روي نقطه فرضي انجام شد.
سامانه آتش نشان هوايي تحت فشار قابليت نصب روي هواپيماهاي مختلف و سنگين را دارد و با در اختيار داشتن چنين هواپيماهاي مجهزي مي توان با استقرار در مناطق بحران، تمام گستره جغرافيايي و محيط زيست كشور را مورد حفاظت قرار داد.
اين پروژه مشترك مديريت پيشگيري و كنترل حريق كشور و سامانه پيشرفته در انحصار جمهوري اسلامي ايران بوده كه توسط شركت دانش بنيان هسا از طريق تبديل هواپيماهاي در اختيار اجرايي شده است.
بر اساس اين گزارش، با نصب اين سامانه، حجم انبوهي از آب به گونه اي در مخازن تحت فشار در جداره‌اي نازك نگهداري و حمل مي شود كه در طول پرواز و تخليه سريع آن هيچ تاثير ناخواسته اي ناشي از تلاطم سيال و تغيير وزن بر عمليات پرواز هواپيما نداشته باشد و هنگام پاشش سريع و بعد از آن نيز پايداري كامل هواپيما حفظ مي شود.
اين دستاورد مهم با همكاري شبكه همكاران صنعتي و متخصصان دانشگاهي و با حمايت معاونت علمي رئيس جمهوري و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح به دست آمده و بخش هاي مختلف كشور با در اختيار داشتن اين هواپيماي آتش نشان مي‌توانند از آتش سوزي هاي گسترده در جنگل ها و مراتع و نظاير آن جلوگيري كنند.
اين سامانه مي تواند 18 تن آب را در مدت 5 ثانيه روي مساحت تعيين شده با فشار بسيار بالا تخليه و آتش هاي سهمگين را مهار كند.

تاكنون 16 پايگاه بالگردهاي اطفاي حريق در كشور راه اندازي شده و در آينده نزديك سه تا پنج فروند هواپيماي جت آتش نشاني نيز به اين امكانات افزوده مي شود.
تعداد بازدید: 26
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal