اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
حقابه زيست ­محيطي رودخانه زاينده ­رود و تالاب بين ­المللي گاوخوني تعيين شد
1397/07/18 حقابه زيست ­محيطي رودخانه زاينده ­رود و تالاب بين ­المللي گاوخوني تعيين شد
14:00

حقابه زيست ­محيطي رودخانه زاينده ­رود و تالاب بين ­المللي گاوخوني تعيين شد

رئيس اداره پژوهش و فناوري حفاظت محيط زيست استان اصفهان گفت: حقابه زيست محيطي رودخانه زاينده رود و تالاب بين المللي گاوخوني در براساس مطالعات دانشگاهيان استان هاي اصفهان و چهارمحال بختياري تعيين شد.

به گزارش"پارما" كيوان نعمتي در اين باره اظهار داشت: طرح تحقيقاتي "تعيين نياز آبي رودخانه زاينده­ رود و تالاب بين­ المللي گاوخوني براي استمرار كاركردهاي اكولوژيك آنها" كه از دي­ماه 93 توسط دانشكده منابع طبيعي دانشگاه صنعتي اصفهان با همكاري دانشگاه شهركرد در حال انجام بود در مهر ماه 97 به پايان رسيد.

وي افزود: با وجود سابقه نيم قرني احداث سد زاينده ­رود، در دو دهه اخير حقابه زيست ­محيطي رودخانه زاينده ­رود و تالاب بين­ المللي گاوخوني در بسياري مواقع تامين نشده است، بنابراين در جهت تخصيص صحيح آب در حوضه مذكور در وهله اول نياز به تدوين يك برنامه مدون بود كه در آن نه تنها حقابه بخش­ هاي مختلف از جمله رودخانه و تالاب مشخص شود بلكه اين برنامه مورد قبول تمامي بخش ­هاي مصرف كننده آب رودخانه نيز باشد و نبود چنين برنامه ­اي  بيشترين آسيب را محيط زيست رودخانه، تالاب و همچنين كشاورزان در مواقع كم آبي و بحران وارد ساخته است.

 

نعمتي ضمن اشاره به قانون حفاظت، احيا و مديريت تالاب­ هاي كشور افزود: خوشبختانه با تصويب قانون مذكور، تامين نياز آبي زيست­ محيطي تالاب­ هاي كشور ضمانت قانوني و اجرائي بهتري يافته و طبق اين قانون سازمان حفاظت محيط زيست مكلف شده نياز آبي زيست­ محيطي را تعيين و وزارت نيرو مكلف به تامين آب مي­ باشد.

وي گفت: در طرح تحقيقاتي كه توسط تيم مجرب علمي از دانشگاه صنعتي اصفهان با همكاري دانشگاه شهركرد انجام شده است، پهنه ­بندي يا (بازه­ بندي) حوضه گاوخوني بر اساس اطلاعات مختلف حاصل از مطالعات پايه و داده ­هاي مكاني، هيدرولوژي، اقليم و مطالعات زيستمندان، كيفيت آب بر اساس شاخص ­هاي زيستي، هيدرولوژيك، ريخت­ شناسي رودخانه، فرسايش و رسوب­ گذاري، منابع و مصارف آب، كاربري و پوشش اراضي حاشيه رودخانه و تغييرات آن صورت گرفت.

وي اضافه كرد: با جمع­ بندي نتايج و تلفيق پهنه ­بندي­ هاي ارائه شده در بخشهاي مختلف طرح، پهنه­ بندي نهايي رودخانه و تالاب جهت ارائه راهكارهاي مديريتي و سناريوهاي تخصيص آب انجام، و در نهايت هفت پهنه ­بندي مديريتي به دست آمد.

نعمتي ضمن اشاره به روش تركيبي شبيه ­سازي فيزيكي زيستگاه بر اساس نيازهاي زيستي گونه هاي ماهي شاخص و تامين كيفيت آب، در خصوص برآورد جريان زيست محيطي مورد نياز رودخانه و تالاب جهت تامين كاركردهاي بوم شناختي افزود بر اساس نتايج حاصل از روش تركيبي، ميزان دبي جريان زيست­ محيطي براي بازه ­هاي 1 تا 5 شامل بالادست زاينده­ رود تا سد آبشار 10 مترمكعب بر ثانيه، بازه 6 شامل سد آبشار تا ورزنه 7 متر مكعب بر ثانيه و بازه 7 شامل تالاب گاوخوني 5/5 متر مكعب بر ثانيه به دست آمده است.

رئيس اداره پژوهش و فناروي حفاظت محيط زيست استان افزود: در نهايت با توجه به نتايج بدست آمده و مشكلات مصارف آب رودخانه، راهكارهاي تامين نياز زيست­ محيطي در قالب 6 سناريوي مديريتي ارائه شد به طوري كه در شرايط نرمال (سناريوي اول) نياز زيست­ محيطي بازه­هاي 5، 6 و 7 به ترتيب 315/75، 220/90 و 173/25 ميليون متر مكعب در سال برآورد شد كه با اعمال مديريت بر روي مصارف آب قابل تامين است.

وي گفت: همچنين در بدترين شرايط (كاهش آورد طبيعي حوضه به ميزان 25 تا 50 درصد- سناريوي ششم) امكان تامين حقابه تالاب به ميزان 50 تا 60 درصد وجود دارد.

 وي اضافه كرد: بر اساس مطالعه انجام شده در سخت­ترين شرايط اقليمي حوضه و حجم ذخيره آب پشت سد براي تامين شرايط زيستي در بازه 5 رودخانه لازم است جريان پيك با دبي حداقل 10 متر مكعب بر ثانيه در ماه هاي اسفند، فروردين و ارديبهشت، و در ماه هاي ديگر حداقل 3 متر مكعب بر ثانيه در جريان باشد.

نعمتي گفت: همچنين در بازه 6 رودخانه در ماه هاي اسفند، فروردين و ارديبهشت حداقل 10 متر مكعب بر ثانيه و در ماه هاي ديگر حداقل 2 متر مكعب بر ثانيه در جريان مي باشد.

وي افزود: در بازه 7 نيز به خاطر زمستان گذراني پرندگان در تالاب گاوخوني و اهميت حضور پرندگان مهاجر، پيك ورودي آّب به تالاب براي ماه هاي آبان، آذر و دي حداقل 8 متر مكعب بر ثانيه و در مابقي ايام سال حداقل 1 متر مكعب بر ثانيه در جريان باشد.

رئيس اداره پژوهش و فناوري حفاظت محيط زيست استان اصفهان در پايان افزود: اميد است در آينده نزديك با راه ­اندازي مركز هماهنگي پايش و آينده­ پژوهي رودخانه زاينده­رود و تالاب بين­ المللي گاوخوني و هم­ افزايي كليه دستگاه هاي ذيربط به خصوص وزارت نيرو جهت حل مسائل و مشكلات حوضه گاوخوني گام هاي عملي موثري برداشته شود.

71
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Copy right 2014 www.isfahan-doe.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal