اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
راه‌اندازي 16 ايستگاه جديد پايش آلاينده‌هاي هوا در كشور
1397/08/13 راه‌اندازي 16 ايستگاه جديد پايش آلاينده‌هاي هوا در كشور
08:25
راه‌اندازي 16 ايستگاه جديد پايش آلاينده‌هاي هوا در كشور
مديركل پايش فراگير محيط‌ زيست از اختصاص و راه‌اندازي 16 ايستگاه جديد پايش آلاينده‌هاي هوا در استان‌هاي مركز، جنوب شرق و شرق كشور تا يك ماه آينده خبر داد.

به گزارش"پارما" شينا انصاري در گفتگو با خبرنگار محيط زيست گروه اجتماعي خبرگزاري آنا در مورد وضعيت ايستگاه‌هاي سنجش و پايش آلاينده‌ها و تابلوهاي نمايشگر آلودگي هوا در كشور اظهار كرد: از سنوات گذشته براي پايش آلاينده‌ها ايستگاه‌هاي پايش كيفي هوا ابتدا در كلانشهرها و به تدريج در استان‌هاي غربي و جنوب غربي داراي گردوغبار راه‌اندازي شد و عمده اين ايستگاه‌ها در مركز استان‌ها و كلانشهرهاي در معرض گردوغبار ايجاد شد كه داراي سنسورهاي شناسايي 4 گاز آلاينده و دو آنالايزر ذرات معلق كمتر از 10 و 2.5 ميكرون هستند.

مديركل پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست ادامه داد: هم اكنون در كل كشور 196 ايستگاه فعال پايش كيفي هوا داريم كه با توجه به داده‌هاي آن مي‌توان مشكل اصلي كنوني آلودگي هوا را ناشي از ذرات معلق دانست.

وي در مورد تابلوهاي نمايشگر شهري كه ميزان شاخص آلودگي هوا را نشان مي‌دهد، گفت: يكي از چالش‌ها و مشكلات ما نگهداري و راهبري ايستگاه‌هاي سنجش و پايش آلودگي هواست و با توجه به اينكه در وضعيت تحريم به‌سر مي‌بريم اين موضوع دو چندان مي‌شود.

انصاري يادآور شد: همچنين در راستاي ارائه اطلاعات دقيق و به‌روز به عموم مردم سامانه‌اي به‌صورت آنلاين راه‌اندازي شد تا مردم بتوانند به راحتي روي تلفن همراه خود از آخرين وضعيت كيفي آلودگي هوا مطلع شوند.

مديركل پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست ادامه داد: با توجه به محدوديت اعتبارات سازمان حفاظت محيط زيست هزينه نگهداري و راهبري اين ايستگاه‌ها بسيار بالاست و مي‌كوشيم ايستگاه‌هاي پايش آلودگي هوا را با اولويت آلاينده‌هاي شاخص هوا مانند ذرات معلق فعال نگهداريم.

وي با اشاره به اينكه هفته گذشته آئين‌نامه اجرايي ماده 2 هواي پاك ابلاغ شد، افزود: در ماده 19 تا 21 اين آئين‌نامه به ايستگاه‌هاي پايش پرداخته است به‌طوري‌كه در ماده 20 آئين‌نامه سازمان محيط زيست را متولي دستگاه‌هاي پايش كيفي هوا دانسته و اعلام كرده كه سازمان با همكاري وزارت كشور، وزارت بهداشت، سازمان هواشناسي و وزارت ارتباطات و فناوري به‌منظور استفاده بهينه از امكانات پايش آلاينده‌هاي هوا اقدام كند.

انصاري تصريح كرد: علاوه بر آن اطلاعات شاخص و آمار غلظت هوا به‌صورت روزانه و آنلاين به وزارت بهداشت اعلام مي‌شود و از طريق وب‌سرويس به اين وزارتخانه دسترسي لازم داده شده تا بتواند به‌صورت آنلاين اطلاعات غلظتي آلاينده‌ها را به تفكيك نوع آلاينده و استان دريافت كند؛ زيرا به‌منظور اجراي اقدامات پيشگيرانه و مراقبتي به چنين اطلاعاتي نياز دارند همچنين به سازمان هواشناسي نيز چنين دسترسي واگذار شد تا بتوانند براي پيش‌آگاهي از آن استفاده كنند.

وي اظهار كرد: در طول يك دهه اخير سرمايه‌گذاري بسياري هم از حيث مالي و هم ارتقاي توانمندي تخصصي نيروي انساني براي ايستگاه‌هاي پايش آلودگي هوا توسط سازمان حفاظت محيط زيست صورت گرفته است، همچنين تا يك ماه آينده 16 ايستگاه سنجش و پايش آلاينده هوا به مراكز قبلي افزوده مي‌شود كه از محل طرح گردوغبار خريداري شده است.

انصاري تأكيد كرد: با توجه به هزينه بالاي نگهداري اين ايستگاه‌ها و تابلوهاي نمايشگر ضرورت دارد از ظرفيت دستگاه‌هاي اجرايي به‌خصوص شهرداري‌ها بهره‌مند شويم؛ زيرا با توجه به اينكه عوارض آلايندگي موضوع تبصره يك ماده 38 قانون ماليات بر ارزش افزوده توسط شهرداري‌ها دريافت مي‌شود شهرداري‌ها مي‌توانند در امور محيط زيستي شهرها از جمله پايش و سنجش آلاينده‌هاي محيطي همكاري كنند.

وي بيان كرد: بر اساس نقشه پراكنش، ايستگاه‌هاي پايش آلاينده‌هاي هوا عمدتاً در استان‌هاي غرب و جنوب غرب متمركز است كه هم‌اكنون در نظر داريم 16 ايستگاه جديد را به استان‌هاي مركز و جنوب شرق و شرق كشور اختصاص دهيم و به‌زودي در استان‌هاي كرمان، هرمزگان، سيستان و بلوچستان و خراسان جنوبي اين ايستگاه‌ها راه‌اندازي مي‌شود البته اين استان‌ها به نحوي انتخاب شده كه مناطق در معرض گردوغبار بتوانند از آن بهره‌مند شوند.

انصاري ادامه داد: ايستگاه‌هاي خريداري‌شده مختص سنجش و پايش گردوغبار و داراي دو آنالايزر ذرات 10 و 2 و نيم ميكرون است، اما بايد توجه داشته باشيم كه راهبري ايستگاه‌هاي پايش سالانه حداقل 50 ميليون تومان هزينه در بردارد كه اگر 200 ايستگاه را لحاظ كنيم بودجه‌اي حدود 10 ميليارد نياز صرفاً براي راهبري ايستگاه‌ها نياز داريم كه با توجه به محدوديت اعتبارات بايد در سياست‌ها به سمتي حركت كنيم كه به ظرفيت ساير دستگاه‌ها وهم افزايي در بهره‌برداري از اين ايستگاه‌ها توجه كنيم.

به گفته اين مقام مسئول، هم‌اكنون در تهران مجموع ايستگاه‌هاي محيط زيست و شهرداري 42 ايستگاه، در خوزستان 21 ايستگاه با محوريت آنالايزر ذرات گردوغبار، در اصفهان 20 ايستگاه و در مشهد 12 ايستگاه پايش آلايندگي هوا به‌صورت فعال عمل مي‌كنند.

12
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Copy right 2014 www.isfahan-doe.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal