اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
ممنوعيت خريد و فروش دو گونه گياهي مهاجم آزولا و سنبل آبي
1397/08/17 ممنوعيت خريد و فروش دو گونه گياهي مهاجم آزولا و سنبل آبي
08:34

به گزارش «پارما» پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست، طاهره افتخاري مديركل دفتر موزه تاريخ طبيعي و ذخاير ژنتيكي سازمان حفاظت محيط زيست با بيان اينكه متأسفانه در حال حاضر به دليل عدم شناخت كافي از گياهان مهاجم در كشور  و اثرات منفي حضور آن ها در محيط هاي طبيعي،گفت: به طور گسترده اي در بسياري از شهرهاي كشور اين گياهان به عنوان گياهان زينتي علاوه برگل فروشي‌ها توسط دستفروش‌ها نيز عرضه مي شوند.

وي افزود: دو گونه گياهي مهاجم سنبل آبي (Eichhornia crassipes)  و آزولا (Azolla filiculoides) جزو گونه هاي گياهي هستند كه طي سال هاي اخير آسيب‌هاي فراواني را به محيط هاي طبيعي كشور به ويژه تالاب ها وارد كرده اند.

افتخاري تأكيد كرد: به دليل تاثيرات بسيار منفي محيط زيستي ، اجتماعي و اقتصادي اين گونه ها ، ممنوعيت خريد و فروش آن ها از طريق بخشنامه‌اي به تمامي ادارات كل محيط زيست استانها ابلاغ شده است.

افتخاري افزود: با توجه به حفاظت از مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست به ويژه تالابهاي كشور كه در شرايط آسيب پذيري به سر مي برند ضروري است به منظور جلوگيري از خطرات احتمالي، با اطلاع و همكاري ساير نهادها و سازمان هاي اجرايي استان‌ها در خصوص ممنوعيت خريد و فروش اين گونه هاي مهاجم و جمع‌آوري آنها در سطح شهرها اقدامات عاجل صورت پذيرد.

اين گزارش مي افزايد، مريم مغانلو رئيس گروه گياهي سازمان حفاظت محيط زيست نيز در اين خصوص اظهار كرد: آزولا نام يك جنس از سرخس شناور آبزي هاگدار از خانواده آزولاسه با نام علمي  Lam. Azolla filiculoides  بومي مناطق معتدل و گرمسيري آمريكا است كه امروزه مي‌توان آن را در برخي مناطق آسياي جنوب شرقي ، استراليا، آفريقا و اروپا نيز ديد كه در آب‌هاي آرام و راكد، رودخانه هاي كم شيب ، درياچه‌ها، باتلاق ها، شاليزارها و ... زيست مي‌كند.

وي ادامه داد: اندازه اين گياه كوچك 1.5 تا 2.5 سانتيمتر و طـول بـرگهـا 2-1 ميليمتر است، تكثير اين گياه بيشتر به روش رويشي (غيرجنسي) است و چرخه زندگي آن 30-15 روز طول مي كشد.

با فراهم شدن شرايط محيطي مناسب (رطوبت، نور، حرارت، PH  و ...) عناصر غذايي، آزولا به سرعت رشد كرده و سـطح وسـيعي از درياچه ها، بركه ها و ... را مي پوشاند.

اين گياه در مدت 6 -2 روز وزنش دو برابر مي شود و با كاهش فضاي رشـد و جلـوگيري از نفـوذ نـور و تبادلات گازي به بخش‌هاي زيرين آب مانع از رشد بعضي گونه هاي غوطه ور شده و از ايـن طريـق بـسياري از ايـن گياهـان كه از لحاظ ليمنولوژيكي حائز اهميت هستند در معرض تهديد قرار مـي گيرنـد.

مغانلو تصريح كرد: در نهايـت حيـات بسياري از جانوران آبزي كه تغذيه آنها به گياهان مذكور وابسته است مختـل مـي شـود همچنـين فعاليـت فتوسنتزي و توليد اكسيژن در آب كاهش يافته و مرگ و مير آبزيان به ويـژه مـاهي هـا افـزايش مـي يابـد.

مغانلو خاطر نشان كرد: سنبل آبي نيز گياهي مهاجم و آبزي با نام علمي (Mart.) Solms Eichhornia crassipes  بومي مناطق گرمسيري و نيمه گرمسيري است كه داراي برگ هاي گسترده ، ضخيم ، براق و تخم مرغي شكل مي‌باشد كه در سطح آب شناور است.

داراي ريشه هاي ارغواني سياه آزاد است و سنبله اي با  8 تا 15 گل زيبا دارد و عمدتاً رنگ گل‌ها طيفي از رنگ‌هاي بنفش، صورتي و ارغواني است و متأسفانه به دليل زيبايي گل هاي آن ، در گل فروشي‌ها عرضه مي شود. سنبل آبي به وسيله دمبرگهايي كه تغيير شكل يافته اند و به شكل اسفنجي در آمده‌اند مي‌تواند روي سطح آب شناور بماند و به وسيله استولون ( ساقه هاي رونده يا بندهاي ريشه زا) تكثير مي‌شود.

وي يادآور شد: سنبل آبي يكي از سريع‌الرشدترين گياهان شناخته شده مي‌باشد و در صورت فراهم شدن شرايط رويشي مناسب، به طور جدي حيات ساير زيست‌مندان آبزي و كنار آبزي را به مخاطره مي اندازد و همانند فرشي گسترده پهنه آبي را اشغال مي‌كند به طوريكه از يك سو از نفوذ نور خورشيد به لايه هاي زيرين آب جلوگيري كرده و از سوي ديگر از تبادل اكسيژن ميان هوا و بخش‌هاي عمقي آب ممانعت به عمل مي‌آورد .

كارشناس سازمان محيط زيست تاكيدكرد: ريشه هاي اين گياه جاذب آلاينده ها، فلزات سنگين و مواد سمي است و بنابراين گياهي سمي و احتمالاً سرطان زا شناخته شده است.
20
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Copy right 2014 www.isfahan-doe.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal