اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
رويه سازمان محيط زيست درباره ممنوعيت شكار پرندگان تغيير نكرده است
1397/08/17 رويه سازمان محيط زيست درباره ممنوعيت شكار پرندگان تغيير نكرده است
08:38
به گزارش «پارما» به نقل از خبرنگار مهر،روابط عمومي سازمان حفاظت محيط زيست در پاسخ به خبر «تصميم خطرناك سازمان محيط زيست/آنفلوانزاي پرندگان تهديدمان مي‌كند»  نوشت: امسال نيز همانند سال‌هاي گذشته، ملاك اعمال ممنوعيت صدور مجوز صيد و شكار پرندگان مهاجر آبزي و كنار آبزي در رابطه با بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان براي سازمان حفاظت محيط زيست، دريافت درخواست كتبي سازمان دامپزشكي كشور است.

در ادامه اين نامه كه رونوشتي از آن براي حوزه رياست اين سازمان و همچنين حميد ظهرابي معاون محيط زيست طبيعي و تنوع زيستي ارسال شده آمده است: در چند سال اخير، درخواست كتبي براي ممنوعيت شكار پرندگان مهاجر آبزي و كنار آبزي از سازمان دامپزشكي دريافت و پس از بررسي نسبت به ممنوعيت مورد درخواست اقدام شده است. در سال جاري نيز طبق توافق به‌عمل‌آمده با مسئولان سازمان دامپزشكي، قرار شد بنا بر تشخيص سازمان دامپزشكي و در صورت نياز، چنانچه درخواست كتبي از آن سازمان براي اعمال ممنوعيت شكار پرندگان براي هر يك از استان‌ها واصل شود، در اسرع وقت سازمان حفاظت محيط زيست اقدام لازم را جهت ممنوعيت و محدوديت شكار و حتي ابطال پروانه‌هاي شكار صادره به عمل آورد؛ بنابراين برخلاف ادعاي گفته‌شده در خبر مذكور، رويه سازمان حفاظت محيط زيست در قبال اين موضوع نسبت به سال‌هاي اخير تغييري نداشته است.

ذكر اين نكته ضروري است كه سازمان حفاظت محيط زيست براي پيشگيري و كنترل بيماري مذكور در حيات‌وحش با همكاري سازمان دامپزشكي كشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و طبق ضوابط و مقررات و بر اساس مصوبات ستاد پيشگيري و كنترل بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان مستقر در سازمان دامپزشكي عمل مي‌كند. طبق توافق به‌عمل‌آمده با سازمان دامپزشكي مقرر شد كه در صورت درخواست كتبي سازمان دامپزشكي در هر زمان و در هر منطقه كه ضروري باشد ممنوعيت صدور و يا لغو پروانه شكار پرندگان صورت بگيرد. يكي از نكات مهمي كه در اين تصميم‌گيري موردبحث و بررسي قرار گرفت وجود بازارچه‌هاي غيرقانوني و شكار اين پرندگان در مقياس‌هاي وسيع بود كه عملاً به دليل عدم وجود نظارت بهداشتي مي‌توانست در شيوع احتمالي اين بيماري نقش ويرانگري ايفاء كند. عدم صدور پروانه شكار براي شكارچيان قانوني شرايط را براي غارتگري شكارچيان غيرقانوني كه بعضاً از حمايت‌هايي نيز برخوردارند، فراهم مي‌كند. در جلسه تصميم‌گيري براي مقابله با شكار غيرمجاز كه در سطح عالي در سازمان حفاظت محيط زيست كشور و با حضور دستگاه‌هاي مرتبط و مسئولين انتظامي و امنيتي استاني و ملي برگزار شد يكي از راه‌كارهاي مورد توافق جهت ساماندهي وضعيت شكار غيرمجاز گسترده در سنوات قبل، صدور مجوز شكار محدود و مديريت‌شده شكار به شيوه‌هاي سنتي و مقابله جدي با شيوه‌هاي مخرب صيد گسترده پرندگان مهاجر بود. همچنين برابر تصميمات مقامات استاني در شوراي تأمين مقرر شده كه در سال جاري با برقراري دام هوايي به جديت مقابله و همچنين در بازار عرضه پرندگان صرفاً پرندگاني عرضه شود كه از طريق پروانه شكار قانوني و با روش‌هاي سنتي صيد شده باشند. در چنين شرايطي كه امكان اعمال نظارت بهداشتي بر محصولات نيز فراهم مي‌شود.

در رابطه با شيوع بيماري آنفلوانزا در داخل كشور بايد به اين نكته توجه كرد كه اظهارنظر در خصوص گسترش و اپيدميولوژي ويروس آنفلوانزاي پرندگان، ازجمله مواردي است كه بايد توسط دامپزشكان و متخصصين مربوطه انجام شود. نكته مهم ديگر ميزان مواجهه و ارتباط پرندگان مهاجر آبزي با طيور و پرندگان آبزي بومي در نواحي تالابي است كه مي‌تواند نقش بسيار مهمي در انتقال ويروس و شيوع بيماري آنفلوانزاي فوق حاد بخصوص در رابطه با سويه هاي جديد داشته باشد كه متأسفانه توجه چنداني به اين مهم نمي‌شود. از طرفي سويه هاي H5N1 و H5N8 در بين واحدهاي پرورش طيور دركشور از سنوات گذشته شيوع داشته و انتقال و شيوع بيماري بين واحدهاي پرورش طيور در كشور به پرندگان مهاجر ارتباطي ندارد و رعايت اصول امنيت زيستي (BIOSECURITY) و مقررات بهداشتي و قرنطينه‌اي در واحدهاي پرورش طيور براي جلوگيري از شيوع بيماري بين توليدكنندگان طيور اهلي بسيار مهم‌تر از موضوع پروانه شكار پرندگان و انتقال احتمال بيماري توسط پرندگان مهاجر است.

46
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Copy right 2014 www.isfahan-doe.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal