اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
                                                                                                              تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین
کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
کشف سومین قلاده سیاهگوش در زیستگاه های آزاد شهرستان بوئین میاندشت و ثبت حضور این گونه ارزشمند برای سومین سال متوالی
1397/08/22 کشف سومین قلاده سیاهگوش در زیستگاه های آزاد شهرستان بوئین میاندشت و ثبت حضور این گونه ارزشمند برای سومین سال متوالی
12:27

کشف سومین قلاده سیاهگوش در زیستگاه های آزاد شهرستان بوئین میاندشت و ثبت حضور این گونه ارزشمند برای سومین سال متوالی

به گزارش"پارما" حسین خلیلی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوئین میاندشت گفت: با توجه به گزارشات مردمی در سال 94 مبنی بر مشاهده نوعی گربه سان در زیستگاه های آزاد شهرستان بوئین میاندشت و با عنایت به اهمیت و حساسیت موضوع ، هماهنگی های لازم در این خصوص از جمله آموزش دامداران و کشاورزان در زیستگاه های حساس توسط محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست شهرستان ، در شهریور ماه سال 95 منجر به کشف و ثبت رسمی اولین سیاهگوش زنده (توله شش ماهه) بعنوان هشتمین گربه سان مشاهده شده در استان اصفهان شد.

 در تاریخ 22/4/96 نیز یگ قلاده سیاهگوش نر بالغ مشاهده و ثبت شد که با پیگیری و تلاش مضاعف پرسنل یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان و توجیه و تعامل با جوامع محلی و روستایی برای سومین سال متوالی  روز گذشته، لاشه سومین قلاده سیاهگوش بالغ رویت شد که پس از بیومتری و بررسی لاشه مذکور هیچگونه آثار ضرب و جرح یا گلوله ای بر روی لاشه مشاهده نشده و کهولت سن و ناتوانی در تهیه طعمه علت از بین رفتن حیوان مذکور می باشد .

نکته حائز اهمیت از کشف سه قلاده سیاهگوش در طی سه سال متمادی در زیستگاه های آزاد شهرستان با توالی سنی متفاوت حاکی از وجود چرخه زیستی کامل و اکوسیستم پایدار و پویایی جمعیت این گونه نادر و کمیاب در زیستگاه های شهرستان می باشد.

 شهرستان بوئین میاندشت با دارا بودن مراتع بسیار بکر و درجه یک استان اصفهان دارای یک منطقه شکار ممنوع بنام ستبله و زیستگاه های آزاد غنی می باشد که توجه هر چه بیشتر مسئولین استان و شهرستان در زمینه حفظ و حراست عرصه های زیست محیطی و منابع طبیعی را می طلبد . جلوگیری از ورود دام مازاد به مراتع ، تعادل دام و مرتع و عدم آتش سوزی مراتع ، تقویت ارگان های مرتبط (محیط زیست و منابع طبیعی) از بعد زیرساخت ها و نیروی انسانی در شهرستان می تواند تا حدود زیادی به حفظ پوشش گیاهی ، منابع طبیعی و گونه های با ارزش گیاهی و جانوری برای نسل های آتی بینجامد

بطورکلی در دنیا چهارگونه سیاهگوش وجود دارد که سیاهگوش اوراسیایی از نظر جثه از سایر گونه ها بزرگتر و دارای گسترده ترین پراکنشی است که در ایران مشاهده می شود. زیستگاه این گونه در مناطق جنگلی و استپی و بوته زارهای کوهستانی و مرتفع بوده و از آنجایی که گونه مذکور در صبح زود و غروب فعالیت نموده و در اواسط شب و ظهر استراحت می نماید از این نظر بسیار پنهان کار و از جمعیت واقعی آن اطلاع دقیق در دسترس نیست. غذای سیاهگوش عموماً پستانداران کوچک و پرندگان قابل شکار بوده و ارتفاعات زیستگاه های این شهرستان بدلیل دارا بودن جمعیت بالای کبک و پستانداران کوچک زمینه را برای بقای این گونه نادر فراهم نموده است. در حال حاضر حمله سگ های گله به گربه سانان کوچک نظیر سیاهگوش ، آتش سوزی ، تخریب مراتع و چرای بی رویه و تخریب زیستگاه ها عوامل مهم کاهش جمعیت سیاهگوش می باشد.

تعداد بازدید: 84
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal