اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
آيت‎الله تسخيري: يكي از وظايف اصلي انسان تعمير زمين و محيط زيست است
1397/09/15 آيت‎الله تسخيري: يكي از وظايف اصلي انسان تعمير زمين و محيط زيست است
09:30
آيت‎الله تسخيري: يكي از وظايف اصلي انسان تعمير زمين و محيط زيست است
مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام با بيان اينكه در جهان بيني اسلام، مسأله خلافت انسان مطرح است، گفت: در جاهاي مختلف در قرآن كريم نسبت به اينكه انسان خليفه الله في الارض است و يكي از وظايف اصلي انسان تعمير زمين و تعمير محيط زيست است، تأكيد شده و سعي دارد از اين عنوان نقشي براي طبيعت انسان و تكامل انسان بهره ببرد.
به گزارش"پارما" از روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيت‎الله تسخيري، مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام در سخنراني خود در هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كره‌جنوبي گفت: حالت صلح در شبه كره را به دوستان كره‌اي تبريك مي‌گويم و آرزو مي‌كنم ثمرات آن صلح، شامل همه مردم كره جنوبي و كره شمالي باشد و تبريك مي‌گويم به دو گروه؛ گروه كره‌اي و ايراني كه توانستند هفتمين دور گفت‌وگوي بين دو كشور را برگزار كنند و موضوعات زنده مهمي در اين دوره‌ها مطرح كنند و به نتايج مشتركي برسند.

وي در ادامه  افزود: موضوع محيط زيست و نگاه اديان به محيط زيست، از نظر اسلام هم ارزش‌هاي اسلامي و هم بينش‌هاي جهاني اسلامي و هم قواعد اصلي اسلام را در مسأله محيط زيست درگير مي‌كند.

آيت‎الله تسخيري تصريح كرد: در جهان بيني اسلام، مسأله خلافت انسان مطرح است. در جاهاي مختلف در قرآن كريم نسبت به اينكه انسان خليفه الله في الارض است و يكي از وظايف اصلي انسان تعمير زمين، تعمير محيط زيست است، تأكيد شده و سعي دارد از اين عنوان نقشي براي طبيعت انسان و تكامل انسان بهره ببرد.

وي همچنين، بيان كرد: اسلام اين نقطه عنوان بشري يكي از وظايف خليفه الله في الارض مي‌داند. يكي از نكات مهم در قرآن مسأله تسخير طبيعت براي تكامل انساني است. اين مهم است كه ما خودمان را موظف مي‌دانيم كه از همه زمينه‌هاي تعمير طبيعت استفاده كنيم و به سير تكامل معنوي خودمان دست يابيم.

آيت‎الله تسخيري افزود: ارزش‌هاي اسلامي اين نكته را مورد تفقد قرار مي‌دهد و هم بينش‌هاي جهان اسلام اين مسأله را مورد تأكيد قرار مي‌دهد و هم قواعد رفتاري و فقهي اين مسآله را تأكيد مي‌كند.

مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام ادامه داد: انسان و دين انسان با فطرت انسان هماهنگ است و به طور طبيعي با حركت جهان هماهنگ خواهد بود و از آنجايي كه جهان در تسخير انسان است، انسان بايد به بهترين وجه از آن براي تحقق وظايف انساني بزرگ استفاده كند.

وي در سخنان خود، اظهار كرد: در اديان ديگر هم مسأله فطرت و تسخير طبيعت براي انسان مطرح است و يك حالت طبيعي است كه بين انسان عابد و طبيعت به خداوند رسيد.

آيت‎الله تسخيري با اشاره به سوره مباركه الجمعه «يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ» اظهار كرد: همه موجودات مخلوقات خداوند هستند و همه هماهنگ در تسبيح الهي هستند. ما اين تسبيح را شايد نفهميم، اما اگر اعتقاد به اين تسبيح مشترك ايمان داشته باشيم بايد بدانيم كه تسبيح، سجود و خلافت انسان يك حقيقت قرآني است. در روايات به طور كامل از اين هماهنگي به مرحله يك عاطفه خاص بين انسان و طبيعت برقرار مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: در روايات از پيامبر اكرم (ص) آمده است كه از كنار كوه احد رد شدند و فرمودند كه اين كوه احد كوه ولي به شكل يك جاندار طبيعي درآمده هم او ما را دوست دارد و هم ما او را دوست داريم و در روايات داريم كه حضرت موسي (ع) براي حج به مكه رفتند. اين هم يكي از بينش‌هاي هر مسلمان كه همه انبياء به حج مكه آمدند. موسي وقتي كه آمد تعبير اين است كه وقتي موسي تسبيح لبيك اللهم لبيك را مي‌گفت، همه كوه‌ها با او اين ذكر را تكرار مي‌كردند.
11
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Copy right 2014 www.isfahan-doe.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal