اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
شب هاي زاينده رود با شادي مردم عجين شد
1397/11/10  شب هاي زاينده رود با شادي مردم عجين شد
09:05

شب هاي زاينده رود با شادي مردم عجين شد

  با جاري شدن آب در بستر زاينده رود پس از 20 ماه انتظار و رسيدن آن به كلانشهر اصفهان از عصر سه شنبه، بسياري از مردم با وجود سرماي هوا و وزش باد شديد، رهسپار پارك ها، بوستان ها و پل هاي تاريخي اطراف اين رودخانه شدند تا شادي خود را با شب هاي آن عجين كنند.

به گزارش "پارما" از  ايرنا، ميزان خروجي دريچه هاي سد زاينده رود از بامداد روز دوشنبه هشتم بهمن افزايش يافت و آب در بستر اين رودخانه جريان يافت تا اينكه پس از گذشتن از شهرهاي مباركه و فلاورجان از ظهر امروز سه شنبه با ورود به منطقه ناژوان، وارد كلانشهر اصفهان شد و سپس يكي يكي به پل هاي تاريخي مارنان، سي و سه پل، چوبي و خواجو سلامي دوباره كرد.
مردم نيز لحظه لحظه جريان و ورود آب به بستر اين رودخانه را نظاره گر بودند و براي رسيدن آن به پل هاي تاريخي اصفهان و سيراب كردن آنها پس از 20 ماه انتظار، بي قرار بودند.
با وجود سرماي شديد و برودت هوا، بسياري از مردم اين كلانشهر با شتاب به سمت رودخانه آمدند به طوري كه با تاريك شدن هوا و رسيدن آب به سي و سه پل و پل خواجو، ترافيك سنگيني در خيابان هاي منتهي به زاينده رود ايجاد شد و مردم بدنبال پيدا كردن جاي پارك خودرو بودند تا بتوانند با خيالي آسوده، ساعت ها را كنار زاينده رود سپري كنند.
بسياري از خانواده ها، پتو و وسايل گرمايشي همراه خود آوردند و تعدادي از آنها با روشن كردن آتش به گرم كردن خود در كنار زاينده رود پرداختند.
تعداد زيادي از مردم بويژه جوانان نيز بر روي پل خواجو و سي و سه پل و دهانه هاي اين پل هاي تاريخي به شادي دسته جمعي پرداختند و باهم آهنگ ها و ترانه هاي شاد يا خاطره انگيز خواندند.
ازدحام مردم بر روي پل هاي تاريخي زاينده رود به حدي است كه رفت و آمد در آنها به سختي انجام مي شود اما مردم چنان از ديدن زاينده رود خروشان خوشحال هستند كه با همدلي و همراهي همديگر اين شلوغي را پشت سر مي گذارند.
امشب به راحتي مي توان نشاط و روح تازه اي كه به اصفهان دميده است را با تمام وجود حس كرد زيرا صداي جريان آب و شور و شادي مردم در فضاي اين خطه طنين انداز شده و خوشحالي را در چهره همه مردم مي توان ديد.
اين موج شادي به فضاي مجازي نيز كشانده شده و بسياري از مردم اصفهان از ديروز با رصد جريان آب و اطلاع رساني از جريان آن در مناطق مختلف، تصاوير و فيلم هاي خود را در شبكه هاي اجتماعي به اشتراك گذاشته اند.
اعضاي خانواده اي كه كنار پل خواجو آمده و خود را با پتوهايي كه به دورشان گرفته بودند، گرم مي كردند به خبرنگار ايرنا گفتند كه با وجود سرماي هوا، غذاي شام خود را آماده كرده و آنها را دور هم و در كنار زاينده رود مي خورند.
آنها اميدوار بودند كه با توجه به بارش هاي خوبي كه امسال در كشور بويژه سرشاخه هاي زاينده رود صورت گرفته است، آب زاينده رود تا پايان سال و حتي نوروز سال آينده جريان داشته باشد و هيچگاه قطع نشود.
خانواده ديگري كه اهل خوزستان و ساكن اصفهان هستند نيز با شعف و شادي بر روي پل خواجو قدم مي زدند و در گفت و گو با خبرنگار ايرنا تاكيد داشتند كه زاينده رود را بسيار دوست دارند و از اينكه اين رودخانه پس از مدت ها، جريان يافته است خرسندند و آرزو دارند كه هيچگاه بستر آن خشك نشود.
كودكي كه همراه مادر خود به كنار زاينده رود آمده بود نيز مدام سوال مي كرد كه رودخانه تا چه زماني باز است و وقتي شنيد كه تا 20 روز ديگر، كمي ناراحت شد و گفت كه چرا آب را مي بندند.
بسياري از مردم بويژه تعدادي از كشاورزان شرق اصفهان كه براي ديدن جريان آب در زاينده رود به كنار خواجو آمده بودند، تاكيد داشتند كه حق زاينده رود اين است كه آب هميشه در آن جريان داشته باشد نه اينكه فقط در يك يا 2 ماه از سال آب داشته باشد و لازم است مسوولان تدبيري جدي را براي تحقق آن در پيش بگيرند پيش از آنكه معضلات جديدي به چالش هاي امروز اضافه شود.
درحالي كه امشب بسياري از مردم از جاري بودن آب در زاينده رود ابراز شادي مي كردند، عده اي با چشم هاي نگران به آب هاي خروشاني كه در گذر بودند مي نگريستند و در ذهن خود به اين مي انديشند كه چگونه شد كه اين يار قديمي هميشه جاري در چند سال اخير اينگونه غريب و تنها شد و فقط در ايامي از سال به خانه خود سر مي زند.
مردمي كه امشب در سرماي زمستان اينگونه مشتاقانه براي ديدن جريان پر خروش آب زاينده رود به خيابان ها آمده بودند، اين رودخانه تمدن ساز را فارغ از هرگونه مرزبندي اجتماعي، استاني يا سياسي، زنده و هميشگي مي خواهند.
به گزارش ايرنا، تصميم به افزايش خروجي سد و بازگشايي زاينده رود در جلسه شنبه گذشته كميته 15 نفره متشكل از مديران آب منطقه اي، جهاد كشاورزي و صنف كشاورزي پس از درخواست هاي مكرر صنف كشاورزان و تجمع هاي متعدد به دليل ماه ها خشكي اين رود و عدم كشت و كار اتخاذ شد.
كشاورزان و باغداران مناطق و شهرهاي شرقي اصفهان از جمله زيار، ورزنه، اژيه، برا آن و خوراسگان با جمعيت افزون بر300 هزار نفر و شهرستان هاي غربي شامل نجف آباد، فلاورجان، خميني شهر، لنجان و مباركه، امسال در چند نوبت با حضور در برخي مناطق از قبل اعلام شده، بر لزوم تخصيص حقابه هاي خود از زاينده رود و حمايت و توجه بيشتر مسئولان براي حل معضلات فرارو تاكيد كردند.
اين عده خواهان جبران خسارت ناشي از خشكسالي شدند و از مسئولان خواستند تا براي حل مشكلاتشان تدبيري اتخاذ كنند.
بر اين اساس، دريچه هاي سد زاينده رود از ساعت يك بامداد روز دوشنبه هفته جاري به منظور كشت كشاورزان و استفاده همگان در بستر اين رودخانه، بازگشايي و آب اين رودخانه، پس از 18 ماه، عصر امروز دوباره وارد شهر اصفهان شد.
97
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2.75 تعداد کل امتیازها:4
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal