اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
«رقابت آبي» مهمترين چالش تالاب‌هاي ايران
1397/11/13 «رقابت آبي» مهمترين چالش تالاب‌هاي ايران
08:00
«رقابت آبي» مهمترين چالش تالاب‌هاي ايران
دوم فوريه روز جهاني تالاب‌ها است، به همين مناسبت مدير دفتر اكوسيستم‌هاي تالابي سازمان محيط زيست گفت: مهم ترين چالش تالاب‌هاي ايران رقابت بر سر آب است.
به گزارش"پارما" از ايسنا، بر اساس تعريف كنواسيون رامسر (كنواسيون بين‌المللي حفاظت از تالاب‌ها)، به مناطق مردابي، آبگير، تورب‌زا (حاصلخيز و حاوي مواد آلي بسيار غني)، آبي طبيعي يا مصنوعي، دائم يا موقت با آب ساكن يا جاري، شيرين، شور، لب‌شور و نواحي ساحلي درياها كه عمق آنها در كمترين جزر از شش متر بيشتر باشد، تالاب گفته مي‌شود. در حال حاضر متأسفانه تعداد زيادي از تالاب‌هاي كشور در شرايط نامناسبي به سرمي‌برند كه مسعود باقرزاده كريمي -مدير كل دفتر اكوسيستم‌هاي تالابي سازمان محيط زيست- مهمترين عامل وضعيت نامساعد تالاب‌ها را مديريت نادرست مصرف آب در حوزه‌هاي مختلف كشاورزي، صنعت و شرب دانست و به ايسنا گفت: مهمترين چالش تالاب‌ها رقابت بر سر آب است و از آنجا كه معمولاً تالاب‌ها در انتهاي حوضه آبريز قرار دارند، در اين رقابت مغلوب واقع شده‌اند.

بر اساس ماده 193 برنامه پنجم توسعه كشور، سازمان حفاظت محيط زيست موظف شده است كه نسبت به مديريت يكپارچه در دشت‌ها و اراضي اطراف تالاب‌ها به عنوان اكوسيستم‌هاي شكننده با مشاركت همه بهره‌برداران اقدام كند، مدير كل دفتر اكوسيستم‌هاي تالابي سازمان محيط زيست در مورد اين ماده با تاكيد بر اينكه همه تلاش‌ها براي اجراي آن انجام شده است، تصريح كرد: برنامه جامع تالاب‌ها به عنوان سند بالادستي تهيه شده است كه بر مبناي آن در سال گذشته، قانون حفاظت و احياي تالاب‌ها وضع شد و در ادامه در جهت اجرايي كردن اين قانون هم براي تالاب‌ها برنامه مديريت زيست‌بومي تهيه شد كه تاكنون برنامه مديريت زيست بومي 14 حوضه آبريز از جمله حوضه آبريز گاوخوني تدوين و به تصويب رسيده است.

وي ادامه داد: در حال حاضر برنامه مديريت زيست‌بومي چهار تالاب ديگر در دست تهيه است، البته برنامه‌هاي مديريت زيست‌بومي با مشاركت همه ذي‌نفعان از جمله مردم محلي و سازمان‌هاي مردم‌نهاد تهيه مي‌شود، بنابراين ماده 193 قانون برنامه پنجم توسعه به طور كامل اجرا شده است.

البته در ماده 193 برنامه پنجم توسعه به ممنوعيت برداشت مواد معدني از تالاب‌ها نيز اشاره شده است، در اين مورد اين كارشناس اكوسيستم‌هاي تالابي سازمان حفاظت محيط زيست گفت: بعد از برنامه پنجم توسعه، از بارگذاري جديد در زمينه بهره‌برداري از مواد معدني تالاب‌ها جلوگيري و براي طرح هاي بهره‌برداري‌ كه پيش از برنامه پنجم مجوز داده شده بود؛ ضوابط زيست‌محيطي اعمال شد. براي مثال در تالاب ميقان -كه برداشت نمك صورت مي‌گرفت- ضوابط جديدي طراحي شده تا كمترين لطمه به اكوسيستم اين تالاب وارد شود.

باقرزاده كريمي در پاسخ به اين پرسش كه كدام مواد معدني فراواني بيشتري در تالاب‌هاي كشور دارند، گفت: در تعدادي از تالاب‌ها نمك وجود دارد كه در قانون حفاظت از تالاب‌ها اين ماده معدني استثا شده و بهربرداري از آن با اجراي ضوابط زيست محيطي اعلام‌شده از سوي سازمان محيط زيست جايز است. همچنين در تعداد محدودي از تالاب‌ها از جمله هورالعظيم نفت استخراج مي‌شود كه كالايي استراتژيك به حساب مي‌آيد. افزون بر اينها، در برخي تالاب‌ها امكان برداشت شن و ماسه وجود دارد اما بعد از برنامه پنجم توسعه هر نوع برداشتي از تالاب‌ها ممنوع شده است.

وي تاكيد كرد: مسلماً هنوز در زمينه برداشت مواد معدني از تالاب‌ها با چالش‌هايي مواجه هستيم و حتي اگر نسبت به گذشته تفاوت‌هاي چشمگيري به لحاظ رعايت ضوابط زيست محيطي در زمينه بهره‌برداري از مواد معدني تالاب‌ها صورت گرفته باشد، هنوز به شرايط ايده‌آل نرسيده‌ايم؛ شرايطي كه ضمن دستيابي به توسعه پايدار، كمترين لطمه را به اكوسيستم وارد كند.
تعداد بازدید: 61
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal