اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
                                                                       تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
اخبار كوتاه زيست محيطي استان اصفهان
1397/12/02  اخبار كوتاه زيست محيطي استان اصفهان
11:38

اخبار كوتاه زيست محيطي استان اصفهان

  دستگيري يك گروه سه نفره متخلف شكار و صيد توسط يگان حفاظت محيط زيست كاشان، 1530 متر از اراضي قميشلو رفع تصرف شد، جلوگيري از فعاليت يك واحدهاي توليدي آلوده كننده هوا در شهرستان هاي لنجان و شاهين شهرو ميمه و تحويل يك پرنده شكاري دليجه توسط دوستدارپرندگان به اداره حفاظت محيط زيست خوانساراز مهمترين خبرهاي زيست محيطي يك هفته اخير در استان اصفهان است.


  به گزارش"پارما"، يك گروه سه نفره متخلف شكار وصيد توسط يگان حفاظت محيط زيست كاشان دستگير و به مراجع قضايي معرفي شد.
حسين خادمي رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان كاشان در اين باره  گفت: يك گروه سه نفره متخلف شكار و صيد در منطقه حفاظت شده قمصر و برزك توسط يگان اين اداره دستگير شدند و از متخلفان يك قبضه سلاح و ادوات شكار كشف و ضبط شد.
وي با بيان اينكه براساس ماده 15 قانون شكار و صيد ؛ شروع به شكار جانوران وحشي خلاف قانون و قابل تعقيب و مجازات است گفت: پرونده متخلفان جهت رسيدگي به مراجع قضايي شهرستان كاشان ارجاع شد.
خادمي همچنين از كشف و رها سازي 6 قطعه كبك از يك متخلف شكار و صيد توسط يگان حفاظت محيط زيست كاشان خبرداد و اظهار داشت: 6 قطعه كبك از متخلف شكار و صيد در كاشان كشف و ضبط شد و پس از اخذ جريمه از متخلف و ارجاع پرونده به مراجع قضايي اين پرندگان توسط محيط بانان و با حضور دوستداران محيط زيست در زيستگاه هاي شهرستان كاشان رها سازي شدند.
** يك هزار530 متر از اراضي قميشلو رفع تصرف شد
رئيس اداره پارك ملي و پناهگاه حيات وحش قميشلو گفت: 1530 متراز اراضي تصرف شده اين منطقه با حكم مراجع قضايي آزاد شده است.
مرتضي جوهري افزود: اين مقدار زمين با پيگيري اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان و پارك ملي و پناهگاه حيات وحش قميشلو و با حكم مراجع قضايي آزاد و متخلفان نيز جريمه شدند.
پارك ملي و پناهگاه حيات وحش قميشلو با مساحت 113 هزار هكتار در 45 كيلومتري شمال غرب شهر اصفهان واقع شده و داراي سه زيستگاه مهم تپه استپي و دشتي، تپه ماهوري و زيستگاه كوهستاني و برف‌ گير است.
اين منطقه مهم زيستي علاوه بر برخورداري از بيش از 371 گونه گياهي، زيستگاه گونه‌هاي مختلف حيات وحش از جمله آهو، قوچ، پازن ، ميش، كل بز، گرگ، كبك، تيهوو كفتار است.
**جلوگيري از فعاليت يك واحد توليدي آلوده كننده هوا در شهرستان لنجان
فاطمه محمدي رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان لنجان در اين باره گفت: اين واحد توليدي به دليل فعاليت توام با آلودگي هوا و توجه نكردن به اخطاريه هاي صادر شده و نارضايتي هاي عمومي با صدور حكم قضايي پلمب شد.
وي افزود: اين واحد توليدي در زمينه توليد اهك فعاليت داشت كه گرد و غبار ايجادي و منتشره از قسمت خروجي كوره هاي اهك پزي منجر به آلودگي هوا گرديده بود كه با عنايت به ماده 12 قانون هواي پاك و ماده 688 قانون مجازات اسلامي به دستور قاضي، واحد منجر به توقف فعاليت و پلمب تا رفع كامل آلودگي شد.
** صدور حكم قضايي براي مسئول يك واحد متخلف آلوده كننده محيط زيست درشهرستان شاهين شهر و ميمه
رييس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان شاهين شهر و ميمه گفت: حكم قضايي براي مسئول يك واحد متخلف آلوده كننده محيط زيست در شهرستان شاهين شهر و ميمه صادر شد.
مهدي پور قاسم در اين باره اظهار داشت: مسئول يك واحد مرغداري به جرم تهديد عليه بهداشت عمومي و آلودگي محيط زيست به يكصد ميليون ريال جريمه نقدي محكوم شد.
وي گفت: يك واحد مرغداري گوشتي كه با فعاليت خود موجبات آلودگي محيط زيست و تهديد عليه بهداشت عمومي را فراهم آورده بود، از طريق مراجع قضايي شهرستان پيگيري و منجر به صدور حكم محكوميت متصدي واحد به پرداخت مبلغ يكصد ميليون ريال جريمه نقدي شد.
واحد موصوف با فعاليت غير اصولي از جمله دفع غير اصولي لاشه طيور تلف شده در محيط و عدم مديريت پسماندهاي توليدي موجبات آلودگي محيط زيست و تهديد عليه بهداشت عمومي را فراهم آورده بود.
** تحويل يك قطعه دليجه توسط دوستدارپرندگان به اداره حفاظت محيط زيست خوانسار
رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان خوانسارگفت: يك قطعه دليجه كه از ناحيه پا دچار آسيب شده بود توسط دوستدار پرندگان به اداره محيط زيست خوانسار تحويل داده شد.
شهاب برهاني افزود: اين پرنده پس از تيمار و درمان توسط دامپزشك تا زمان بهبودي كامل در اين اداره تحت مراقبت خواهد بود و پس از آن در طبيعت رها مي شود.
دليجه پرنده شكاري مورد حمايت و حفاظت سازمان حفاظت محيط زيست است كه از خانواده شاهينيان با پرهاي قهوه اي و خال هاي تيره، بال هاي نوك تيز و دُم باريك است.
زيستگاه دليجه بيشتر باغ هاي قديمي و دره هاي سنگي است و به صورت گروهي در سوراخ ديوارها و شكاف صخره ها، همراه با كبوتر و گنجشك ها آشيانه سازي مي كند.
تعداد بازدید: 86
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal