اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
فروش گونه‌هاي وحشي آبزيان ممنوع است
1397/12/22  فروش گونه‌هاي وحشي آبزيان  ممنوع است
13:18

سرپرست نظارت بر امور حيات وحش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان گفت: گونه‌هاي وحشي حيوانات آبزي از جمله مار آبي، لاك‌پشت و سمندر لرستاني قابل خريد و فروش نيستند و در صورت مشاهده با متخلفان برخورد قانوني مي شود.

به گزارش"پارما" قدرت‌الله عليپور در گفت‌وگو با خبرنگار ايمنا با اشاره به نزديك بودن ايام نوروز اظهار كرد: افرادي كه در سطح شهر  نسبت به فروش مارآبي، لاك‌پشت و سمندر لرستاني اقدام مي‌كنند و به محيط زيست و گونه‌هاي حيات وحش آسيب مي‌زنند مستلزم جريمه و جبران ضرر و زيان زيست محيطي هستند. 

وي افزود: يگان حفاظت محيط زيست مانند سال‌هاي گذشته در صورت مشاهده چنين تخلفي، فروشندگان حيات وحش را از سطح شهر جمع‌آوري و به طور جدي با آن‌ها برخورد مي‌كند.  

سرپرست نظارت بر امور حيات وحش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به اينكه امسال تا كنون خريد و فروش لاك‌پشت و سمندر لرستاني در شهر مشاهده نشده است ادامه داد: اين نوع سمندر يك گونه در معرض خطر انقراض است، اين گونه فقط در ايران زيست مي‌كند و زيستگاهش استان‌هاي لرستان و كردستان است، اما متاسفانه در سال‌هاي اخير افرادي سودجو نسبت به خريد و فروش اين گونه در حال انقراض براي كسب درآمد و تزيين سفره هفت سين اقدام مي كنند.  

عليپور با بيان اينكه حذف ماهي قرمز از هفت سين و جلوگيري از خريد و فروش آن در نوروز نياز به فرهنگسازي دارد خاطرنشان كرد: ماهي قرمز يك گونه مهاجم است كه اگر به منابع آبي راه پيدا كند به طور كامل سبب حذف ماهيان بومي رودخانه‌ها و درياچه‌ها مي شود. 

وي گفت: از شهروندان انتظار مي رود در صورت خريداري ماهي قرمز هرگز اين گونه مهاجم را در رودخانه‌ها و منابع آبي رها نكنند. مي‌توان ماهي قرمز را در حوض نگهداري كرد اما رهاسازي در رودخانه‌ها و محيط‌هاي طبيعي  اقدام درستي نيست. اگر اين ماهي از سفره هفت سين حذف شود، اقدام مناسبي در راستاي حفظ محيط زيست و حفظ ارزش‌هاي سفره هفت سين است. 

سرپرست نظارت بر امور حيات وحش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به اينكه زيستگاه "ماهي زبرا يا گورخري" فقط در اصفهان است و اين گونه بسيار در معرض خطر انقراض قرار دارد افزود: به تازگي برخي افراد ماهي گورخري را در شيشه‌هايي تنگ و تاريك به همراه سبزه نگهداري مي‌كنند و مي‌فروشند. 

عليپور ادامه داد: گياهان سبز كه براي زيبايي در داخل بطري قرار مي‌دهند، در شب گاز كربن دي اكسيد از خود منتشر مي كنند كه عامل مرگ ماهي زبرا يا گورخري است، مرگ ماهي ممكن است يك هفته طول بكشد اما درنهايت خواهد مرد.  

سبزه‌ها را در خاك دفن كنيد  

وي با بيان اينكه شهروندان با رفتار مناسب با طبيعت در ايام نوروز مي‌توانند به حفظ محيط زيست كمك كنند افزود: از مردم انتظار مي‌رود براي آتش روشن كردن درختان را نشكنند يا ظروف و مواد شوينده را در آب‌هاي جاري نريزند زيرا اين رفتارها سبب مرگ اكوسيستم مي‌شود.  

عليپور گفت: اگر هر خانواده‌اي يك كيسه حمل زباله با خودش داشته باشد و شهرداري‌ها و بخشداري نيز در مبادي ورودي و خروجي هر منطقه تفريحي يك مكان موقت براي جمع‌آوري زباله در نظر بگيرند كه مردم زباله‌ها را آنجا تحويل دهند براي حفظ طبيعت و محيط زيست اقدامي بسيار مناسب است.  

 سرپرست نظارت بر امور حيات وحش اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با اشاره به اينكه برخي شهروندان در روز طبيعت به جاي حفاظت از آن نسبت به رهاسازي سبزه‌ها در آب اقدام مي كنند افزود: شهروندان مي‌توانند سبزه‌ها را به جاي رهاسازي در آب‌هاي روان در خاك دفن كنند زيرا اين اقدام سبب حاصلخيزي خاك و همچنين جلوگيري از آلودگي زيست محيطي مي‌شود.

21
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Copy right 2014 www.isfahan-doe.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal