اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
افزايش طبيعي جمعيت گونه‌اي پروانه همزمان با بارش‌ها در كشور
1398/01/26 افزايش طبيعي جمعيت گونه‌اي پروانه همزمان با بارش‌ها در كشور
14:09

افزايش طبيعي جمعيت گونه‌اي پروانه همزمان با بارش‌ها در كشور

در روزهاي اخير شاهد موج حركت پروانه‌هاي بي‌شماري هستيم كه در مناطق مختلف كشور ديده مي‌شوند و براي بسياري اين سوال پيش آمده كه اين پروانه‌ها از چه گونه‌اي هستند و چرا جمعيت آنها اين‌قدر افزايش يافته است.
به گزارش «پارما» از پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست،عليرضا نادري، كارشناس حشرات و پروانه‌شناس در معاونت محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست در اين باره گفت: اين گونه با نام علمي Vanessa cardui گونه‌اي فراوان در مناطق وسيعي از اروپا، شمال آفريقا، آسيا و حتي استراليا است. اين پروانه با توانايي تطابق خود با شرايط مختلف اقليمي قادر به ادامه زندگي در شرايط سخت است، شرايطي كه ساير گونه‌هاي پروانه‌ها قادر به زندگي نيستند.
وي ادامه داد: لارو اين پروانه قادر به تغذيه از طيف وسيعي از گياهان است و همين موضوع به آن توانايي انتشار وسيع‌تري را داده است.
نادري در پاسخ به اين پرسش كه «چرا امسال جمعيت آنها تا به اين اندازه افزايش يافته است» گفت: هر چند سال كه دوره‌هاي بارشي در كشور تغيير مي‌كند و شاهد افزايش بارندگي مي‌شويم و از طرفي زمستان‌ها معتدل‌تر مي‌شوند و اقليم بيشتر مديترانه‌اي مي‌شود، گياهان ميزبان اين پروانه بخش وسيع‌تري را مي‌پوشانند و اين گونه به سرعت با تخم‌گذاري بر روي اين گياهان وارد دوران دگرديسي مي‌شود و پروانه‌هاي بالغ در كمتر از سه هفته ظاهر مي‌شوند.
وي افزود اين پروانه‌ها مجدداً تخم‌گذاري مي‌كنند و اين چرخه را دوباره تكرار مي‌كنند تا جايي كه هنوز پوشش گياهي و رطوبت و دما مناسب باشد.
اين پروانه‌شناس درباره علت جابه‌جايي‌هاي طولاني اين گونه در مناطق مختلف گفت: بسياري از اين پروانه‌هاي تازه بالغ با پرواز قوي، خود را به نقاط دورتر مي‌رسانند و حتي تا ارتفاعات 4000 متري نيز پيش مي‌روند. آنها اين موضوع را مديون سيستم ذخيره چربي بالاي خود هستند كه آنها را قادر به پرواز طولاني و زنده ماندن در دماهاي پايين‌تر نيز مي‌سازد.
نادري گفت: آنها به ندرت روي محصولات كشاورزي تخم‌گذاري مي‌كنند و دليل حضور آنها در اطراف اين مزارع وجود منابع غني شهد براي پروانه‌هاي بالغ و گياه ميزبان براي تخم‌گذاري است كه در اطراف مزارع به صورت خودرو مي‌رويند.
كارشناس حشرات سازمان حفاظت محيط زيست خاطرنشان كرد: در سال‌هاي گذشته بيش از 4 يا 5 بار موج ظهور اين پروانه در كشور ما ديده شده است كه البته در تمام كشورهاي منطقه نيز ديده مي‌شود.
وي ادامه داد: از حدود اواسط دي ماه اين پروانه‌ها از جنوب استان سيستان و بلوچستان با جمعيت بالا گزارش شدند و با گرم‌تر شدن فصل و رفتن به سمت بهار در عرض‌هاي شمالي‌تر ديده شدند و به زودي با بهاري شدن مناطق شمالي كشور، در تمام اين مناطق به وفور يافت خواهد شد.
اين پروانه شناس تصريح كرد: اين گونه هميشه در هزاران سال در منطقه ما حضور داشته و هميشه جمعيت آن در نوسان بوده است.
به گفته نادري، در سال‌هاي اخير با تخريب زيستگاه‌هاي طبيعي مخصوصا چراي بي‌رويه دام‌ها، گياهان خاردار جايگزين گياهان متنوع و خوش خوراك مناطق مختلف شده‌اند. براي مثال گياه كنگر وحشي به عنوان يك گونه مهاجم در تمام عرصه‌هاي استان خوزستان، لرستان و بوشهر و بسياري استان‌هاي ديگر از جمله استان‌هاي شمال شرقي و شمالي جاي ساير گياهان را گرفته و پوشش بسيار وسيعي را به وجود آورده است. از آنجايي كه اين گياه از اصلي‌ترين و مهمترين ميزبان‌هاي لارو اين پروانه است لذا به دليل وجود غذاي كافي جمعيت اين پروانه جهش زيادي پيدا مي‌كند.
نادري اضافه كرد: با گرم شدن هوا و كاهش بارندگي‌ها اين موج جمعيتي رو به كاهش خواهد گذاشت و منتظر شرايط مناسب در سال‌هاي آينده خواهد بود.
اين پروانه شناس تاكيد كرد: اين گونه هيچ آسيبي به محصولات كشاورزي وارد نمي‌كند و مشكلي از جانب اين پروانه براي مردم ايجاد نمي‌شود.
15
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Copy right 2014 www.isfahan-doe.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal