اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
توليد فوم سازگار با محيط زيست از چوب توسط محقق ايراني
1398/02/24 توليد فوم سازگار با محيط زيست از چوب توسط محقق ايراني
13:23

توليد فوم سازگار با محيط زيست از چوب توسط محقق ايراني

فوم هاي موجود در بازار از مشتقات نفتي محسوب شده و سوختن آنها آلودگي فراواني ايجاد مي‌كند. اما يك محقق ايراني با توليد فوم سازگار با محيط زيست اين مشكل را برطرف كرده اند.

  به گزارش«پارما» پرفسور امير عاملي پژوهشگر و استاديار دانشگاه واشنگتن كه فوم مذكور را توليد كرده مدعي است كه فوم يادشده نه تنها با محيط زيست سازگار است، بلكه از نظر عايق بندي نيز بهتر از فوم هايعادي عمل مي‌كند.

75 درصد از اين فوم از جنس نانوبلورهاي سلولزي است كه علاوه بر بهره مندي از قابليت عايق بندي مي‌تواند تا 200 برابر وزن خود فشار تحمل كند، بدون آنكه شكل و حالت ابتدايي خود را از دست بدهد. تخريب اين فوم در صورت لزوم به صورت كامل امكان پذير است و در صورت سوزانده شدن خاكستري از آن متصاعد نمي‌شود.

به گفته پرفسور عاملي براي توليد اين فوم از فرايندي موسوم به هيدروليز اسيد استفاده شده است. در اين فرايند پيوندهاي شيميايي درون سلولزهاي توليد شده از خمير چوب شكسته شده و در نهايت نانوبلورهايي به دست مي‌آيد كه با اضافه شدن الكل پلي وينيل به آن به فومي داراي ساختار يكنواخت و مقاوم مبدل مي‌شود.

توان عايق بندي بالا و مقاومت مناسب در گرماي زياد و حتي در شرايط مرطوب از جمله ديگر مزاياي اين فوم است.

به گفته پرفسور عاملي گروه محقق در تلاش هستند تا اين فوم را در آينده نزديك در ابعاد صنعتي توليد كنند تا از اين طريق از ميزان مصرف انرژي كاسته شده و با كاهش مصرف مواد پتروشيمي به حفاظت از محيط زيست كمك شاياني شود.منبع خبرگزاري مهر/
20
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal