اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
مهمترين رويداد‌هاي محيط زيست در ارديبهشت ماه 98
1398/02/25 مهمترين رويداد‌هاي محيط زيست در ارديبهشت ماه 98
09:48

مهمترين رويداد‌هاي محيط زيست در ارديبهشت ماه 98

مهمترين اقدامات سازمان حفاظت محيط زيست در ارديبهشت ماه سال جاري را در اين گزارش بخوانيد.
به گزارش «پارما» از سايت سازمان حفاظت محيط زيست به نقل باشگاه خبرنگاران جوان، رويداد‌هاي محيط زيستي در ارديبهشت ماه سال 98 را در اين گزارش مي‌خوانيد.
يكي از اقدامات مهم سازمان محيط زيست لايروبي رودخانه‌ها و تاثير آن در افزايش سطح آب درياچه اروميه بود كه برهمين اساس مسعود تجريشي معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست در اين باره اظهار كرد: بارندگي‌ها براي حوزه‌هاي آبريز درياچه‌هايي مانند درياچه اروميه نعمت بزرگي بود، چراكه موجب بالا آمدن تراز آن شد.

وي ادامه داد: البته بايد در نظر داشته باشيم تنها بارش موثر نبود و اقداماتي مانند لايروبي رودخانه‌ها و رهاسازي آب از پشت سد‌ها نيز به اين افزايش تراز كمك كرد.

تجريشي گفت: چنين بارشي را در سال‌هاي آبي 85، 86 و 88، 89 شاهد بوديم، اما به دليل مشكلات موجود تراز درياچه 27 تا 43 سانتي متر كاهش يافته بود.

گفتني است؛ عيسي كلانتري معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست با بيان اينكه آموزش حفاظت از محيط زيست بايد جزء دروس الزامي دانشگاه‌ها باشد، اظهار كرد: بايد بتوانيم به موازات توسعه دانشگاه سبز، آموزش حفظ محيط زيست را نيز به دانشجويان آموزش دهيم.

كلانتري با بيان اينكه آموزش حفاظت از محيط زيست بايد جزء دروس الزامي همه دانشگاه‌ها باشد، گفت: از وزارت علوم در خواست مي‌كنم كه اين واحد درسي را در برنامه آموزشي دانشگاه‌ها لحاظ كند.

درياچه نمك امسال گرد و خاك نمي‌كند
مسعود باقرزاده كريمي مديركل دفتر تالاب‌هاي سازمان حفاظت محيط زيست در رابطه با اينكه امسال از سوي درياچه نمك گرد و غباري را شاهد نخواهيم بود، گفت: امسال به دليل بارش‌ها و رطوبت خاك شاهد وقوع پديده گرد و غبار از درياچه نمك نخواهيم بود.

باقرزاده كريمي با اشاره به اينكه زمين درياچه نمك به دليل بارش‌هاي خوب امسال كاملا مرطوب شده است، گفت: اين رطوبت باعث شده است چسبندگي‌هاي ذرات خاك افزايش يابد و خاك پراكنده نشود.

اقدامات وزارت نفت براي ارتقاي كيفيت سوخت خودرو‌ها قابل تقدير است
كلانتري رئيس سازمان حفاظت محيط زيست با تقدير از اقدامات وزارت نفت براي ارتقاي كيفيت سوخت خودرو‌ها گفت: عادت كرده بوديم تمام شهر‌هاي ما آلوده باشد، اما وقتي مديران وزارت نفت براي بهينه سازي سوخت توجيه و آگاه شدند، تلاش‌هاي خود را براي ارتقاي كيفيت بنزين و گازوئيل انجام دادند. در نتيجه متوسط آلودگي اين دو سوخت در دو سال گذشته بسيار پايين آمده است و براي اولين بار در سال گذشته در كلانشهر‌ها حتي يك روز به دليل آلودگي هوا مدارس و ادرات تعطيلي نداشتيم.

شرايط درياچه اروميه براي زندگي آرتيميا مناسب شده است
امسال باتوجه به اينكه شرايط درياچه اروميه مناسب بود و آب زيادي از حوزه به پيكره درياچه تزريق مي‌شود، شرايط براي زندگي آرتيميا بسيار مناسب شده است. اين موجود زنده حلقه زنجيره غذايي اكوسيستم است و حيات پرندگان آبزي به اين گونه غذايي وابسته است. اين موجودات به دليل اينكه مي‌توانند در شرايط نامساعد به حالت غير فعال تبديل شوند، سال‌هاي زيادي به بقاي خود ادامه مي‌دهند.

سازمان حفاظت محيط زيست مجوز ورود شير ايراني را صادر كرد
مجيد خرازيان مقدم مدير كل دفتر حيات وحش سازمان محيط زيست گفت: ورود شير ايراني به كشور با مجوز سازمان حفاظت محيط زيست انجام شده است.

خرازيان مقدم با اشاره به قانوني بودن ورود اين شير گفت: تمام مجوز‌هاي داخلي و خارجي اين امر نيز توسط باغ وحش ارم كسب شده است.

تولد گوساله گوزن زرد ايراني در مركز بازپروري حيات وحش پارك پرديسان
گوزن زرد يكي از مهمترين گونه‌هاي حيات وحش ايران است كه در طبيعت ايران منقرض شده است اماحفاظت از اين گونه با ارزش در چندين سال انجام مي‌شود و خوشبختانه كمك زيادي به احياي آن شده است.
33
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal