اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
تاكيد امسال روز جهاني تنوع زيستي بر غذا و سلامتي انسان‌ها
1398/02/31 تاكيد امسال روز جهاني تنوع زيستي بر غذا و سلامتي انسان‌ها
12:38
فردا (22 مه و اول خرداد) روز جهاني تنوع زيستي است كه با شعار تنوع زيستي ما، غذاي ما و سلامتي ما گرامي داشته مي‌شود. كارشناس تنوع زيستي سازمان محيط زيست با اشاره به اينكه تامين غذا و تضمين سلامتي انسان‌ها در گرو حفظ تنوع زيستي است، هماهنگي شعار امسال روز جهاني تنوع زيستي را با اهداف توسعه پايدار و اهداف آي چي تشريح كرد.
اصغر مباركي در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينكه 22 مه روزي است كه متن كنواسيون جهاني تنوع زيستي به تصويب رسيده و به همين علت سازمان ملل اين روز را به عنوان روز جهاني تنوع زيستي معرفي كرده است،اظهاركرد: هر سال با توجه به نوع اتفاقاتي كه در جهان در حال وقوع است و اهميت بيشتري دارد، شعارهايي براي اين مناسبت انتخاب مي‌شود. «تنوع زيستي ما، غذاي ما و سلامتي ما» به عنوان شعار امسال انتخاب شده است.

وي با بيان اينكه از تنوع زيستي بهره‌برداري مي‌كنيم بدون اينكه دركي از بهره‌برداري پايدار از آن داشته باشيم، گفت: شعار امسال با اين هدف انتخاب شده كه بر وابستگي غذايي انسان به تنوع زيستي تأكيد كند. به اين معنا كه بدون تنوع زيستي نه غذايي خواهيم داشت و نه سلامتي. طبيعتاً براي اينكه بتوانيم در آينده از نظر بهداشت و سلامت وضعيت مناسبي داشته باشيم بايد زيست‌بوم‌ها و گونه‌هاي وابسته به آن را به‌طور منطقي مديريت كنيم.

اين كارشناس تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست با تاكيد بر اين نكته كه گراميداشت روز جهاني تنوع زيستي تنها با هدف افزايش درك و آگاهي مردم نسبت به ارزش تنوع زيستي انجام مي‌شود،اظهاركرد: طيف وسيعي از غذاها، ميوه‌ها و گياهاني كه به اشكال مختلف اعم از دارويي و غذايي استفاده مي‌كنيم، برداشت از رودخانه‌ها و درياها، انواع جلبك‌ها، ماهي‌ها و درختان، غلات و حتي حيوانات اهلي به تنوع زيستي وابسته است و اگر زيستگاه‌ها را حفظ نكنيم از لحاظ تامين اين منابع غذايي دچار لطمات بسيار خواهيم شد. آسيب‌هاي ناشي از تخريب و از بين رفتن تنوع زيستي، مردم محلي را بيش از ساير گروه‌ها تهديد مي‌كند.

مباركي با بيان اينكه شعار امسال روز جهاني تنوع زيستي با اهداف توسعه پايدار هماهنگي دارد، تصريح كرد: هدف دوم توسعه پايدار كاهش گرسنگي، هدف سوم بهداشت و سلامت انسان، هدف 13 در مورد اقدامات مربوط به كاهش خسارات اقليمي، هدف 14 برنامه با محوريت زندگي زير آب و هدف 15 در مورد زندگي روي زمين است كه همگي با موضوع حفظ تنوع زيستي ارتباط دارند.

وي در ادامه با اشاره به اينكه هدف راهبردي D از اهداف تنوع زيستي آي چي، «به افزايش فوايد حاصل از تنوع زيستي و زيست‌بوم‌ها براي همه» تاكيد دارد، گفت: هدف 14 آي چي اشاره دارد به زيست بوم‌هايي كه تامين‌كننده خدمات پايه‌اي و اساسي براي انسان‌ها هستند بايد مورد ترميم و بازسازي و حفاظت قرار گيرند. شعار امسال روز جهاني تنوع زيستي هم بر اين موضوع تاكيد دارد كه ضمن بهره‌برداري از تنوع زيستي براي تامين غذا و تضمين سلامتي بايد تنوع زيستي را حفظ و حراست كنيم البته اهداف تنوع زيستي آي چي از سال 2010 ارائه شده است و كشورهاي متعاهد موظف به اجراي اهداف اين برنامه بودند. گرچه تعدادي از كشورها تلاش كردند دراين راستا حركت كنند اما برخي كشورها فعاليت‌هاي يكپارچه‌اي در اين حوزه نداشتند.

اين كارشناس تنوع زيستي در ادامه با اشاره به شعارهاي روز جهاني تنوع زيستي در سه سال گذشته گفت: در سال 2016 بحث جريان‌سازي تنوع زيستي مطرح شد و همه تاكيدات بر اين بود كه موضوع تنوع زيستي نبايد به يك سازمان منحصر باشد بلكه ضرورت حفظ تنوع زيستي بايد درون همه اركان تصميم‌ساز در هر جامعه و كشور نفوذ كند. با اين توضيح، در كشور ما نبايد تنها سازمان حفاظت محيط زيست يا وزارت جهاد كشاورزي تصميم‌ساز صرف در حوزه تنوع زيستي باشند بلكه ساير دستگاه‌ها هم بايد آگاهي عمومي از وظايف خود براي حفظ تنوع زيستي داشته باشند. براي مثال اگر وزارت نيرو به وظايف خود براي حفظ تنوع زيستي آگاهي داشته باشد قطعاً سدي احداث نمي‌كند كه مخرب تنوع زيستي باشد يا وزارت راه اقدام به ساخت جاده‌اي نمي‌كند كه بر خلاف حفاظت از اكوسيستم و تنوع زيستي باشد.

به گفته مباركي، در سال 2017 اكوتوريسم پايدار و تنوع زيستي به عنوان شعار روز جهاني تنوع زيستي انتخاب شد. به دليل اهميت فعاليت‌هاي گردشگري به‌خصوص گردشگري طبيعي و ضرورت توجه به اين موضوع از منظر آموزشي و شكل بهره‌برداري توسط جوامع محلي كه ارتباط مستقيم با زيستگاه دارند اين شعار مطرح شد. همچنين در سال 2018 - كه 25 سال از فعاليت كنواسيون تنوع زيستي مي گذشت - شعار 25 سال تلاش براي تنوع زيستي را برگزيدند.

مباركي در بخش ديگر گفت‌وگو در پاسخ به اين پرسش كه سهم تغيير اقليم در تغييرات و از بين رفتن تنوع زيستي چيست؟ با تاكيد بر اينكه تغيير اقليم تنوع زيستي را در همه رده‌هاي ژن، گونه و اكوسيستم به‌شدت تحت تاثير قرار مي‌دهد، گفت: تغيير اقليم باعث مهاجرت گونه‌ها، تغييرات فيزيولوژيك آن‌ها، تاخير يا تعجيل در فصل توليد مثل، تغيير دوره زمستان‌خوابي و … مي‌شود. همچنين تغيير اقليم باعث ايجاد ناهماهنگي در زيست‌بوم از جمله تغيير فصل گلدهي (قبل از مهاجرت حشرات) يا تغيير دوره گرم و سرد شدن هوا (قبل از مهاجرت پرندگان) مي‌شود.

وي تاكيد كرد: وقوع طوفان‌هاي شديد، خشكسالي‌هاي شديد، كاهش بارندگي يا افزايش ناگهاني بارش‌ها از تاثيرات تغيير اقليم است كه به‌طور مستقيم روي گونه و زيستگاه اثر مي‌گذارد.
26
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal