اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
يادداشت از دكتر ايرج حشمتي؛ حيات زاينده‌رود دغدغه‌ جدي است نه توقع فانتزي
1398/03/22  يادداشت از دكتر ايرج حشمتي؛ حيات زاينده‌رود دغدغه‌ جدي است نه توقع فانتزي
11:55
زاينده رود با بهار آمد

زاينده‌رود كه سال‌هاست نقشي فراتر از يك آبراهه دارد همواره از سوي مردم اصفهان و مديران به عنوان بخشي جدايي ناپذير به حساب مي‌آيد و حفظ حيات آن نه يك توقع انتزاعي و فانتزي بلكه يك دغدغه جدي است.

به گزارش «پارما» از ايمنا، دكتر ايرج حشمتي، مديركل حفاظت محيط زيست استان اصفهان به منظور تقدير از اقدام نمايندگان اصفهان در مجلس شوراي اسلامي مبني بر ارسال نامه‌اي به منظور احياي فوري زاينده رود، يادداشتي را در اختيار خبرگزاري ايمنا قرار داده است كه متن آن را در ادامه مي‌خوانيد.

"اگر چه مهمترين توقع و انتظاري كه معمولاً مردم از نمايندگان خود در مجلس شوراي اسلامي دارند، حل مشكلات معيشتي و رفع موانع بيكاري است اما در عصر جديد و با در هم تنيدگي مشكلات و مصائب، نمي توان هيچ مسئله اي را به صورت جزيره اي مورد بررسي قرار داد يا آن را حل و فصل كرد.

مسائل اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي، زيست محيطي و حتي امنيتي مانند ارگان‌هاي بدن به هم پيوسته اند و "چو عضوي به درد آورد روزگار/دگر عضوها را نماند قرار". به همين دليل سال‌هاست كه به جاي واژه توسعه از توسعه پايدار و حتي توسعه متوازن استفاده مي شود. در واقع تنها با چنين نگاهي است كه مي توان به حل ريشه اي مسائل و معضلات اميدوار بود، در غير اين صورت اقدامات صورت گرفته بيشتر به صورت مُسكن‌هاي مقطعي عمل مي كنند.

نامه نمايندگان محترم اصفهان خطاب به رئيس جمهور براي "رسيدگي فوري به احياي زاينده رود"  را در همين راستا مي توان بازتعريف كرد. اقدامي ستودني و هوشمندانه كه مي‌تواند از ابعاد مختلف نه تنها به اصفهان بلكه به ايران كمك كند.

اغراق نيست اگر بگوييم كه "زاينده رود" به عنوان شاهرگ اصلي اصفهان و نبض تپنده اين شهر و استان شناخته مي شود. سالانه ميليون‌ها ايراني و هزاران گردشگر خارجي تنها براي ديدن اين رود، اصفهان را به عنوان مقصد گردشگري انتخاب مي‌كنند. امري كه موجب رونق اقتصادي و پويايي شهر مي شود.

از سوي ديگر حيات زاينده رود كه معيشت بسياري از كشاورزان به آن بستگي دارد، در حفظ مشاغل سنتي، رونق كشاورزي، تامين غذا و امنيت غذايي استان و ... بسيار موثر است و از اين منظر هم نقشي كليدي دارد.

در سال‌هاي گذشته كه زاينده رود به خشك رودي تبديل شده بود، نه فقط حيات گونه‌هاي گياهي و جانوري به مخاطره افتاد بلكه نگراني از شكل گيري يك كانون ريزگرد را براي علاقمندان به محيط زيست به همراه داشت كه زاويه ديگري از اهميت اين رودخانه را نشان مي دهد.

با اين نگاه، رودي كه سال‌هاست نقشي فراتر از يك آبراهه دارد همواره از سوي مردم اصفهان و مديران به عنوان بخشي جدايي ناپذير به حساب مي آيد و حفظ حيات آن نه يك توقع انتزاعي و فانتزي بلكه يك دغدغه جدي است. چنين نگاهي به ارزش‌هاي زيستي از سوي نمايندگان محترم مجلس اين اميد را در دل علاقمندان به محيط زيست ايجاد كرد كه با فراگير شدن اين گونه رويكردها در بخش‌هاي مختلف؛ مي توان به احيا و پويايي ديگر ظرفيت هاي محيط زيستي استان از جمله تالاب بين المللي گاو خوني نيز اميدوار بود."             

16
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal