اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
استارتاپ‌ها به كمك محيط‌زيست مي‌آيند
1398/04/19 استارتاپ‌ها به كمك محيط‌زيست مي‌آيند
07:57

استارتاپ‌ها به كمك محيط‌زيست مي‌آيند

مدير كل دفتر زيست بوم‌هاي دريايي سازمان حفاظت محيط زيست گفت: با استفاده از سنجش از دور و كمك استارتاپ‌ها مي‌توانيم با سرعت بيشتري محيط زيست را پايش و براي محافظت از آن به موقع وارد عمل شويم.
به گزارش«پارما» از پايگاه اطلا رساني سازمان حفاظت محيط زيست كشور، داوود ميرشكار روز سه شنبه در گردهمايي استارتاپ‌ها و شركت‌هاي دانش‌بنيان در حوزه فضايي در ساختمان صندوق ملي نوآوري و شكوفايي با اشاره به بهره‌برداري از دانش سنجش از دور در پايش و حفاظت از محيط زيست دريايي و همچنين ارائه نيازهاي سازمان حفاظت محيط‌زيست در اين خصوص، اظهار داشت: سنجش از دور به دليل سهولت دسترسي به داده‌ها و به روز بودن حائز اهميت است.

وي در توضيح مواردي كه سنجش از دور در پايش آنها مؤثر است گفت: سنجش از دور از نحوه گسترش مواد رسوبي معلق در درياها و رودخانه‌ها، پايش و شناسايي زيستگاه‌هاي بستر دريا مانند آبسنگ‌هاي مرجاني و شناسايي زيستگاه‌هاي ساحلي، بسترهاي حرا، شوره‌زارها، علفزارها، جزاير و شبه جزاير و كويرهاي ساحلي كه خدمات اكوسيستمي به كشور مي‌دهند، در پايش و حفاظت آنها مؤثر است.

مدير كل زيست‌بوم دريايي افزود: دستكاري بشر خورها و جنگل‌هاي حراء كه مكان زندگي بسياري از گونه‌هاي جانوري و گياهي است را مورد تهديد قرار داده است. بخشي از اين جنگل‌ها از بين رفته‌اند كه البته با انجام يك سري اقدامات در برخي مناطق احياء شده‌اند.

مير شكار تصريح كرد: نياز است با استفاده از سنجش از دور و پهپادها مناطقي كه مستعد كاشت درخت حراء هستند، شناسايي شوند.

وي با اشاره به ساير موارد استفاده از سنجش از دور گفت: پايش و سرشماري گونه‌هاي دريايي، انواع ماهيان، لاك‌پشت ها و پستانداران دريايي و شناخت زيستگاه‌ها و منبع تغذيه‌اي و توليد مثل آنها، رديابي ماهواره‌اي مسير تردد جانوران و شناسايي آلودگي دريا، شوري و كروفيل‌ها از ديگر موارد استفاده از اين فناوري در بخش دريايي است.

ميرشكار اضافه كرد: پايش و تعيين وسعت پديده‌هاي طبيعي كه گونه‌هاي اقتصادي و در معرض انقراض را تهديد مي‌كند نيز كاربرد دارد، به عنوان مثال فيتوپلانكتون ها كه در شرايط مناسب با مصرف اكسيژن رشد مي‌كنند و موجب بروز پديده كشند قرمز مي شوند، بسياري از گونه‌هاي جانوري آبزي را از بين مي‌برند، البته برخي از اين كشندها براي انسان نيز مسموميت ايجاد مي‌كنند.

اين مقام مسئول در سازمان محيط زيست ادامه داد: موضوع پرورش ماهي در قفس و در دريا نيز براي مقابله با پديده كشند قرمز مطرح است، مديريت اين پديده و افزايش ناگهاني آن نيز بسيار مهم است زيرا در سال 87 كشند قرمز بسيار عظيمي در خليج فارس داشتيم كه باعث نابودي بسياري از آبزيان شد.

ميرشكار عنوان كرد: شناسايي توفان‌هاي دريايي، لكه‌هاي آلوده نفتي، كنترل آنها و همچنين شناسايي خروجي پساب كارخانه‌ها و رديابي كانون‌هاي آلودگي در مناطق ساحلي ساير موضوعات مهمي است كه براي مديريت آنها به همكاري با استارتاپ‌ها و شركت‌هاي دانش‌بنيان نياز داريم.

مدير كل زيست بوم‌هاي دريايي سازمان محيط زيست گفت: شناخت تخلفات و بررسي مناطق تالابي كشور، كنترل سطوح آبگرفتگي خشكي و ريز گردها، تغييرات خط ساحلي و ايجاد جزاير مصنوعي و توسعه ساخت و ساز ساحلي و خشك شدن دريا نيز با تصاوير ماهواره‌اي با سرعت زمان بيشتري حل و رسيدگي مي‌شود.

مير شكار اظهار داشت: شناسايي تجمع زباله‌هاي دريايي به ويژه پلاستيكي و فرهنگ‌سازي براي كاهش توليد زباله، رصد مسير مأموريت‌ها، انتقال اطلاعات و اعلام هشدار به صورت لحظه‌اي، پايش جنگل‌ها در مناطق چهارگانه و كنترل آتش‌سوزي‌ها از ديگر موارد مهمي است كه با استفاده از سنجش از دور و كمك استارتاپ‌ها مي‌توانيم تصميم درست و به موقعي در مورد آنها اتخاذ كنيم.
12
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal