اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
«فهرست سرخ ملي» گونه‌هاي گياهي و جانوري كشور تهيه مي‌شود
1398/05/20 «فهرست سرخ ملي» گونه‌هاي گياهي و جانوري كشور تهيه مي‌شود
07:54

«فهرست سرخ ملي» گونه‌هاي گياهي و جانوري كشور تهيه مي‌شود


مديركل دفتر موزه ملي تاريخ طبيعي و ذخاير ژنتيكي، از آغاز تهيه فهرست گونه‌هاي در معرض تهديد كشور موسوم به «فهرست سرخ ملي» خبر داد.

به گزارش «پارما» از پايگاه اطلاع‌رساني سازمان حفاظت محيط زيست، «محمد مدادي» با اعلام اين خبر گفت:  فهرست ملي گونه‌هاي در معرض تهديد ايران در دو گروه جانوري و گياهي توسط دفتر موزه ملي تاريخ طبيعي و ذخاير ژنتيكي و با همكاري دفتر مديريت حيات‌وحش، دفاتر ذيربط معاونت دريايي سازمان حفاظت محيط‌زيست، اساتيد و متخصصان حيات‌وحش كشور و كارشناسان زبده استان‌ها تهيه مي‌شود.

وي افزود: فهرست سرخ اتحاديه جهاني حفاظت (IUCN) اگرچه به عنوان يك مرجع بين‌المللي حائز اهميت است، اما بيانگر وضعيت واقعي جمعيت گونه‌ها در سطح ملي نيست، لذا لازم است فهرست ملي از وضعيت گونه‌ها تهيه شود.

مدادي خاطرنشان كرد: گاهي ممكن است يك گونه در سطح كشور وضعيت مناسبي به لحاظ پايداري جمعيت داشته باشد اما در زيستگاه خاصي با تهديد روبرو شود و نيازمند سياست‌ها و برنامه‌هاي حفاظتي باشد.

وي ادامه داد: در همين راستا به زودي دفتر مديريت حيات‌وحش سازمان محيط‌زيست ميزبان نشستي خواهد بود كه با حضور اساتيد و كارشناسان و متخصصان گروه‌هاي مختلف حفاظت و پژوهش حيات‌وحش اعم از مهره‌داران، بي‌مهرگان و گياهان تشكيل و فهرست ملي گونه‌هاي در معرض تهديد را بررسي خواهند كرد.

مديركل دفتر موزه تاريخ طبيعي و ذخاير ژنتيكي تصريح كرد: تهيه اين فهرست ملي، سنگ بناي مهمي در تدوين برنامه‌هاي حفاظتي براي گونه‌هاست و فعاليتي پيوسته و ادامه دار است كه زمان، بودجه و انرژي زيادي را مي‌طلبد، با اين حال تاكنون اطلاعات ارزشمند بسياري توسط دانشگاهيان، كارشناسان و متخصصان دستگاه‌هاي اجرايي، فعالان مستقل محيط زيست و علاقه‌مندان به صورت پراكنده تهيه شده است.

وي ادامه داد: نياز است تا در گام نخست اين اطلاعات به صورت منسجم و علمي گردآوري شوند تا اولاً دسترسي به آنها ساده شود و ثانياً خلاءها و ضعف‌هاي اطلاعاتي ما از وضعيت گونه‌ها در داخل كشور مشخص شود.

مدادي ابراز اميدواري كرد كه گام نخست براي گردآوري اطلاعات موجود و تهيه نسخه ابتدايي اين فهرست تا پايان سال انجام و ارائه شود تا مبناي برنامه‌هاي مديريت و حفاظت از گونه‌هاي كشور باشد.

20
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal