اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
راه‌اندازي سامانه پسماند با اولويت پسماندهاي صنعتي
1398/06/17 راه‌اندازي سامانه پسماند با اولويت پسماندهاي صنعتي
14:17

راه‌اندازي سامانه پسماند با اولويت پسماندهاي صنعتي

معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست با تأكيد بر ضرورت تدوين برنامه جامع مديريت پسماند در كشور، برنامه‌هاي اين سازمان را براي مديريت پسماند در كشور اعلام كرد.
به گزارش«پارما» مسعود تجريشي در گفت‌وگو با پانا  درباره مديريت پسماند در كشور گفت: «ساماندهي موضوع پسماند از جمله سياست‌هاي سازمان محيط زيست كه از سال گذشته به طور جدي به آن ورود كرده‌ايم. سازمان محيط زيست در اين زمينه وظيفه اجرايي ندارد اما قانون وظايفي را براي محيط زيست تعريف كرده است كه بايد عملي شود. سال گذشته پيشنهادي از سوي رئيس سازمان محيط زيست به دولت و مجلس براي برداشت مبلغي از صندوق توسعه ملي براي مديريت پسماند در كشور ارائه شد اما در مجلس با اين پيشنهاد موافقت نشد.»

معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به برنامه جامع پسماند در استان‌هاي كشور اظهار كرد: «موضوع پسماند به طور جدي در كارگروه ملي پسماند دنبال مي‌شود. برنامه جامع براي پسماندهاي صنعتي و خطرناك تهيه شده است و عمده استان‌ها به غير از سه استان هيچ كدام محل لندفيل (نيروگاه مبتني بر دفن زباله) ندارند. مطالعاتي از قبل صورت گرفته است اما تخصيص اعتبار در اين بخش صورت نگرفته است. در پسماندهاي صنعتي به دنبال اين هستيم كه با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري از طريق يكسري شركت‌هاي دانش‌بنيان اقداماتي را انجام دهيم.»

راه‌اندازي سامانه پسماند با اولويت پسماندهاي صنعتي

وي افزود: «همچنين سامانه پسماند كشور را با اولويت پسماندهاي صنعتي راه‌اندازي كرديم كه بر اساس آن از سال آينده هر مجموعه صنعتي كه در كشور فعال است و پسماند توليد مي‌كند، بايد در اين سامانه ثبت‌نام كند.»

معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به مديريت پسماندهاي عادي يا خانگي نيز گفت: «در پسماندهاي خانگي نگاه و سياست ما اين است كه هر آنچه كه پسماند توليد مي‌شود در لندفيل نرود و شهرها بايد براي مديريت پسماند در يك افق 5 تا 10 ساله برنامه داشته باشند. در اين بخش براي شهرهاي شمال برنامه جامعي را مدون كرده‌ايم و هزينه‌هاي مالي آن برآورد شده است و از سوي استانداران استان‌هاي شمالي نيز تاييد شده است.»

تهيه برنامه جامع مديريت پسماند عادي در شمال كشور

وي اضافه كرد: «نحوه دفن زباله در شمال كشور در شأن مديريت نظام جمهوري اسلامي نيست، بنابراين تدوين برنامه جامع براي مديريت پسماند را از شمال كشور آغاز كرده‌ايم و امسال براي كلانشهرها با كمك شهرداران برنامه جامع پسماندها تهيه خواهد شد. برنامه دو استان گيلان و مازندران به تأييد وزارت كشور رسيده است و تا مهرماه نهايي مي‌شود. اين برنامه را پس از تدوين به دستگاه‌هاي اجرايي داديم و منتظر هستيم به دولت برود. طبق اين برنامه‌ها مشخص مي‌شود كه چند درصد زباله‌ها بايد چگونه و از چه مسيري دفع شود. در اين راستا زباله شهرهاي شمالي عمدتا بايد سوزانده شوند و شهرهاي ديگر نياز به سوزاندن ندارند و بايد به كمپوست تبديل شود.»

علت هزينه‌بر بودن مديريت پسماند در شمال كشور

تجريشي بالا بودن سطح آب‌هاي زيرزميني و كمبود زمين را مهم‌ترين علت هزينه بر بودن مديريت پسماند در شمال كشور عنوان كرد و گفت: «در شمال كشور به دليل وجود آب‌هاي زيرزميني با مشكل زمين مواجه هستيم و براي مديريت پسماند در شمال كشور به حداقل 4 هزار ميليارد تومان اعتبار نياز است.»

هماهنگي با وزارت بهداشت براي مديريت زباله‌هاي بيمارستاني

وي درباره زباله‌هاي بيمارستاني نيز گفت: «در بخش پسماند بيمارستاني با وزارت بهداشت هماهنگ كرده‌ايم از محل توليد زباله عفوني به استريل آن در مكان مشخصي پرداخته شود و وزارت بهداشت بايد در اين زمينه نظارت خود را انجام دهد.»

تجريشي همچنين به دفن زباله‌هاي الكتريكي اشاره كرد و گفت: «يكي از برنامه‌هايي كه در دستور كار است، افزايش تعداد مراكز دفن استاندارد زباله‌هاي الكتريكي است. اكنون يك مركز زباله‌هاي الكتريكي در قزوين وجود دارد كه بايد به 5 مركز افزايش يابد.»

معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست با تأكيد بر اهميت تفكيك زباله از مبدأ اظهار كرد: «بايد به سمت كاهش توليد زباله در مبدأ حركت كنيم و اين موضوع نياز به آموزش دارد تا خانواده‌ها بتوانند توليد زباله را در مبدأ كاهش دهند.»
33
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal