اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
نذر سازگار با محيط زيست و سبك زندگي سالم
1398/06/20 نذر سازگار با محيط زيست و سبك زندگي سالم
07:52

نذر سازگار با محيط زيست و سبك زندگي سالم

به نظر كارشناسان، استفاده از ظروف يكبار مصرف به دلايلي نظير تجزيه دير هنگام، به وجود آمدن مشكلات زيست محيطي و زشتي منظر شهر و نيز به دليل آسيب به سلامت جسماني افراد در ايام محرم و صفر توصيه نمي شود و بهتر است طبق سنن گذشته ظروف ديگر جايگزين ظروف پلاستيكي شود.

 

به گزارش «پارما» از  گروه تحليل، تفسير و پژوهش هاي خبري ايرنا، سال هاست كه استفاده از ظرف‌هاي يكبارمصرف در ميان شهروندان ايراني رواج پيدا كرده است. اوج استفاده از اين ظروف را مي‌توان در مناسبت‌هايي چون ايام محرم ديد؛ در روزهايي كه بازار توزيع غذاي نذري و چاي و نوشيدني در هيئت‌هاي عزاداري و در ميان خانواده‌ها داغ است.

 

استفاده از اين ظروف اما تبعات سنگيني براي محيط زيست دارد. براساس گزارش‌هاي منتشرشده، تنها در ايران سالانه بيش از يك تا سه ميليون تن پلاستيك توليد مي‌شود و صدها سال طول مي‌كشد تا بيشتر اين پلاستيك‌ها كه بادوام هستند، به خودي خود تجزيه و نابود شوند.

 

آمارهاي بدست آمده نشان مي دهد كه ايران در شمار 10 كشور نخست دنيا از لحاظ مصرف پلاستيك است. مصرف بالاي ظروف پلاستيكي در ايام محرم و ديگر ايام مذهبي به اوج خود مي رسد. فعالان محيط زيستي مي گويند استفاده از ظروف ‌يكبار مصرف در ايام محرم و صفر تا دو برابر افزايش‌ مي‌يابد. در همين ارتباط «علي مريدي» سرپرست دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محيط زيست مي گويد: «مصرف پلاستيك در ايران بسيار بي رويه است؛ سالانه هر فرد، سه كيلوگرم پلاستيك مصرف مي كند و طبق آمار روزانه بيش از سه هزار تُن و سالانه بيش از يك ميليون تُن مصرف كيسه پلاستيكي داريم كه به جز عوارض بهداشتي و محيط زيستي يك سري عوارض اقتصادي هم به همراه دارد».

 

همچنين هر سال وزارت بهداشت دستورالعملي براي اتخاذ رويكردهاي بهداشتي در تكايا و هيئت‌هاي عزاداري به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي ابلاغ مي‌كند، كه بخشي از اين دستورالعمل در رابطه با عدم استفاده از ظروف يكبار مصرف پلاستيكي است؛ در همين رابطه سيدرضا غلامي، معاون مركز سلامت محيط و اماكن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مي‌گويد: اگرچه آمار دقيقي در رابطه با ميزان مصرف اين ظروف وجود ندارد، اما هر ساله به دليل تهديدهايي كه اين ظروف براي سلامت انسان و محيط دارند دستورالعمل‌هايي براي عدم استفاده از اين ظروف ابلاغ مي‌شود.

 

در همين حال تورج فتحي، كارشناس سازمان حفاظت از محيط زيست در گفت‌وگويي گفت: بر اساس مطالعه ميداني كه در چند منطقه تهران انجام شد، ميزان تقاضا براي استفاده از اين ظروف بسيار زياد بوده و بر خلاف زمان قديم ديگر كسي تمايلي به استفاده از ظروف قابل شست‌وشو ندارد.

 

از اين رو با توجه به اهميت بحث حاضر و تبعات ناشي از آن در ايام پيش رو، پژوهشگر ايرنا با معصومه اشتياقي، جامعه شناس و فعال محيط زيست به گفت و گو نشست.

 

ظروف يك بار مصرف پلاستيكي و تخريب محيط زيست

 

اشتياقي در خصوص ظروف يك بار مصرف و تبعات آنها براي محيط زيست گفت: استفاده از ظروف يك بار مصرف، نه تنها سلامت انساني را به خطر مي ­اندازد بلكه؛ سلامت محيط زيست­مان را هم تهديد مي ­كند. يكي از چالش ­ها در ايام نذري دادن؛ توليد زباله و خراب كردن منظر و چهره شهرها­ي مان است. حجم انبوهي از زباله در سطح خيابان­ هاي شهر ريخته مي ­شود كه هزينه هنگفتي را بايد صرف جمع ­آوري آن­ها كرد. به لحاظ بازيافت، ظروف يك بار مصرف نذري، آثارشان تا چند صد سال بر دامن طبيعت سنگيني مي­ كند و حال طبيعت را خراب مي ­كند. ظروف يك بار مصرف با خود حجم بالايي از مصرف را ايجاد مي­كند كه هزينه اين مصرف بر دوش خيلي ها كه نقشي در اين نذري نداند سنگيني مي­كند. اين كه بخش از هزينه مديريت شهري براي جمع ­آوري ظروف يك بار مصرف در سطح شهر شود خود مساله قابل تاملي است و اين كه آيا رضايت عمومي از اين هزينه­ هست يا نه خود جاي تعمق دارد. از طرف ديگر ما با اين كارمان مديون نسل هاي بعدي هستيم. نسلي كه بايد هزينه بي­مسوليتي ما را بدهد، هزينه تخريب محيط زيست و منابع طبيعي كه حق همه نسل­ هاست.

 

اشتياقي افزود: تماس ظروف يك بار مصرف پلاستيكي با غذاي گرم و چرب، خاصيت اسيدي ايجاد كرده و مواد بسيار خطرناكي توليد مي كنند، بطوري كه اين نوع از ظروف تحمل دماي بيش از 65 درجه را ندارند،  اين امر مي تواند سلامت جسماني بسياري از شهروندان را تحت تاثير قرار دهد. از اين رو لازم است به اين موارد توجه شود.

 

وي افزود: نذري دادن يكي از نيك ­ترين صورت بخشش در فرهنگ ما است. براي اين كه فلسفه اين امر حفظ شود، شايسته است تدابيري متناسب با اين فلسفه بينديشيم. اساسا در دين ما مصرف نكوهش شده است. آمار مصرف ظروف يك بار مصرف در چند سال اخير روند فزاينده­اي داشته است. پيامد ترويج استفاده از ظروف يك بار مصرف پلاستيكي در مراسم ­ها و نذري دادن به طور مستقيم، توليد بيشتر زباله و هزينه اجتماعي در قبال اين ترويج نادرست و مضر است. در گذشته هيات ­هاي عزاداري ظروف چند بار مصرف ملامين و غيره را براي اين مناسبت­ها تهيه مي­كردند كه بتوانند در اين ايام نذورات­ خود را توزيع كنند. ترويج و توصيه به بازگشت سنت ­هاي گذشته در نذري دادن كه، با فرهنگ و سبك زندگي ما عجين  شده است مي ­تواند نذري باشد كه پاسداشت فلسفه نذر را در كنار حفظ طبيعت برايمان به ارمغان آورد.

 

آموزش و ترويج نذرهاي مسولانه

 

اشتياقي در خصوص آموزش و ترويج نذرهاي مسوولانه گفت: در فرهنگ ما نذري دادن ريشه ديرينه دارد و اساسا بخشش و نيكي جزيي از خصوصيات ما ايراني­ هاست. اما در چند سال اخير، ظروف يك بار مصرف جاي ظرف ­هاي چند بار مصرف در هيات ­ها و مساجد را گرفت. چه خوب است بيايم نذر كنيم نذرهايمان مسولانه­ تر باشد. نذرهايمان آموزش بخشش توام با مسوليت و خير همگاني باشد.  اين كه به بهانه نذري ما، حال شهر ، طبيعت و محيط­مان ناخوش شود، اين در تضاد با خير و نيكي عمومي است. بيايم نذرهامان را به سمتي ببريم كه با خير همگاني همراه باشد. كنشگري فردي ما با مسوليت اجتماعي و دوستدار محيط زيست همراه باشد. نذرمان آموزش رفتارهاي خيرخواهانه و مسولانه باشد. نذرمان ترويج فرهنگ نذر و بخشش سرشار از خير براي انسان و طبيعت به كودكان­مان باشد.

 

نذر سازگار با محيط زيست و سبك زندگي سالم

 

اشتياقي در خصوص نذر سازگار با محيط زيست و سبك زندگي سالم گفت: يكي از پيشنهاداتي كه مي ­توان در اين ايام بدان توجه كرد، نذر سازگار با محيط زيست و سبك زندگي ايراني است. آموزش و اطلاع­ رساني در خصوص پيامدهاي منفي استفاده از ظروف يك بار مصرف پلاستكي به شهروندان و جمع­ آوري زباله از سطح خيابان ­ها نذري است كه مي ­تواند كاركرد به مراتب بالاتري براي خير عمومي داشته باشد.

29
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal