اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
ساختمان‌ها برچسب انرژي دريافت مي‌كنند
1398/06/20 ساختمان‌ها برچسب انرژي دريافت مي‌كنند
07:54

ساختمان‌ها برچسب انرژي دريافت مي‌كنند

مدير ملي پروژه بهينه‌سازي انرژي و محيط زيست در ساختمان گفت: با هدف اندازه‌گيري ميزان مصرف انرژي در ساختمان ها، قرار است ساختمان‌ها نيز مانند لوازم برقي و الكترونيكي، برچسب انرژي دريافت كنند.

به گزارش«پارما» «نسيم شكاري» در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: در ايران مصرف انرژي بسيار بالا است طوري كه شاخص‌هاي مصرف انرژي در ساختمان نسبت به استاندارد جهاني حدود دو نيم تا سه برابر است و اين شاخص به واحد كيلووات ساعت بر متر مربع در سال است،  البته نسبت به كشورهاي اروپايي شايد به 5 برابر و بيشتر هم برسد كه اين نشان مي‌دهد پتانسيل خيلي زيادي در اين بخش در كشور وجود دارد.

وي اظهار داشت: در كشور فعاليت‌هاي زيادي در زمينه كاهش مصرف انرژي در ساختمان ها صورت گرفته كه يكي از آنها سياست و قوانيني است كه به عنوان مبحث 19 مقررات ملي ساختمان مطرح است كه بر اساس آن ساختمان ها بايد به لحاظ جنبه‌هاي انرژي و بهينه سازي مصرف آن يك سري مسائل را در حين ساخت رعايت كنند كه بايد توسط ناظران و در نهايت شهرداري تاييد شود تا پس از آن مجوز پايان كار ساختمان داده شود.

وي درباره ساختمان هايي كه موجود هستند، گفت: همچنين براي ساختمان هايي كه موجود هستند و سالها قبل ساخته شدند نيز دو استاندارد ملي تعيين شده است، بر اين اساس براي ساختمان‌هاي مسكوني استاندارد به شماره 14253 و ساختمان هاي غير مسكوني 14254 در نظر گرفته شده كه در واقع همان استانداردهاي برچسب انرژي ساختمان است،  مانند لوازم خانگي كه برچسب انرژي دارند قرار است كه براي ساختمان ها نيز برچسب انرژي صادر شود و اين ابزاري است كه كمك مي كند تا ساختمان ها با هم مقايسه شوند و هم اينكه خودشان را طي سالها و زمان هاي مختلف و مشابه مقايسه كنند كه شرايطشان چگونه شده است.

شكاري ادامه داد: در واقع اين برچسب ها بر اساس مصرف انرژي يك ساختمان نصب مي شود و بر اين اساس ساختمان ها طبقه بندي مي شوند مانند برچسب انرژي كه بر روي لوازم برقي نصب مي شود و ميزان مصرف را نشان مي دهد كه در ساختمان نيز نشاندهنده عملكرد انرژي و ميزان شاخص مصرف است.

مدير ملي پروژه بهينه‌سازي انرژي و محيط زيست در ساختمان اظهار داشت: استانداردهاي ملي برچسب هاي انرژي قبلا توسط سازمان استاندارد و وزارتخانه هاي ذيربط نوشته شده اما هنوز اجرايي نشده است كه طبق تصميم گرفته شده، نصب آن از سال 1399 يعني سال آينده براي ساختمان هاي دولتي اجباري مي شود و بعد از آن مرحله به مرحله براي تمام ساختمان ها اجرايي خواهد شد.

وي گفت: اكنون به علت نواقصي كه در دو استاندارد ياد شده وجود دارد، پروژه بهينه‌سازي انرژي و محيط زيست در ساختمان با همكاري سازمان ملي استاندارد،  وزارتخانه‌هاي نفت و نيرو كه متوليان آنها شركت بهينه سازي مصرف سوخت و سازمان انرژي‌هاي تجديدپذير و بهره‌وري انرژي برق (ساتبا) هستند در قالب يك قراردادي در حال بازنگري آنها هستيم تا استاندارد صحيحي در روند اين برچسب ها اعمال شود.

شكاري درباره ويرايش مبحث 19 ساختمان افزود: مبحث 19 ساختمان بيشتر بر روي پوسته و پنجره‌هاي ساختمان متمركز است، مثلا اينكه پنجره‌هاي ساختمان‌ها حتما دو جداره باشند يا اينكه از مصالحي استفاده شود كه تا حد ممكن از اتلاف انرژي از ديواره ها، سقف و كف جلوگيري كند كه در بازنگري جديد آن كه به كمك وزارت راه و شهرسازي و مركز تحقيقات مسكن و شهرسازي انجام مي‌شود هدف اين است كه اين فرايند تا حدي بهبود داده شود و يك سري آيتم‌هاي ديگر به آن اضافه شود،  مثلا انرژي تجديدپذير، يا اينكه ساختمان روشنايي بهتري داشته باشد و بيشتر از نور طبيعي استفاده شود و مسائلي از اين دست به آن اضافه شود كه ويرايش چهارم آن در حال نهايي شدن است و بعد از آن به شهرداري براي اجرا ابلاغ مي شود كه به نظر مي رسد يك يا دو ماه آينده نهايي و ابلاغ شود.  

وي به ديگر اقدامات توسط پروژه و يك سري نهادهاي دولتي اشاره كرد و گفت: حمايت هاي مالي با هدف انجام و اقدامات يك سري راهكارهاي بهينه سازي مصرف انرژي و مديريت مصرف انرژي در ساختمان ها با كمك راهكارهايي مانند تعويض تجهيزات،  عايق كاري سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي، بهتر شدن عملكرد سيستم ها كه سهم عمده اي در مصرف انرژي ساختمان دارند، است در واقع بر اين اساس هر ساختماني كه داوطلب بهينه سازي سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي خود باشد مي‌تواند با ارائه مدارك و اينكه قرار است چه كاري انجام دهد، از حمايت مالي پروژه و برخي دستگاه هاي دولتي مرتبط بهره مند شود.

مدير ملي پروژه بهينه‌سازي انرژي و محيط زيست در ساختمان افزود: اين كمك ها تا سقف 50 درصد بسته به حجم و نوع فناوري و راهكاري كه قرار است در ساختمان اجرا شود به صورت بلاعوض خواهد بود كه اكنون با 17 ساختمان دولتي آغاز شده و قرارداد آن نيز منعقد شده و تقريبا در مرحله اجرايي كار هستيم، در نظر داريم كه در اين راستا از 400 ساختمان در شهر تهران حمايت مالي كنيم كه شامل ساختمان هاي مسكوني، اداري و تجاري خواهد بود اما بيشتر تمركز ما بر روي ساختمان هاي مسكوني است.

به گفته وي حدود دو هفته است كه فراخوان آن براي ساختمان هاي مسكوني ارائه شده و درخواست كنندگان مي توانند ثبت نام كنند.

شكاري درباره نحوه اجرايي شدن اين دست قوانين در كشور گفت: واقعيت اين است كه قوانين زيادي در اين زمينه در كشور وجود دارد و كم و بيش نيز اجرا مي شوند به ويژه در ساختمان‌هاي دولتي و اداري، اما با توجه به ميزان شدت مصرف انرژي در كشور به نظر مي رسد قوانين بايد سختگيرانه‌تر اجرا شوند، در واقع به نظر مي‌رسد در اجرا نقص هايي وجود دارد كه شايد يكي از دلايل بازنگري اين قوانين همين مساله باشد.
وي به نقش فرهنگ سازي در اين زمينه اشاره كرد و افزود: در اين راستا پروژه بهينه سازي انرژي و محيط زيست در ساختمان سه كارگاه آموزشي را در فرهنگسراهاي تهران با موضوع مديريت مصرف انرژي در ساختمان‌هاي مسكوني، براي شهروندان تهراني برگزار كرده است كه در آن شركت كنندگان با مباحث جديد علمي در حوزه انرژي آشنا شدند.

شكاري با اشاره به اينكه ارتقاء آگاهي يكي از اركان اساسي بهينه‌سازي انرژي در ساختمان است ابراز اميدواري كرد، شركت‌كنندگان در اين كارگاه‌هاي آموزشي پس از اتمام اين دوره، با انتخاب يك راهكار بهينه ‌سازي در اجراي اقدامات صرفه جويانه نقش آفريني كنند.

به گفته وي پروژه «بهينه‌سازي انرژي و محيط زيست در ساختمان» با حمايت برنامه عمران ملل متحد، تسهيلات جهاني محيط زيست و معاونت علمي و فن‌آوري رياست جمهوري و با همكاري پژوهشگاه انرژي دانشگاه شريف اين دوره‌هاي آموزشي نيم‌روزه را با تدريس اساتيد برجسته اين حوزه برگزار كرد.

18
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal