اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
ترويج نذرهاي محيط زيستي در تكايا؛ از شستن ظروف تا پاكسازي معابر
1398/06/20 ترويج نذرهاي محيط زيستي در تكايا؛ از شستن ظروف تا پاكسازي معابر
14:35

ترويج نذرهاي محيط زيستي در تكايا؛ از شستن ظروف تا پاكسازي معابر

مدير كل مشاركت‌هاي مردمي و مسئوليت اجتماعي سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به ابلاغ برنامه‌هاي ويژه محرم به ادارات كل حفاظت محيط زيست استان‌ها، گفت: امسال توجه مردم و تشكل‌هاي مردم‌نهاد به نذرهاي محيط زيستي مثل پاكسازي معابر، تهيه كيسه‌هاي پارچه‌اي و ظروف غيرپلاستيكي براي هيأت‌ها و تكايا قابل توجه بوده است.

به گزارش«پارما» از ژيلا آقايي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: از سه سال گذشته قبل از شروع ماه محرم، معاونت آموزش و مشاركت‌مردمي سازمان حفاظت محيط زيست، برنامه‌اي را با رويكرد رعايت ملاحظات محيط زيستي در ايام سوگواري حضرت امام حسين (ع)، تهيه و به ادارات كل محيط زيست استان‌ها ابلاغ مي‌كند و بعد از ماه‌هاي محرم و صفر گزارش اقدامات همه استان‌ها در قالب يك گزارش ملي تدوين و منتشر مي‌شود.

وي افزود: در برنامه ابلاغي از سوي معاونت آموزش‌ و مشاركت مردمي، رئوس كلي برنامه ويژه ايام محرم و صفر تهيه و ابلاغ مي‌شود و استان‌ها اقدامات خود را با توجه به اين محورها پياده‌سازي مي‌كنند. ساماندهي ظروف يكبار مصرف، مديريت براي عدم دور ريز غذاهاي نذري، پاكسازي معابر، تبليغات محيطي، ارتباط با سازمان تبليغات اسلامي و هيأت‌ها و تكاياي مذهبي از جمله رئوس برنامه ويژه محرم است. ادارات مختلف محيط زيست در استان‌ها و شهرستان‌ها، معمولا در راستاي برنامه ابلاغي، طرح‌هاي خلاقانه‌اي را با همكاري تشكل‌هاي مردمي محيط زيستي و گروه‌هاي مردمي اجرا مي‌كنند.

به گفته مدير كل مشاركت‌هاي مردمي سازمان محيط زيست، تشكل‌هاي مردمي محيط زيستي و ادارات كل حفاظت محيط زيست استان‌ها، با متوليان هيأت‌ها و تكايا جلسات مشتركي برگزار مي‌كنند تا براي ساماندهي ظروف يكبار مصرف، تبليغات محيطي و ارائه توصيه‌هاي محيط زيستي توسط مداحان و روحانيون برنامه‌ريزي داشته باشند.

آقايي در ادامه با اشاره به ساير برنامه هاي محيط زيستي در دست اجرا در استان‌ها نيز گفت: نذرهاي محيط زيستي مثل نذر شستشوي ظروف، تهيه ظرف‌هاي غير پلاستيكي و تجديدپذير و حتي ظروف استيل و ارائه آنها به تكايا و هيأت‌ها و نذر تهيه و توزيع كيسه‌هاي پارچه‌اي در استان‌ها نيز از جمله اقداماتي است كه امسال درحال اجراست.

وي همچنين با بيان اينكه برخي از عزاداران در نذر پاكسازي معابر مشاركت فعالي دارند، گفت: امسال خوشبختانه روي ارتقاء فرهنگ محيط زيستي و ايجاد حساسيت در خصوص مسئوليت اجتماعي و ديني عزاداران حسيني در استانها تمركز بيشتري شده است، براي مثال در استان خوزستان، تشكل‌هاي محيط زيستي هر شب در يكي از محلات با در دست گرفتن پلاكاردهايي با مضمون «محيط زيست و محرم» عزاداران را به رعايت نكات محيط زيستي تشويق و ترغيب مي‌كنند.

مدير كل مشاركت‌هاي مردمي و مسئوليت اجتماعي سازمان حفاظت محيط زيست در پايان گفت: امسال ويديوهايي با مضمون محرم و محيط زيست توسط برخي ادارات كل محيط زيست استاني تهيه شده و در فضاي مجازي درحال انتشار است. اميدواريم بتوانيم امسال نسبت به گذشته برنامه‌هاي محيط زيستي ويژه ماه محرم را به شكل موثرتري اجرا كنيم تا به تدريج بتوانيم محرم بي‌زباله را براي سال‌هاي آتي رقم بزنيم.
21
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal