اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"رونق توليد"

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
شعار روز ملي غار پاك اعلام شد
1398/06/27 شعار روز ملي غار پاك اعلام شد
08:20

شعار روز ملي غار پاك اعلام شد

غار پاك، آب پاك و اكوسيستم پايدار شعار روز ملي غار پاك اعلام شد.

به گزارش «پارما» از پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست ، روز «غار پاك» ، روزي كه در آن علاقه‌مندان به غار و غار شناسي تلاش مي‌كنند به لزوم حفاظت از غارها و برنامه‌ريزي براي مديريت صحيح آن‌ها بپردازند.
 غارها اكوسيستم‌هاي‌حساسي هستند كه ارزش زيستي، زمين شناختي، باستان شناسي و فرهنگي و طبيعت گردي دارند، زيست‌مندان غارها به شدت در محيط زيست نيمه‌بسته غار اندميك شده‌اند و وابسته به شرايط محيطي خاص غارهستند.
 در حال‌ حاضر چندين گونه مهم در غارهاي كشور زيست مي‌كنند. از جمله آنها ماهي كور، سمندرغارزي و خفاش‌ها و جمعيت متنوعي از حشرات و سخت‌پوستان است.
اهميت تاريخي غارها موضوع شناخته شده‌اي است، از طرف ديگر بسياري از غارهاي كشور ما در مناطق كارستي و مرتبط با سفره‌هاي آب زير زميني هستند كه اهميت غارها را دو چندان مي‌كنند. افزون بر اين غارها جاذبه زيادي براي طبيعت‌گردي دارد و آشنايي مردم با ارزش هاي غار اولين قدم براي حفاظت از آن‌ها است.
2 مهرماه به عنوان روز «ملي غار پاك» نامگذاري شده است، اين روز فرصت خوبي براي ترويج ضرورت حفاظت از غارها بين مردم و البته مسئولان است. به همين منظور در هفته‌ اول مهر ماه برنامه‌هاي متنوعي در سطح كشور با همكاري علاقه‌مندان،غارنوردان و غارشناسان توسط ادارات كل محيط زيست استان ها برگزار شده است. از جمله اين برنامه‌ها مي‌توان به پاكسازي نمادين غارها، برگزاري كارگاه‌ها و نشست‌هاي علمي ــ آموزشي، جلسات كارگروه‌هاي استاني و بازديد از غارها اشاره كرد.
روز غار پاك تقريبا مختص كشور ايران است و كمتر كشوري وجود دارد كه چنين روزي را در تقويم خود داشته باشد. خوشبختانه با پيگيري‌هاي انجام شده روز غار پاك در تقويم مناسبت‌هاي زيست محيطي كشور ثبت شده است.
48
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal