اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
                                                                       تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
آب منطقه‌ای و محیط زیست اصفهان همچنان پیگیر تامین حقابه تالاب گاوخونی هستند
1398/08/06  آب منطقه‌ای و محیط زیست اصفهان همچنان پیگیر تامین حقابه تالاب گاوخونی هستند
13:27

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: احیای تالاب بین‌المللی گاوخونی از اهمیت بالایی برخوردار است و در این پیوند، آب منطقه‌ای و اداره کل حفاظت محیط زیست استان همچنان پیگیر تامین حقابه زیست محیطی این تالاب هستند.

به گزارش «پارما» منصور شیشه‌فروش روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بر اساس اعلام آب منطقه ای استان از دهم مهر تاکنون از سد "رودشتین" به میزان سه میلیون مترمکعب آب روانه تالاب گاوخونی شده و چون این فاصله(رودشتین تا تالاب گاوخونی) حدود 200 کیلومتر است ، این میزان آب شاید تنها بتواند 4 تا 5 درصد وسعت تالاب را نمدار کند. 

وی با اشاره به اینکه تالاب گاوخونی  47 هزار هکتار وسعت دارد، افزود: حقابه این تالاب تنها باید از زاینده‌رود تامین شود و به‌دلیل خشکسالی سال‌های گذشته، حقابه این تالاب تامین نشده و در 20 سال گذشته، فقط سیلاب، زمین تفتیده این تالاب را تَر کرده است. 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: در این مدت، گرچه آبی به این تالاب روانه شد اما حقابه‌ای برای آن در نظر گرفته نشد و بخش زیادی از وسعت آن، آبی به خود ندید. 

وی اضافه کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده در زمستان گذشته، حدود یک‌هزار و 500 قطعه پرنده به‌دلیل نبود آب در تالاب گاوخونی، از این منطقه مهاجرت کردند و بسیاری از گونه‌های جانوری آن در معرض خطر قرار گرفتند. 

شیشه‌فروش ادامه داد: در سال‌های گذشته به‌دلیل خشکسالی، این تالاب به یکی از کانون‌های گرد و غبار تبدیل شده است و اصفهان در خرداد سال گذشته شاهد پدیده گرد و غبار بود که در این پیوند، تیم‌های عملیاتی کمیته مدیریت بحران استانداری، محیط زیست و منابع طبیعی به شرق اصفهان اعزام شدند و منشا گرد و غبار را بررسی کردند. 

وی با بیان اینکه بر اساس بررسی انجام‌شده مشخص شد که گرد و غبار منشاء درون استانی و برون استانی دارد، اظهار داشت: منشاء برون استانی این پدیده مربوط به مناطقی از سمنان بود اما منشاء درون استانی آن به خشکی تالاب بین المللی گاوخونی مربوط است . 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: یکی از راهکارهای مهم برای جلوگیری از انتشار گرد و غبار در استان تامین حقابه زیست محیطی تالاب گاوخونی است که باید بصورت جدی مورد توجه و پیگیری قرار گیرد. 

به گزارش ایرنا، تالاب گاوخونی به وسعت 476 کیلومتر مربع در 167 کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه‌های شنی واقع است.

ارتفاع این تالاب از سطح دریا یکهزار و 470 متر و بیشینه عمق آن 150 سانتی متر است.

تالاب بین المللی گاوخونی بیش از یک دهه جز یک مورد آن ‌هم بصورت کوتاه‌مدت در سال 95، آبی به خود ندیده است.

این تالاب در سال 1354 در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و نام آن در فهرست تالاب‌های بین المللی قرار گرفته است.

تالاب مزبور همواره یکی از زیستگاه‌های حیات وحش و پرندگان در فلات مرکزی ایران بوده اما اکنون خبری از موجودات زنده در آن نیست.

برخی از کارشناسان معتقدند: گرد و غبار این تالاب، سمی و آلوده به فلزات سنگینی مثل سرب، روی و کادمیوم و سونامی کلرید و سدیم بوده و شهر اصفهان و استان‌های اطراف را تهدید می‌کند.

تالاب گاوخونی سالانه 176 میلیون مترمکعب آب نیاز دارد.

تعداد بازدید: 283
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal