اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سايت English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
تشريح اقدامات سازمان حفاظت محيط زيست براي آموزش و ارتقاي سطح محيط بانان
1398/10/23 تشريح اقدامات سازمان حفاظت محيط زيست براي آموزش و ارتقاي سطح محيط بانان
07:59


محيط بان فردي است كه شغلش حفاظت و كنترل عرصه‌هاي طبيعي و حيات وحش كشور است. هم‌اكنون تعداد محيط‌بانان كشور حدود 3500 نفر است و طي توافقنامه با سازمان امور اداري و استخدامي كشور، قرار است طي 10 سال، هر ساله 300 محيط‌بان براي حفاظت از عرصه‌هاي محيط‌زيست كشور جذب شوند.
 

به گزارش«پارما» از پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست،  سختي كار محيط‌باني و انواع مخاطرات اين شغل حساس، باعث شده تا آموزش موضوعات عمومي و تخصصي به محيط‌بانان و افزايش آمادگي آن‌ها براي رويارويي با مسايل پيش‌رو، همواره از اصلي‌ترين دغدغه هاي آموزشي سازمان حفاظت محيط‌زيست باشد.

 به بهانه برگزاري دوره آموزش بدو خدمت محيط باني با  آرش يوسفي رييس مركز آموزش محيط‌زيست و تربيت محيط‌بان  سازمان حفاظت محيط زيست كه تحصيلكرده دكتري رشته مديريت محيط زيست است همراه شديم تا ديدگاه هايش را در ارتباط با آموزش و ارتقاي سطح محيط‌بانان جويا شويم:
 

چه تمهيداتي براي آموزش محيط‌بانان انديشيده شده؟
 

براي دو گروه از محيط‌بانان كشور برنامه هاي آموزشي تدارك ديده‌ايم، نخست گروهي كه از قبل در استخدام سازمان بوده اند و آموزش هاي بدو خدمت را تاكنون فرا نگرفته اند و گروه ديگر محيط بانان تازه استخدام شده هستند.
 

چرا برخي از محيط بانان شاغل تاكنون آموزش نديده‌اند؟
 

اتفاقاً سؤال خوبي است. در سازمان حفاظت محيط زيست، طي سال‌هاي متمادي، از شيوه‌هاي مختلفي همچون: استاني، ستادي، محلي، سهميه دستگاه‌هاي ذي‌ربط و ... جذب انجام گرفته است و به كارگيري نيروي انساني در اين حوزه به شيوه واحدي صورت نگرفته است. به همين خاطر سيستم يكپارچه براي آموزش آنها در سازمان ايجاد نشده بود. از طرف ديگر، آموزش كاركنان و محيط‌بانان سازمان، به شدت به منابع مالي و تخصيص اعتبارات لازم وابسته است و چون در بعضي از سال ها به دليل مشكلات مالي، اعتبارات لازم تأمين نشده، متأسفانه در حال حاضر تعدادي محيط بان شاغل داريم كه هنوز آموزش هاي اوليه را به صورت متمركز و يكپارچه، پشت سر نگذاشته اند كه با برنامه ريزي هاي به عمل آمده تا پايان سال جاري آموزش‌هاي لازم را فرا خواهند گرفت.

 

يعني تا به حال بدون طي كردن هيچ آموزشي در شغل محيط باني فعاليت مي‌كردند؟
 

اين طور نيست بلكه در استان محل خدمت خود، آموزش‌هاي اوليه را فرا گرفته‌اند ولي به صورت يكپارچه و استاندارد نبوده است.
 

آيا دوره‌هايي كه تاكنون براي محيط‌بانان برگزار شده است، تأثيري در بهبود شرايط كار آنها ايجاد كرده؟
 

 در دوره‌هاي قبلي، طبق اطلاعات واصله از واحدهاي تابعه سازمان پس از ارائه آموزش‌هاي مذكور آمار حوادث به واسطه نحوه انجام وظيفه محيط‌بانان و ايجاد درگيري با شكارچيان و معارضان عرصه‌هاي طبيعي كاهش يافته. ولي كار آماري دقيقي در گذشته در اين زمينه انجام نشده است. ولي از اين دوره، اثربخشي آموزشي از فراگيران و مديران مستقيم آن ها انجام مي‌شود كه به صورت آماري اعلام خواهيم كرد كه اين دوره ها در بهبود عملكرد و انجام صحيح تر وظايف توسط محيط‌بانان تا چه مقدار موثر بوده است.
 

روند برگزاري دوره هاي آموزشي را چطور مي‌بينيد؟

طي سال جاري براي آموزش 450 محيط‌بان هدف‌گذاري كرده‌ايم كه تاكنون 100 نفر آموزش‌هاي لازم بدو خدمت محيط‌باني را طي دوره 15 روزه از 29 آذرماه فراگرفته‌اند و از تاريخ 19 دي‌ماه، دومين گروه 100 نفره، مشغول فراگيري آموزش‌هاي بدو خدمت هستند و بنا داريم تا پايان سال 250 محيط‌بان ديگر را آموزش دهيم كه با اين حساب ان‌شاالله ديگر محيط‌بان آموزش نديده شاغل نخواهيم داشت.
 

هدف از برگزاري دوره‌هاي بدو خدمت محيط‌باني چيست؟

هدف تعريف شده ما اين است كه محيط بانان درباره سازمان و شرح وظايف محوله شان توجيه شوند و بعد كار را شروع كنند ولي درباره محيط‌بانان شاغل تلاش مي‌شود كه با برگزاري اين آموزش‌ها عملكرد محيط‌بانان در سطح كشور يكنواخت شده و اگر محيط‌بانان در زمينه انجام وظايف شغلي با مشكلاتي مواجه هستند با طي كردن اين دوره آموزشي مشكلات آن ها برطرف شود و به سئوالاتشان پاسخ داده شود.
 

نحوه برگزاري و تداركات دوره ها به چه صورت است؟
 

اين دوره‌ها امسال توسط دانشكده محيط‌زيست برگزار مي‌شود و اعتبارات آن به صورت اوراق بوده و متاسفانه اين دانشكده را از لحاظ تامين نقدينگي مورد نياز با مشكلات زيادي مواجه نموده است. اين دوره‌ها امسال بعد از مدت‌ها مجدداً در محل دانشكده در كرج برگزار مي‌شود. مقرر شده تا مراكز آموزش عالي وابسته به دستگاه‌هاي اجرايي كشور جمع‌آوري شوند كه در اين راستا، مركز آموزش محيط زيست و تربيت محيط‌بان، در سازمان شكل گرفته كه اين دوره‌ها توسط اين مركز برنامه‌ريزي شده و درحال برگزاري است.
 

در اجراي اين دوره‌ها همكاران اين مركز و اعضاي هيئت‌علمي دانشكده محيط‌زيست نقش موثري داشته و با توجه به تمامي محدوديت‌ها و مشكلات اقتصادي و با كمترين نقدينگي و بدون دريافت مبالغ تعيين شده، دوره‌هاي مذكور را به نحو مطلوبي برگزار نموده‌اند.
 

همچنين لازم است در همين ارتباط از حمايت‌هاي عيسي كلانتري معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان و نيز اسكندر اميدي‌نيا، سرپرست معاونت آموزش و مشاركت‌هاي مردمي سازمان و رييس دانشكده محيط‌زيست نيز كه با حمايت‌هاي خود، زمينه‌ساز انجام اين مهم شدند نيز قدرداني شود.

تعداد بازدید: 34
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Powered by DorsaPortal