اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
                                                                       تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
‌یک کرکس مصری در زیستگاه های طبیعی شهرستان کاشان مشاهده شد
1399/01/15 ‌یک کرکس مصری در زیستگاه های طبیعی شهرستان کاشان مشاهده شد
12:38
به گزارش«پارما» رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان در این باره گفت : یک کرکس مصری ازگونه های بسیار نادر و درحال انقراض در زیستگاه های طبیعی شهرستان کاشان مشاهده و ثبت شد.

حسین خادمی افزود: کرکس مصری یا کرکس کوچک با نام علمی: (Neophronpercnopterus)یکی ازچهارگونه وکوچک ترین کرکس ایران است وازمحدوده شبه قاره هند خاورمیانه تا شمال آفریقا وجنوب اروپا پراکندگی دارد که به کرکس سفید نیزمعروف بوده است وتنها گونه ازجنس   Neophron  درجهان است که درفهرست  « اتحادیه جهانی حفاظت از حیات وحش» (IUCN) از سال2007 در خطر انقراض(EN) قراردارد. 

به گفته وی ، مشاهده این گونه درشهرستان کاشان می تواند خبربسیار خوبی برای دوستداران محیط زیست باشد وبیانگر ظرفیت ارزشمند این شهرستان درزمینه تنوع زیستی وجلب گردشگرطبیعی وپرنده نگری است .


وی افزود: این پرنده دراغلب مناطق دشتی –استپ کوهستان وکناره های جنگل به سر برده و درصخره های مرتفع آشیانه می سازد درایران تابستان ها نسبتا فراوان و در زمستان به تعداد اندک درجنوب شرقی دیده می شوند .


وی تصریح کرد: طرح بدن کرکس مصری درحال پرواز،بال های درازمستقیم ونوک تیز به رنگ سیاه وسفید ودم سه گوش سفید مشخص است. 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان گفت: سر و گلوی پرنده بالغ پوستی زرد رنگ وبدون پراست و سر و گردنش را انبوهی ازپرهای کوتاه و فشرده می پوشاند پر و بالش سفید چرک و شاه پرهای نخستین آن سیاه رنگ است .


حسین خادمی افزود :منقارش ازمنقارلاشخوارهای دیگر باریک تراست رنگ پروبال پرنده نابالغ برحسب سن ازقهوه ای پررنگ تا سفید چرک تغییرمی کند وسروپرهای انبوه گردنش تقریبا قهوه ایی رنگ است .


به گفته وی،کرکس مصری که به نام کرکس فرعون نیز معروف است یک گونه درمعرض خطرازتیره ی عقابیان وتنها عضو سرده  Neophron  است زیستگاه این پرنده از جنوب غربی اروپا وشمال آفریقا تا هند است و در ایران نیزیافت می شود.


گونه های دیگرجانوری شاخص شهرستان کاشان عبارتند از: کل ،بز،قوچ ،میش ،پلنگ ،گربه وحشی ،گربه پلاس ،کفتار،گرگ ،روباه ،پایکا ،انواع جوندگان وخزندگان ،انواع پرندگان ازجمله کبک ،تیهو بلدرچین ،کوکرشکم سیاه، عقاب صحرائی، پیغو و سایر است.تعداد بازدید: 396
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal