اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
بخشی از قدیمی‌ترین منطقه حفاظت شده جهان به نام میراث فرهنگی سند خورد

بخشی از قدیمی‌ترین منطقه حفاظت شده جهان به نام میراث فرهنگی سند خورد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان ضمن اشاره به اینکه اداره ثبت برای بخشی از پارک ملی قمیشلو به نام میراث سندی صادر کرده است، می‌گوید: این موضوع درحالی اتفاق افتاده که محیط زیست بیش از ۲۰ سال است که برای این بخش از منطقه سند مالکیت گرفته است.

به گزارش«پارما» پارک ملی قمیشلو در شمال غرب نجف‌آباد - ۴۵ کیلومتری شمال غرب اصفهان - واقع شده‌است. از این منطقه به عنوان قدیمی‌ترین منطقه حفاظت شده محیط زیستی در جهان یاد می‌شود اما این روزها وجود قلعه‌ای تاریخی در مرکز این پارک ملی سبب شده است که بر سر مالکیت بخشی از آن، میراث فرهنگی ادعاهایی داشته باشد.

ایرج حشمتی - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان - دراین‌باره گفتدر پارک ملی قمیشلو قلعه‌ای تاریخی مربوط به دوره قاجاریه وجود دارد. از این‌رو اداره میراث فرهنگی شهرستان تیران بر اساس ماده ۲۶ آیین‌نامه اموال دولتی توانسته است برای ۱۸ هکتار از این اراضی سند مالکیت بگیرد که کل ۱۸ هکتار آن در پارک ملی قمیشلو واقع شده و قبلا سندی برای ۱۲ هکتار از آن به نام اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان برای آن صادر شده بود.

پارک ملی قمیشلو قدیمی‌ترین منطقه حفاظت شده جهان است و از سال ۱۳۴۳ تحت حفاظت قرار گرفته است. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان ضمن اشاره به این‌ موارد اظهار می‌کند: صدور سند برای میراث فرهنگی کار اشتباهی است، چراکه محیط زیست بیش از ۲۰ سال است که برای این بخش از منطقه سند مالکیت گرفته است. چنین اقدامی نشان دهنده ناهماهنگی بین دستگاه‌ها است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه صدور سندی جدید از سوی اداره ثبت اسناد شهرستان تیران به نام میراث فرهنگی بدون هماهنگی با این اداره کل صورت گرفته است، تصریح کرد: قمیشلو منطقه‌ای حفاظت شده است و انجام هرگونه فعالیتی در آن باید با هماهنگی محیط زیست باشد.

اداره میراث این شهرستان پیش از دریافت سند منطقه به دنبال اجرای طرحی گردشگری در پارک ملی قمیشلو بود. اکنون که سند پارک ملی را دریافت کرده است نگرانی‌هایی درباره چگونگی اجرای این طرح گردشگری وجود دارد، چراکه این منطقه تنوع زیستی بالایی دارد و گونه‌هایی مثل آهو، قوچ و میش و کل و بز در آن زندگی می‌کنند. حشمتی در این‌باره توضیح می‌دهد: طرح گردشگری میراث در حال بررسی کارشناسی توسط اداره کل حفاظت محیط زیست است. ما با حفاظت فیزیکی بر اساس الگوهای مشارکتی مخالف نیستیم ولی طرح‌های گردشگری باید ضوابط خاصی را رعایت کنند و در چارچوب الگوهای حفاظت پایدار باشند.

او ادامه می‌دهد: اگر مردم محلی در طرح‌های گردشگری شرکت کنند و نفعی از آن ببرند ضریب حفاظت مناطق نیز افزایش پیدا می‌کند. با وجود این‌ها ما در حال بررسی طرح گردشگری پیشنهاد شده بودیم که متاسفانه این اتفاق رخ داده است و سند این بخش از منطقه به اسم میراث صادر شد. اکنون در حال پیگیریهای چند جانبه برای رفع این اختلاف نظر هستیم.

حشمتی تاکید می‌کند که ما به دنبال آن هستیم که سند محیط زیست تک برگی و سند میراث فرهنگی توسط مرجع ذیصلاح ابطال شود. مکاتباتی با مدیرکل اقتصاد و امور دارایی و اداره کل ثبت استان اصفهان انجام شده است و امیدواریم که به زودی مالکیت محیط زیست براین بخش از پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو، مجددا تثبیت شود.

تاریخ به روزرسانی: 1399/06/13
تعداد بازدید: 141
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal