اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
تاريخچه
براي بررسي پيشينه سازمان ابتدا تاريخچه شكل گيري آن را بررسي و سپس سير تحول قوانين، مقررات و تشكيلات آن را در پي مي‌آوريم.
پس از اختراع تفنگ و عموميت يافتن استفاده از آن در جهان، كشتار جمعي و بي‌رحمانه حيوانات آغاز و خطر انهدام و برافتادن نسل بسياري از آنها بروز كرد. اين سير تحول در ايران با وجودي كه تفنگ از اوايل حكومت صفويه وارد كشور شد و به تدريج مورد استفاده شكارچيان قرار گرفت، به كندي انجام مي‌شد. ليكن در كشور ما نيز مانند بسياري از كشورهاي ديگر، تخريب محيط طبيعي طي نسل گذشته به نحوي نمايان تسريع يافت و در نتيجه جانوران و ساير منابع، مورد بهره‌برداري بي رويه قرار گرفتند. سرانجام در سال 1335 « كانون شكار ايران » به عنوان دستگاهي مستقل براي حفظ نسل شكار و نظارت بر اجراي مقررات مربوط به آن تشكيل گرديد.
در سال 1346 سازمان شكارباني و نظارت بر صيد، با تصويب قانون شكار و صيد مصوب 16/3/1346 جايگزين كانون شكار ايران شد. بر اساس قانون اخير، سازمان شكارباني و نظارت بر صيد، مركب از وزيران كشاورزي، كشور، دارايي، جنگ و شش نفر از اشخاص با صلاحيت قرار داشت. ولي از جهت تشكيلات دولتي به موجب ماده 31 قانون مذكور وزارت كشاورزي مسؤوليت پاسخگويي اقدامات سازمان در هيأت دولت را عهده‌دار بود. در تاريخ 1346 با تصويب قانون تشكيل وزارت منابع طبيعي، اختيارات وزير كشاورزي مندرج در قانون شكار و صيد به وزير منابع طبيعي محول گرديد.
 قانون شكار و صيد مشتمل بر 31 ماده بود و براساس ماده 6 آن وظايف سازمان شكارباني و نظارت بر صيد از محدوده نظارت و اجراي مقررات ناظر بر شكار فراتر رفته و امور تحقيقاتي و مطالعاتي مربوط به حيات وحش كشور، تكثير و پرورش حيوانات وحشي و حفاظت از زيستگاه آنها و تعيين مناطقي به عنوان پارك وحش و بالاخره موزه‌هاي جانورشناسي را نيز در بر گرفت.

در سال 1350 بر اساس ماده 4 قانون تجديد تشكيلات و تعيين وظايف سازمان‌هاي وزارت كشاورزي و منابع طبيعي و انحلال وزارت منابع طبيعي، نام سازمان شكارباني و نظارت بر صيد به « سازمان حفاظت محيط زيست » و نام شورايعالي شكارباني و نظارت بر صيد به «شورايعالي حفاظت محيط زيست» تبديل شد و امور زيست محيطي از جمله پيشگيري و اقدام‌هاي زيانبار براي تعادل و تناسب محيط زيست نيز به اختيارات قبلي آن افزوده شد.

در تاريخ 28/3/1353 به دنبال برپايي كنفرانس جهاني محيط زيست در استكهلم و با تصويب قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست در 21 ماده، اين سازمان از اختيارات قانوني تازه‌اي برخوردار شد و از نظر تشكيلاتي نيز تا اندازه‌اي از ابعاد و كيفيت سازگار با ضرورتهاي برنامه‌هاي رشد و توسعه برخوردار گرديد. بر اساس اين قانون سازمان، وابسته به نخست‌وزيري و زير نظر « شورايعالي حفاظت محيط زيست » عمل مي‌كرد كه متشكل از 9 وزير و 5 نفر از اشخاص با صلاحيت بود. مفاد اين قانون هنوز معتبر و لازم الاجرا است.

مهمترين تحول در زمينه تقويت مقررات و تضمين اقدامات زيست محيطي پس از انقلاب اسلامي، تصويب اصل پنجاهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران مي‌باشد. در حقيقت با اختصاص يك اصل از اصول قانون اساسي به امر حفاظت محيط زيست بر ضرورت و اعتبار اجراي مقررات مربوط به محيط زيست تأكيد شده است. شوراي انقلاب اسلامي ايران در تاريخ 21/9/1358 لايحه اصلاح ماده 31 الحاقي به قانون شكار و صيد را تصويب نمود كه به موجب آن، مستخدمين سازمان از لحاظ كليه امور استخدامي، مشمول قانون استخدام كشوري شدند.

پس از حذف پست نخست وزيري در بازنگري قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران در سال 1368 و بر اساس اصلاحيه قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست در سال 1371 و تغيير تركيب اعضاي شورايعالي محيط زيست، رياست شورايعالي بر‌عهده رئيس محترم جمهور قرار گرفته است و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست نيز عنوان معاون رئيس جمهور را عهده‌دار مي‌باشد.

اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان نيز همچون ديگر واحدهاي تابعه سازمان حفاظت محيط زيست كشور در ساير مراكز استاني، تابع تحولات ياد شده قرار داشته است و از سال 1350 تاكنون با همين عنوان در تحقق رسالتهاي فرانسلي و فرابخشي و انجام وظايف قانوني خود مفتخر به خدمتگزاري به مردم شريف استان اصفهان بوده است.
 
Update history: 1396/06/25
number of visits: 6727
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal