اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
مناطق شكار ممنوع
 
تعريف
مناطق شكار ممنوع، مناطق مستعدي هستند كه در صورت ايجاد شرايط لازم قادرند به صورت يك اكوسيستم (زيست‌بوم) طبيعي فعال مطرح شده و به عنوان پشتوانه‌اي براي حفاظت از ذخاير طبيعي كشور در رديف مناطق تحت حفاظت قرار گيرند. چنين مناطقي به طور موقت به مدت سه يا پنج سال شكار ممنوع اعلام مي‌شوند. در واقع گاهي اين دوره آزموني براي سنجش قابليتهاي آنها براي ورود به شبكه مناطق حفاظت شده است. در صورت طي موفقيت آميز اين دوره مي‌توانند يكي از عناوين مناطق حفاظت شده يا پناهگاه حيات وحش را احراز نمايند.

 

 

 مناطق شكار ممنوع تحت مديريت حفاظت محيط زيست استان اصفهان

 

منطقه شكار ممنوع خارو
اين منطقه با وسعتي بالغ بر 100 هزار هكتار، از توابع شهرستان اردستان بوده و در 60 كيلومتري شمال شهر زواره قرار دارد. منطقه خارو يكي از زيستگاه هاي كويري كشور است و به دليل برخورداري از شرايط خاص اقليمي و توپوگرافي، تنوع ويژه اي از انواع گونه هاي گياهي و جانوري را در خود جاي داده است.


منطقه شكار ممنوع حنّا

اين منطقه با وسعت 78500 هكتار در جنوب استان اصفهان، 30 كيلومتري جنوب شرقي شهر سميرم و 8 كيلومتري شمال شهر حنّا قرار دارد. وجود درياچه سد حنّا در اين منطقه زيستگاه مناسبي را براي آبزيان و شرايطي براي جلب هزاران پرنده مهاجر آبزي و كنار آبزي فراهم آورده است.


منطقه شكار ممنوع كركس

اين منطقه با وسعت 28000 هكتار بطور عمده در شهرستان نطنز و قسمتي نيز در شهرستان شاهين شهر و ميمه و بخش كوچكي نيز در شهرستان كاشان واقع شده است. داراي مناطق كوهستاني مرتفع در قسمت شمالي و نواحي دشتي در قسمت هاي غربي و جنوبي است.


منطقه شكار ممنوع پلنگ گالون

اين منطقه با وسعت 35000 هكتار در غرب پارك ملي قميشلو و شمال منطقه حفاظت شده دالانكوه واقع گرديده و گذرگاه مهاجرتي وحوش دو منطقه است. پلنگ گالون عمدتاً كوهستاني و به صورت يك رشته كوه است و اقليم آن نيز نيمه بياباني و استپي سرد مي باشد.منطقه شكار ممنوع كلاته

اين منطقه با وسعت بيش از 133000 هكتار عمدتاً در شمال شرق شهرستان خور و بيابانك واقع شده و اقليم آن گرم و خشك است. تپه هاي ماسه اي انبوه، طبيعت بكر و چشم اندازهاي زيباي كويري و تنوع زيستي قابل توجه، از ويژگي هاي اين منطقه است. 


منطقه شكار ممنوع كوه بزرگي

اين منطقه با وسعتي بالغ بر 226000 هكتار در شرق شهرستان نايين واقع بوده و در جنوب شرقي آن، انارك به عنوان نزديك ترين شهر قرار دارد. اقليم اين منطقه گرم و خشك و سيماي طبيعي آن عمدتاً كوهستاني، تپه ماهوري و دشتي مي باشد.منطقه شكار ممنوع ستبله

اين منطقه با وسعت تقريبي 22000 هكتار در 160 كيلومتري غرب شهر اصفهان و در 30 كيلومتري غرب شهر داران واقع شده است. منطقه ستبله عمدتاً كوهستاني بوده و شامل دره هاي عميق، تپه ماهورها و كوه هاي صخره اي مرتفع مي باشد.


منطقه شكار ممنوع زرچشمه

اين منطقه با وسعت 55700 هكتار در 12 كيلومتري جنوب غربي روستاي هونجان قرار دارد. هونجان از توابع شهرستان شهرضا است و در 60 كيلومتري جنوب شرقي آن واقع شده است. زرچشمه عمدتاً كوهستاني و در برخي جاها دشتي و داراي آب و هواي سرد كوهستاني مي باشد.


منطقه شكار ممنوع شاه قنداب

اين منطقه داراي وسعت تقريبي 82000 هكتار است كه بخشي از ان در جنوب غربي شهرستان اصفهان و بخشي ديگر در جنوب شرقي شهرستان شهرضا واقع شده است. شاهقنداب منطقه اي كوهستاني با تپه ماهورهاي متعدد است.


منطقه شكار ممنوع دشتك
اين منطقه با وسعت در حدود 68000 هكتار در جنوب شهرستان دهاقان واقع شده است. دشتك داراي كوهستان هاي نيمه مرتفع و دشت هاي وسيع مي باشد و بخشي از اين منطقه در فصل بهار با گياه لاله واژگون جلوه زيبايي پيدا مي كند.


منطقه شكار ممنوع ونك

اين منطقه با وسعت 26120 هكتار در 19 كيلومتري شمال غربي شهرستان سميرم واقع شده است. به دليل صعب العبور بودن، داراي چهره اي ويژه بوده و از دشت هاي مرتفع تا كوهستانها و صخره ها را در خود جاي داده است و داراي آب و هواي كوهستاني با زمستانهاي سرد و پربرف و تابستانهاي خشك و معتدل است.

 


 

منطقه شكار ممنوع يخاب

اين منطقه با وسعت 271 هزار هكتار در شهرستان آران و بيدگل قراردارد. سيماي طبيعي منطقه دشتي و كوهستاني، اقليم آن گرم و خشك و در بيشتر بخشها تپه هاي ماسه اي و شنهاي روان قابل مشاهده است. طبق يافته هاي ميداني گونه با ارزش يوزپلنگ آسيايي نيز به احتمال زياد در اين منطقه وجود دارد.
Update history: 1398/03/20
number of visits: 9133
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal