اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

سال"جهش توليد"       

کانال رسمی اداره کل
نقشه سایت پشتیبانی از افراد کم توان دستورالعمل به روز رسانی English الکسا
دولت و ملت، همدلی و همزبانی
پنج حلقه مار در منزلی در نجف آباد اصفهان کشف شد
1399/07/23 پنج حلقه مار در منزلی در نجف آباد اصفهان کشف شد
15:41

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نجف آباد گفت: با تلاش یگان حفاظت محیط زیست این اداره پنج حلقه مار در منزلی در این شهرستان کشف و ضبط شد.

به گزارش«پارما» محمد محمدی در این باره اظهار داشت: فردی که اقدام به نگهداری غیرقانونی 5 حلقه مار در منزلی در شهرستان نجف آباد کرده بود توسط یگان حفاظت این اداره شناسایی و اعمال قانون شد.

وی گفت: از محل زندگی این فرد 5 حلقه مار شامل 2 آتشی، تیرک مار، قیطانی، پلنگی کشف و ضبط شد و برای رها سازی به زیستگاه های خود انتقال داده شد.

محمدی با اشاره به آیین نامه اجرایی قانون شکار و صید، تصریح کرد: براساس قانون هر گونه شکار و صید، پرورش، تکثیر و نگهداری و حمل و یا خرید و فروش و صادرات حیوانات قابل شکار و صید و اجزای آن مستلزم مجوزهای قانونی و لازم است و عدم رعایت آن جرم بوده و پیگرد قانونی دارد.

وی افزود: نگهداری ، شکار و خرید این گونه حیوانات طبق قانون جرم است و فرد متخلف به جز مجازات، باید خسارت نیز پرداخت کند.

طول مار آتشی تا 150 سانتیمتر می رسد و از مارمولک ها، جوندگان کوچک، پرندگان کوچک و گاهی دوزیستان تغذیه می کند.

این مار حالتی عصبی دارد و در برخورد با انسان فرار نمی کند بلکه با صدای هیس هیس شدید انسان را ناراحت می کند و سعی دارد با حمله های مکرر او را گاز بگیرد.

تیرک مار، رنگ بدن قهوه ای روشن و یکنواخت یا با خطوط طولی سیاه تا ناحیه دم ممتد ، فاقد خال عرضی تیره در ناحیه گردن ، سطح شکمی یکنواخت و روش است .

حداکثر طول این مار 58 سانتیمتر است و از حشرات و عنکبوتیان و به ندرت مارمولکه تغذیه می کند .

مار قیطانی به رنگ زیتونی سبز روشن متمایل به خاکستری و زیتونی متمایل به قهوه ای یکنواخت یا دارای خطوط ونقوش متفاوت است و در زیرگونه یک خط نارنجی یا قرمز متمایل به قهوه ای از پشت سر تا انتهای دم کشیده شده است. طول کلی آن 129 سانتی متر و طول دم 35 سانتی متر است.

مار پلنگی ماری بزرگ اما به طور کامل بی‌آزار و غیرسمی است؛ این مار با تغذیه از جوندگان جمعیت آن‌ها را در طبیعت و حتی مزارع و سکونت‌گاه‌های انسان کنترل می‌کند.

تعداد بازدید: 50
کلیه حقوق این پایگاه اطلاع رسانی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تعلق دارد و هرگونه بازنشر مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
سال راه اندازی مجدد: 1393
Powered by DorsaPortal